Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Skolskjutning. Varför?

Skapad av MidnattMannen, 2009-03-12 20:09 i Samhälle & vetenskap

5 583
75 inlägg
13 poäng
MidnattMannen
Visningsbild
P 39 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Erotisk_Eruption [Gå till post]:

Sure.
Eller kan du nämna lite sammanfattat? =)


Jag har sex med bacon

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Syndafloden
Visningsbild
P 34 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0

Svar till MidnattMannen [Gå till post]:

I mitt tal spekulerar jag i människans våldsbenägna natur, om edt finns bra/dåligt våld, huruvida det är multimedias fel att saker händer, en snabb höänvisning till skolskjutningar.

Våld : D
Det utgår ifrån frågan om våld kan vara bra, och skillnaden mellan dagens gängrelaterade våld, och gårdagens "ädlare" slagsmål, som rättsskipningsverktyg.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

MidnattMannen
Visningsbild
P 39 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0
Wow, insåg nu att det redan varit fem skolskjutningar i USA år 2010.

Att det fortfarande finns sjukt många människori USA som är emot striktare lagar vad gäller vapenkontroll är bortom mig...

http://en.wikipedia.org/wiki/School_shooting#United_States

Jag har sex med bacon

Nobodywashere
Visningsbild
P 35 Lilla Edet Hjälte 12 872 inlägg
0

Svar till MidnattMannen [Gå till post]:

Dom är rädda för förändringar, konservativa människor vill ha sina vapen för dom är rädda för främlingar och tror att varenda människa dom inte känner är en mördare/inbrottstjuv/blottare mm

Dom brukar skylla på att dom har haft sådan våldsam historia då många människor blir skjutna i USA, vilket är BS egentlig mig, USA historia är inte mycket blodigare en dom flesta av Europas länder, fan tom Sverige har blodigare historia då.

Roses are red and violets are blue, one day we'll cruise down Blood Gulch avenue, it's red versus red and blue versus blue.


Forum » Samhälle & vetenskap » Skolskjutning. Varför?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons