SPOILER!!!
-----------------------------------------------------------
konceptet i the happening är att människor börjar ta livet av sig själva pga av en okänd anledning. folk börjar fly, det blir panik i hela usa och bla bla bla, vi har redan sett allt innan.
det tog inte mer än 2-3 minuter in i denna filmen tills jag insåg att detta är en usel jävla skitfilm. öppningsscenen är skrattretande dålig. tyvärr är jag en sån människa som bara måste se klart en film när jag väl börjat, vilket förklarar varför jag har tvingat mej själv till denna tortyr.
hur som helst, det visar sig att det är växter som står bakom massjälvmorden. ja precis du läste rätt, växter.. ni vet buskar, träd etc. tydligen är växterna pissed off för att vi människor förorenar planeten och förstör naturen så dom börjar utsöndra kemikalier som får oss att begå självmord. detta måste vara det mest löjliga skräckfilmskoncept jag har hört. som du hör är handlingen ett patetiskt försök på att skapa ett skräckscenario angående växthuseffekten o allt sånt greenpeace tjat. detta måste vara den mest oläskiga skräckfilmen som någonsin gjorts.
skådespeleriet var något av det mest usla i hela filmen. huvudrollen var en väldigt charmlös och personlighetsbefriad man som hette... jag har glömt hans namn men whatever vi kallar honom john. tillsammans med sin fru och sin kompis dotter flyr dom genom landsbygden jagade av elaka träd och blommor! eller okej inte direkt jagade, utan det känns mest som om dom flyr från ett osynligt hot som känns jävligt lamt. all dialog är extremt barnslig och nästan skrattframkallande när det är tänkt att det ska vara rörande. den här filmen innehåller så många otroligt störda repliker som verkligen saknar logik. ni som sett filmen fattar nog vad jag menar:
"why are you looking at my lemon drink?" - sur kärring
"you are at the place where the killers will decide what to do with the crippled girl" - psykologiskt instabil kvinna på en bänk
"please dont hurt us, we are just going to use the bathroom, then we will leave" - huvudpersonen john som pratar med en växt, jag skojar inte ens -.-'
som sagt skådespelarna är ytterst kassa i denna filmen, o varenda karaktär i denna filmen verkar ha någon form av psykisk störning. INGEN är normal. värst av alla är en tant som bor i ett hus ensamt ute på landet som är bara allmänt psycho. det slutar med att hon begår självmord genom att hon bankar sitt huvud i fönster tills hon dör.
förlåt men jag var bara tvungen och berätta om en viss scen som var kanske den mest löjliga i hela filmen:
john, alma och den lilla tösen jess sitter på en restaurang i någon lantisby och alla därinne är förstås oroade av dom fruktansvärda växterna som väntar utanför. en tjock dam som sitter bredvid john visar hur hennes syster har skickat en inspelad video till hennes mobil som visar en kille som begår självmord på det mest bisarra sätt. killen går runt bland lejon helt utan anledning och får lejonen att bita av hans armar. kul sätt o dö. men grejen är detta: vem fan spelar in något sånt hända med sin mobil? man ser en kille som får sina armar avslitna och det första man tänker är "fan detta måste ja spela in och skicka till syrran". fan va löjligt. och när damen ska dra fram sin mobil, som råkar vara en iphone, för att visa videon så är det sån uppenbar produktplacering i hela scenen. det ända som fattas är att det ska stå "iphone, get yours today" på skärmen.
undvik till varje pris. tycker du den här filmen är bra så har du allvarliga mentala störningar och bör läggas in på behandling.
Tillägg av martinso89 2008-11-26 04:18
Sammanfattning:

Blir du skrämd av bilden ovan? Inte? I så fall kommer du inte heller bli skrämd av the happening..
Sammanfattning:

Blir du skrämd av bilden ovan? Inte? I så fall kommer du inte heller bli skrämd av the happening..
Du måste konstruera ytterligare pyloner