Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

1394 Anslutning. Problem.

Skapad av MTS, 2008-08-23 18:27 i Hårdvara & Nätverk

2 917
11 inlägg
1 poäng
MTS
Visningsbild
P 33 Hjälte 2 020 inlägg
1
Hejsan!
Jag har nyligen införskaffat ett nytt moderkort. Nu är det så att jag vill kunna använda internet på den datorn men jag kan inte få rätt på det.

Har provat "Konfigurera nätverk" (vill ansluta via en annan dator i närverket. - Har funkat tidigare med annat moderkort.)

Själva anslutning som borde vara Lokalt nätverk heter nu "1394 Anslutning". Fick reda på att det var någon Firewire-sak. Hur bär jag mig åt för att få ett fungerande internet.?

Gammal räv

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

MTS
Visningsbild
P 33 Hjälte 2 020 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Trivium [Gå till post]:
Ja det har jag. Det är inbyggt i moderkortet och jag har installerat alla drivrutiner.


Gammal räv

Nirp
Visningsbild
Hjälte 931 inlägg
0

Svar till Matthias [Gå till post]:

Hade samma problem ett tag för några år sen^^
Tror det var något i den här stilen:
Se till att du installerat alla drivrutiner. Högerklicka på Den här Datorn och välj "Hantera" och välj sedan någoot i stil med "Enheter" eller så! :O
Det ska nu stå om det är något problem med de olika delarna i din dator...
Men det hela ligger i drivrutiner och så som man måste hämta från Microsoft :O

Jag hette tidigare Legendary

MTS
Visningsbild
P 33 Hjälte 2 020 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Sunkmuppen [Gå till post]:
Internet funkar nu =). Tack så mycket. Hittade en uppdatering som inte hade gjorts.


Gammal räv

Nirp
Visningsbild
Hjälte 931 inlägg
0

Svar till Matthias [Gå till post]:

Visste det var något sånt^^

Jag hette tidigare Legendary


Forum » Datorer & IT » Hårdvara & Nätverk » 1394 Anslutning. Problem.

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons