Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Kopplingsproblem på min Rieju MRX 50 -03

Skapad av kajan, 2008-10-25 19:49 i Motor

3 270
7 inlägg
-2 poäng
kajan
Visningsbild
P 31 Lit Hjälte 1 678 inlägg
-2
Har lite problem med kopplingen på min moped.

Om man håller in kopplingen räcker det med att man drar ungefär en centimeter för att det ska kopplas ur, detta gör att det är otroligt svårt att starta från 1:an då kopplingen inte hugger i för än när den är allra längst ut.

När jag drog pluggen började jag få problem med att vajern helt plötsligt slaknade, då märkte jag även att kopplingsarmen sitter löst och att den kan dras ut helt.

Jag tror att problemet ligger i att lamellerna och fjädrarna är slitna eller att jag behöver starkare lameller och fjädrar när jag dragit pluggen, alternativt att kopplingsarmen behöver kollas upp.

Nu vill jag veta vad du tror!

Opeth

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

kajan
Visningsbild
P 31 Lit Hjälte 1 678 inlägg
Trådskapare
0

Svar till wento [Gå till post]:

Tänkte skruva isär några grejer och ta ur lamellerna imorgon, om jag inte får till den lämnar jag in den, har några andra grejer som är konstiga förutom kopplingen.

Opeth

Kattens
Visningsbild
P 31 Överum Hjälte 1 477 inlägg
0
det kan vara att du har råkat sätta ner kopplings armen i fel läge. men det kan ju va lammellerna också, öppna och kolla om dom är slitna? dock brukar det inte behövas av att man drar pluggen. ingen jag känner har behövt det iaf.

Kärleken är evig, föremålen växlar (L)

kajan
Visningsbild
P 31 Lit Hjälte 1 678 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Kattens [Gå till post]:

Har testat att sätta den i olika lägen, men egentligen ska den inte vara lös alls.

Enligt twostroke kan värre lameller och fjädrar behövas vid trimning. Fast dom kanske bara vill sälja grejer...

Opeth

Kattens
Visningsbild
P 31 Överum Hjälte 1 477 inlägg
0

Svar till kajan [Gå till post]:

en kompis hade en likadan som dig. effektrör och drevad tror jag, den tror jag inte han gjorde ngt med kopplingen på så det borde ju gå för dig med bara dragen plugg tkr man.. aja, lättast är det väl och lämna in den. då blir det ordentilgt gjort (:

Kärleken är evig, föremålen växlar (L)

kajan
Visningsbild
P 31 Lit Hjälte 1 678 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Kattens [Gå till post]:

Det kan vara att kopplingsarmen skakar loss och glider upp som gör att vajern slaknar, högre fart ger ju mer vibrationer och sånt.

Ska nog göra det ändå^^

Opeth


Forum » Fritid » Motor » Kopplingsproblem på min Rieju MRX 50 -03

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons