Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Hjälp med login script och admin

Skapad av Bjornez, 2010-11-15 21:07 i Webbutveckling & Programmering

1 165
4 inlägg
0 poäng
Bjornez
Visningsbild
P 31 Hjälte 335 inlägg
0
Tjena alla

Har problem med att fixa ett login script till min hemsida. Har den hostad på 000webhost.com har mysql och phpadmin där. Skulle vilja ha hjälp över skype / teamviwer med att fixa det med koder och allt.

Tack i förhand =)

Are you looking for a nerd? Then you have to find me

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Klas-Kenny
Visningsbild
P 32 Växjö Hjälte 12 128 inlägg
0
Kan du ens PHP eller annat serverside-språk?

Om inte, lär dig!

Rätt verktyg till rätt arbete - Makaroner äts med sked.

Bjornez
Visningsbild
P 31 Hjälte 335 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Klas-Kenny [Gå till post]:
Har grunderna i php och lite i java om det behövs.

Are you looking for a nerd? Then you have to find me

Klas-Kenny
Visningsbild
P 32 Växjö Hjälte 12 128 inlägg
0

Svar till Bjornez [Gå till post]:
Kan du grunderna i PHP är det ju inga problem att göra den själv.

En PHP-fil du skickar användarnamn och lösenord till (med POST) kontrollerar dessa mot SQL-databasen, ifall de finns sätter man en sessions-kaka baserad på t.ex. id-nummer eller användarnamn.

Sen vid varje sida där man ska kolla om användaren är inloggad eller ej kontrollerar man denna sessions-kaka, är den som den ska är användaren inloggad, annars inte.

Så har du gjort en enkel inloggning.

Rätt verktyg till rätt arbete - Makaroner äts med sked.


Forum » Datorer & IT » Webbutveckling & Programmering » Hjälp med login script och admin

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons