Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Börja spela gitarr

Skapad av Jolls, 2009-01-24 14:47 i Musik

369
11 inlägg
-1 poäng
Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
-1
Så, efter att ha funderat på det ett tag så har jag tagit till mod mod o styrka nog till att gå ner i källaren och hämta min gamla akustiska gitarr c: Har spelat i någon dag nu men hittar inte någon speciellt bra låt att börja med. Har lärt mig nästan hela James Bond tema låten nu, men den har blivit lite dryg. Så släng in lite bra låt tips nu! Och helst någon bra tab till dom också då jag inte kan accord ännu ^^

Tillägg av Jollen 2009-01-24 14:51

Bra låter helst, och min dator är något(!) seg nu när jag virus scannar den. Så jag Googlar inte..

Sodium Hypobromite

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

CL
Visningsbild
P Hjälte 2 550 inlägg
0

Svar till Jollen [Gå till post]:



http://guitarroadmap.com/index.asp?mode=MinorPentatonic&key=4&Submit=Show+Scale

Använd denna sida, om du lär dig teorin, så kommer det tekniska naturligt.
Man kan lära sig hur många låtar som helst med hjälp av tabs, men man lär sig egentligen inte nåt om man inte förstår vad man spelar.

Ingen status

Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
Trådskapare
0
Okej, tack för alla tips ^^ Började med Enter Sandman - Metallica, men jag såg massa olika intro-tab's till den o.0 Men jag valde den som lät bäst. Den går såhär: E 0 D 2-G 0-A 1-A 0 D 2 Så, kan någon som vet detta lite bättre än mig säga om det är rätt?

Sodium Hypobromite


Forum » Fritid » Musik » Börja spela gitarr

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons