Kör = ipconfig

Skapad av Borttagen, 2010-03-13 19:24 i Datorer & IT

209
4 inlägg
0 poäng
Norrlandsguld
Visningsbild
P 20 Veteran 175 inlägg
0
Hejsan!

Jag har märkt ett litet fel här (Enligt mig)

Jag går in på "kör" och skriver in "Ipconfig"
Då ska det komma upp en ruta med ip adress m.m men för mig så kommer rutan fram i ca 2 sec och sen försvinner den! Varför blir det så här?

Tack!
luggen
Visningsbild
P 22 Norsborg Blodgivande Ordningsvakt 1 240 inlägg
0

Svar till Norrlandsguld [Gå till post]:

Du går in i Kör och skriver CMD och trycker Enter eller klickar på Ok. Därefter får du upp en kommandotolk som du ska skriva ipconfig i.
Då får du upp ip adresser mm.

Alla som besöker mig kan räkna med att bli attackerad!

Norrlandsguld
Visningsbild
P 20 Veteran 175 inlägg
0

Svar till luggen [Gå till post]:

Juste ja.. så var det.. Tackar!

luggen
Visningsbild
P 22 Norsborg Blodgivande Ordningsvakt 1 240 inlägg
0

Svar till Norrlandsguld [Gå till post]:

Inga bekymmer ^^

Alla som besöker mig kan räkna med att bli attackerad!


Forum » Datorer & IT » Kör = ipconfig

Ansvariga ordningsvakter: luggen

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Modereringsnivå: Hård

Trådarna är seriösa! Du ska kunna sköta dig och kunna argumentera utan påhopp. Off Topic är något vi inte gillar och vi går in och antingen tar bort inlägg eller låser tråden. Hårdare än normal men slappare än stenhård.

Visa mer information

Bedömmer vi att en tråd är oseriös eller inte leder till debatt enligt nivån på kategorin så ger vi oss själva rätten att flytta den till en mer passande del av forumet.

Vi ger oss rätten att gå in och ändra inlägg för att ta bort omogenheter eller lägga upp texten så
att det är enklare för andra att läsa (rättstavning, styckesinledning) om det ser illa ut.

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.