Hey ;)
Det är så att jag ska lämna in en uppgift om stridsgas under första världskriget.
Jag hittade en bra källa om användandet av stridsgas och vad konsekvenserna har blivit av det nu, dock bara under andra värdskriget.
Väster om Gullholmen utanför Bohuskusten ligger nio rostande fartyg lastade med minst 18 000 ton gasbomber. Dessa fartyg sänktes efter andra världskriget, av de allierade, sedan de fyllts med granater innehållande bl a senapsgas, tabun, fosgen och sarin.
Stridsgasen har legat i havet i snart 50 år. Fartygsplåten rostar och skroven kan brytas sönder av strömmar. Inte minst för yrkesfiskarna innebär detta ett allvarligt hot.
Dessa omkring femtio år gamla vrak utgör tidsinställda miljöbomber som kan hota hela det ekologiska systemet i Skagerrak och ställa till stor skada på den svenska västkusten och den norska sydkusten.
Jag har letat och letat men hittar bara källor under andra världskriget. Någon som vet att fartyg under första världskriget har hittats nu med gas i? Källor på det? Eftersom i uppgiften ska man hålla sig till första världskriget, inte andra.
Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!