Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Ålder på krogen?

Skapad av Hogtalarn, 2010-01-30 19:41 i Fritid

2 590
9 inlägg
2 poäng
Hogtalarn
Visningsbild
P 33 Avesta Hjälte 913 inlägg
2
Nu är det så här att jag fyllde 18 för ett tag sen och tänkte dra ut på krogen för första gången snart. Men sen så hörde jag att 18åringar bara fick komma in på fredagar och att det var 20-års gräns på lördagar..
Han som sa det var visserligen 17år.

Gäller det överallt eller tror ni att det bara är i den här hålan?

Tack för svar!

Adolf i Paris rapar sirap i Floda

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Hogtalarn
Visningsbild
P 33 Avesta Hjälte 913 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MachtheGreat [Gå till post]:

Ok, tack!

Adolf i Paris rapar sirap i Floda

Hogtalarn
Visningsbild
P 33 Avesta Hjälte 913 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Chaosweaver [Gå till post]:

Tackar.. Jo det är jag.

Adolf i Paris rapar sirap i Floda

SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0

Svar till Hogtalarn [Gå till post]:
Det är helt olika beroende på vilket ställe du går till. Enligt lag måste ett ställe ha 18-årsgräns ifall de serverar alkohol.
Dock är det vanligt att ställen sätter sina egna gränser över 18 pga olika anledningar. Ibland kan det vara att ett ställe helst vill locka äldre personer, de har en image och en setting som är menat att tilltala äldre, och inte yngre. Vissa å andra sidan orkar helt enkelt inte bara med omogna personer som nyligen fyllt 18, som inte har någon som helst aning om hur man ska bete sig på krogen, som springer in och beter sig som as.
Visst, det är fördomsfullt av de att diskriminera pga ålder, men det är också förståeligt. Dock så går det ofta att komma in på ett ställe med högre åldersgräns ifall du bara ger ett hyfsat moget och sansat intryck. =)
Lycka till.

Du måste konstruera ytterligare pyloner

Hogtalarn
Visningsbild
P 33 Avesta Hjälte 913 inlägg
Trådskapare
0

Svar till SkalmanOnDrugs [Gå till post]:

Tack!

Adolf i Paris rapar sirap i Floda

Hogtalarn
Visningsbild
P 33 Avesta Hjälte 913 inlägg
Trådskapare
0

Svar till javisst_ [Gå till post]:

När jag frågar snällt vill jag gärna ha ett bra svar. Som jag skrev så har jag precis fyllt 18, så jag har inte haft möjlighet att komma in på någon krog, jag har inte ens försökt då jag har tyckt att det varit meningslöst.
OM du inte har ett bra svar så är det lika bra att du struntar i att skriva!

Adolf i Paris rapar sirap i Floda


Forum » Fritid » Ålder på krogen?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons