Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Grafikkort problem

Skapad av aleroz, 2014-03-03 15:59 i Dator- & TVspel

1 823
7 inlägg
2 poäng
aleroz
Visningsbild
P 26 Hjälte 38 inlägg
0
Hej! Det är så att jag har ett litet problem och vet inte hur jag ska fixa det. Det är så att jag kopplade in 2 styckna grafikkort. ett helt ok (r9 270x) och ett ganska så dåligt (hd 4600 series). Varför jag kopplade in dessa 2 var för att jag skulle kunna använda 2 styckna skärmar.

Båda funkar men problemet är att när jag tex ska starta Minecraft så används de sämre kortet till spel jag spelar. Så det står att jag måste uppdatera drivrutinerna men det funkar inte.
Vet någon hur jag kan få Minecraft att köras på mitt bra grafikkort istället för de mindre bra?
Tacksam för svar!
Aleroz

Tjääänare! Läget?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

aleroz
Visningsbild
P 26 Hjälte 38 inlägg
Trådskapare
0
Jag har tänkte görea det först men då måste jag skaffa en till kabel. alltså från dvi-d till vga. Men går det inte o fixa dehär utan att skaffa en kabel?

Tjääänare! Läget?

aleroz
Visningsbild
P 26 Hjälte 38 inlägg
Trådskapare
0
Okej. Får ta och fixa det.
Tack för alla svar

Tjääänare! Läget?

aleroz
Visningsbild
P 26 Hjälte 38 inlägg
Trådskapare
0
Men skärmen jag har har bara vga. Och jag är för fattig för att köpa ny just nu :P

Tjääänare! Läget?


Forum » Fritid » Dator- & TVspel » Grafikkort problem

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons