Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

PS2 Rock Band Practise Mode - fel?

Skapad av dipti, 2008-12-26 19:56 i Dator- & TVspel

228
2 inlägg
1 poäng
dipti
Visningsbild
P 30 Alingsås Hjälte 1 763 inlägg
1
Det är så att jag fick Rock Band 1 till PS2 i julklapp, och practise mode verkar inte riktigt funka som det ska:

När jag tar en låt och ska välja hastighet så finns det för det första bara två hastigheter: Full Speed och Slow Speed(70%).

Tar jag Full Speed kan jag inte välja en enskild sektion i låten(t. ex ett gitarrsolo eller en refräng) utan låten bara börjar drekt från början(drygt när man vill träna på ett av de sista solona i Green Grass and High Tides...). Trycker jag start finns det inget "Change Section" att välja på.

Tar jag sen Slow Speed så funkar de väl bra, men jag kan fortfarande inte byta upp och köra en enskild del på full speed.

Ledsen om förklaringen är dålig, men jag är jävligt förbannad och undrar bara varför. Först trodde jag att man var tvungen att klara ut det först, men det hjälpte inte. Snälla hjälp mig.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

dipti
Visningsbild
P 30 Alingsås Hjälte 1 763 inlägg
Trådskapare
0
Strunt samma, vet nu att det beror på att PS2 är cp.

Forum » Fritid » Dator- & TVspel » PS2 Rock Band Practise Mode - fel?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons