Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Religionskritik :)

Skapad av Anonymare, 2009-07-29 21:35 i Livsåskådningar

76 483
941 inlägg
-10 poäng
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Varför ställer du samma frågor om och om igen? Nej, apostlarna lever inte i denna värld.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Ja, det har jag redan sagt.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Det kan jag inte! :)
Gud övergår mitt förstånd och konstigt vore annars, men jag vet att Gud finns med oss i livet.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Som du kanske minns är jag protestant. Det finns inga andra gudar än Gud och helgon och profeter är i många fall ypperliga förebilder, men fortfarande bara människor.

Helgon kan finnas i livet i precis samma grad som andra människor i motsvarande läge.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Nallen [Gå till post]:
"Själva hypotesbildningen har naturligtvis inga direkta krav, dock så är den hypotes du framlade komplett undermålig som förklaringsmodell."

Du behöver inte svamla om annat, det enda jag ville höra var att du godkände min teori om att Gud skapade världen. :)

"Du har inte gett något sakligt argument mot jämföreslen. Den fungerar utmärkt och leder dessutom till den viktiga insikt du nämnde, nämligen att de flesta faktiskt är ateister i förhållande till tusentals gudar."

Varför ska jag ta mig tid att finna och motivera argument mot en teori som du inte ens motiverat från första början? Du kan gå till Svenska Akademien och fråga, eller varför inte teologinstutitionen på något universitet?

"Det är ganska uppenbart att du inte tror på Isis. Du påpekade att den bild som vissa har av henne är falsk. Dessutom så har du redan erkänt att du endast tror på en gud, vilket omöjliggör tro på polyteism."

Jag tror bara på en gud ja, det finns bara en gud och jag kallar den Gud, men om du vill kan jag precis lika gärna kalla den Isis, det är liksom inte det väsentliga.

"Men för att klargöra ännu en gång:
Tror du på denna gudinna, som hon beskrivs och ser ut här? Gör du det inte, så har du icke samma gudstro som dem. Tron på Isis är exklusiv, det handlar just om Isis, såsom hon är beskriven i Egyptisk mytologi."


Nej, jag tror inte på Isis som hon beskrivs där, eftersom jag har en annan definition. Men då kan du aldrig säga att flera människor tror på samma gud, eftersom alla har sin egen uppfattning, även om skillnaderna kan vara minimala.

Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Det beror givetvis på vad du lägger i det. Dör min pappa så tror jag att han lever vidare hos mig och genom mig. Men min pappa lever då inte längre detta liv och kan inte agera inom det som sig själv. Såvitt jag vet, såklart...
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Jag tycker jag har svarat väldigt tydligt på det precis hela tiden. NEJ, helgon finns inte i denna värld på samma sätt som Jesus finns i denna värld.

Svar till Nallen [Gå till post]:
"Ingen av dem är relevanta att konslutera i detta. Det är ett språkligt exempel vars syfte är att visa på hur många gudaväsen vi inte tror det minsta på."

Du säger alltså att Svenska Akademien inte är relevant att konsultera i språkfrågor? :S

Säg då definitioner istället, så är jag med dig.

"Det är också ett av problemen med religioners trovärdighet. Idéerna är så disparata, de påstådda upplevelserna likaså. Dessutom saknas bevis. För dig kan kristen monoteism te sig självklar och logisk, för någon annan gäller det endast för hans eller hennes mycket specifika polyteism."

Det är inte det minsta konstigt. Bevittnar du och jag en olycka från olika sidor av vägen kommer vi också berätta ur olika perspektiv sedan. Kanske skiljer det jättemycket, kanske bara litegrand. Vi kanske har olika uppfattningar om vems fel olyckan var, hur allvarlig den var, när den började och i vilken ordning allting skedde. Man kan tro att vi pratar om olika olyckor, fast vi pratar naturligtvis om samma, fast utifrån olika perspektiv.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Vanligtvis säger jag att det inte finns dumma frågor, men... Vad är det för dum fråga?

Jesus är Guds son, tillika Gud själv och härskar över denna värld. Apostlar och helgon är människor i denna värld, precis som du och jag.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Det har allt med saken att göra. Jesus är inte begränsad såsom vi är.

Svar till Nallen [Gå till post]:
"Jag menar att de icke är särskilt relevanta att konsultera i den här frågan."

Du kommer med en motsatt definition av ett ord, jag finner Svenska Akademien den mest relevanta källa av alla att vända sig till då.

"Vem vet, kanske är de definitioner, kanske inte. Vad detta gäller är dock vad folk tror och har trott. Isis och Oden är gudar, mycket specifika och fysiska sådana. Tror man på dem, så är det inte tal om något slags gemensamt försök att definiera ett allsmäktigt väsen, utan helt enkelt tro på en eller flera definierade gudar. Jag tror icke på dem, du gör det inte heller."

Du har redan bestämt dig för vad som gäller; vad du tror på, vad jag tror på och hur våra trosuppfattningar kan speglas. Jag säger detta till dig åter igen; vill du uppfatta olika definitioner av Gud som olika gudar så är du fri att göra det, men du kan inte påstå dig ha någon objektiv sanning och verkligen inte tala utifrån mig.

"Skillnaden är, som alltid, att man i vardagliga och jordliga situationer kan samla eoner av empiriska och vetenskapliga bevis om det skedda."

Det beror också på vad man lägger för innebörd i det, men visst finns det lägen när man kan avgöra att en av oss har rätt och en fel. Det tror jag stämmer på religioner också, jag tror alla religioner innehåller direkta felaktigheter. Men mycket är också en fråga om definition, saker som inte går att avgöra direkt heller. Du kanske säger att bilen åkte "jättesnabbt" och jag säger "ganska snabbt"...

"Skulle det inte bli mindre trovärdigt om du och jag befunnit oss vid samma olycksplats, och hävdat följande.
Jag säger: Det var miljontals bilar! De flög och doftade melonskal! En av dem hade en hammare, jag lovar!
Du säger:Det var en bil, och den körde alldeles för fort."


Kanske var det då tusen bilar, ingen av oss har den perfekta uppfattningen. Kanske flög det metallskrot som såg ut som enligt dig såg ut som melonskal. Kanske är det en fråga om definition, kanske har en av oss, eller båda, helt fel.

"Förutom brist på bevis handlar det om enighet. Bibeln och Iliaden är två mycket olika böcker."

Och jag har varken sagt att allt i Bibeln eller allt i Illiaden stämmer.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Man lyssnar på evangelierna för att man vill och tror på dem. Jag kommer inte tvinga dig. Och är du riktigt go i hela hövvet eller? Det är klart de inte har speciellt mycket att säga till om längre när de är döda, men det kanske kommer som en nyhet för dig att de levde när de skrev.

Klart Kristus lever. Grejen är att du kommer med ogenomtänkta uttalanden och sen när du inser att du inte kan backa upp dem för fem öre är det försent och du försöker bortförklara dig och hitta alla möjliga kryphål, vilket du förstås också misslyckas med.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Att du kallar mig idiot gör allting bara ännu tydligare. Jag vet inte hur länge jag ska dra vidare detta heller, men jag kan väl upplysa dig om läget en gång till.

Allt hänger på att Jesus är Guds son och Messias. Utgår man inte ifrån det så har vi inte ens den diskussionen och utgår du ifrån det och misslyckas med att se skillnaden mellan Messias och människor - ja, då finns det ingen möjlighet att du är lämplig att diskutera det heller.

Sålunda, fattar du fortfarande inte är jag rädd att du inte lever upp till de absoluta minimikraven för att kunna föra diskussionen.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Nallen [Gå till post]:
"Jag har inte omdefinierat något ord, endast framlagt ett språkligt exempel i vilket jag förklarar en förhållning."

Du är tydligen bestämd vid en helt annan definition av ordet, finns det mycket mer att säga? Jag har hänvisat till Svenska Akademien, jag har hänvisat till Nationalencyklopedin och till Wikipedia. Jag vet inte vad mer jag kan göra. Är du fortfarande ovillig att omvärdera din uppfattning i frågan om ordets betydelse tycker jag vi lika bra kan släppa frågan. Jag har redan sagt allt auktoritärt för att upplysa dig.

"Om jag uttalat mig om din tro, så tar jag naturligtvis tillbaka det."

Ändå påstår du här nedan åter igen att jag inte tror på Oden och Isis.

"Vad jag pratar om är helt enkelt polyteism och människor som trott och tror på det. Polyteism är just polyteism, du har inget bevis eller konsekvent argument som legitimerar ditt reducerande av polyteismen till något annat än just tro på flera unika gudar. För dig kanske det handlar om olika definitioner av samma gud, dock så delas den synen icke av dem."

Nej absolut, och jag skulle aldrig få för mig att påstå att de tror på en enda gud. Jag talar om min tro, jag tror att deras gudar är en och samma.

"Vad det gäller min personliga tro, så tror jag på saker när de bevisats för mig."

Då är det väl ingen tro längre?

"Skillnader i hastighet kan mätas vetenskapligt."

Javisst, men hur stor är den vetenskapliga skillnaden mellan "snabbt" och "jättesnabbt"? Det är när den personliga aspekten kommer in som vetenskapen blir otillräcklig.

"Skulle du kunna peka på någon felaktighet i tron på Oden? Finns det några objektiva fakta att tillgå?"

Du menar om jag kan nämna något i definitionen Oden som jag själv inte tror på? Jag tror inte att Oden är så pass begränsad i form av utseenden och redskap. Jag tror inte heller att Oden är så begränsad i kunskap och förståelse, i vilket han beskrivits mer som en människa.

"Kanske är det så,dock så kan det alltid bevisas eller motbevisas när det handlar om jordiliga skeenden och processer."

Det håller jag inte med dig om, som jag berättat ovan.

"Jag har två frågor angående det.
1. När du läser bibeln, hur går det till när du väljer att tro på vissa delar men inte andra?"


När jag läser Bibeln tänker jag inte "Oj, det här var konstigt, så det måste vara falsk", jag snarare tänker över berättelserna i budskap, ursprung och syfte. Mycket i Bibeln tror jag absolut har hänt på riktigt, men de berättelser som inte utspelat sig bokstavligt behöver inte vara mindre värda, för Bibeln är ingen vetenskapsbok. Bibeln förmedlar budskap.

"2. Kan du motbevisa Illiadens religiösa och historiska hävdanden?"

Det är klart jag kan bevisa att allt i Illiaden inte är sant. Behöver jag ens visa det, det tror jag du klarar lika bra som jag?

"* Vad det gäller uttalanden om din tro, så står jag fast vid att du inte tror på Oden och Isis."

Ber du om ursäkt för att du "slår fast" min tro nu igen?

Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
"Varför ignorerar du mina inlägg? Besvara min fråga istället:
Om apostlarnas budskap bara gällde den tid de levde i, varför inte samma sak med Kristus?"


Jag har besvarat den här frågan flera gånger redan. Jesus är Gud, apostlarna är inte Gud. Det är min tro och det är den enkla förklaringen. Vill du inte tro på det, fine. Vill du tro på det, fine.

"Varför är det ett universiellt budskap att älska sin nästa, men inte abortmotstånd? Bägge yttrades av Kristus, antingen direkt eller genom apostlarna."

Backa upp det påståendet så ska jag besvara dig.

"Vilka minimikrav syftar du på?"

Kapacitet att förstå saker som skillnaden mellan Jesus och apostlarna, exempelvis. :)
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Andreaw [Gå till post]:
Jesus är Gud. :)

Svar till Nallen [Gå till post]:
"Som sagt, jag har icke menat att ateism är något annat än det är. Dock så presenterade jag ett exempel för dig, i vilket jag preciserade begreppets egenskaper för att förstärka en poäng."

Tja, jag finner ingen större anledning i att försöka övertala dig mer. Förr eller senare tror jag du kommer stöta på problem igen med den definitionen, men det är inte min sak att säga och jag lämnar det åt dig. :)

"Ja. Jag fruktade först att jag hade skrivit något ogrundat om din tro, så var dock inte fallet. Det är ytterst tydligt att varken du eller jag tror på Oden och Isis."

Säg inte det... För det första definierar du bara tro utifrån din egen syn och för det andra skulle jag fortfarande mycket väl kunna tänkas kalla Gud för Isis...

"[wikipedialänk]"

Jo okej, det beror förstås också på vad man lägger i det. Men jag förstår vad du menar. :)

"Eftersom objektivt vetande är ett mycket osäkert och diffust område att hävda sin kunskap i, så resonerar jag helt enkelt så att jag tror att något är sant när det finns bevis för det.
Jag förstår inte varför man ska tro starkt på sådant som icke är bevisat."


Ah, det är väl ett mycket gott förhållningssätt i grunden. Samtidigt blir det väldigt platt och ensidigt, tror jag.

"Det är subjektivt och irrelevant. Religiösa teorier är alla vetenskapligt ogrundade och i princip immuna mot vetenskaplig granskning. Detta gäller inte för en trafikolycka, oavsett hur många som betraktar den."

Definitionen av religiös uppfattning är lite att det inte är en vetenskaplig uppfattning... Sedan säger de givetvis inte alls nödvändigtvis emot varandra, tvärt om snarare.

"Kan du ge bevis för det?"

Ge bevis för vadå?

"Vad som förbryllar och intresserad mig är på vilka grunder du bedömer skriften. Om du menar på att bibeln förmedlar budskap, vad tänker du då när du läser att man skall fördöma och stena homosexuella män? Ignorerar eller omtolkar du det?"

Ska jag vara riktigt ärlig mot dig (och det vill jag vara; jag ser inte detta som en prestigekamp, utan ett samtal att leda fram till något) ignorerar jag det nog till största del. Jag skulle ganska enkelt avfärda det som en del av en förgången tid - normer som fanns då men inte har med religiös uppfattning att göra. Detta ungefär på samma sätt som jag uppfattar Paulus uttalande om att "kvinnan ska tiga i församlingen".

"Varför tror du på vissa berättelser med övernaturliga inslag men inte andra?"

Jag skulle nog snarare uttrycka det som att jag uppfattar dem olika. Det kan tyckas omotiverat, men vi får inte glömma att det är en tro.

"Hur kan du veta att inte gudarna ingrep?"

I vadå?
swopp
Visningsbild
P Hjälte 1 422 inlägg
0

Svar till Anonymare [Gå till post]:

Alltså dessa "profeter" som Jesus, Abraham och så finns det ju bevis på att dom har funnits, och bevis på att dom skapat religionerna. Det kan vem som helst göra.

Men finns inga bevis på några allsmäktiga krafter. Därför är jag ateist.

Ingen status

MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Nallen [Gå till post]:
"Självfallet skulle du kunna kalla den gud du tror på för Isis, dock så kvarstår faktumet att du inte tror på Gundinnan Isis som hon beskrivs i egyptisk mytologi."

Det är också en lite väl snabb dom du gör. Du kan ana det, men inte förutsätta. Och när jag nu gång på gång säger att jag faktiskt gör det är det inte din sak att ifrågasätta.

"Motsägelsen uppstår när tron involverar övernaturliga skeenden som enhälligt motsägs av vetenskapen. Tex att någon kan bli född av en oskuld, åter leva efter att ha dött och gå på vatten."

Faktum är att inget av det nödvändigtvis säger emot vetenskap, men jag förstår vad du menar och vi kan ju konstatera att om Gud finns så kan Gud gå emot vetenskapen - således vara ovetenskaplig.

"För ditt misstro mot Oden."

Vänta lite nu... Måste jag bevisa att jag inte tror på definitionen Oden? Du tror inte på mig när jag säger att jag inte tror på Oden?

"Jag är väldigt glad att du resonerar som du gör om de förtryckande delarna i bibeln, dock så tycker jag det låter aningen inkonsekvent.
Man kan naturligtvis tolka bibeln på oräkenliga sätt, och även om jag gillar din tolkning bättre än många andras, så får den mig att grubbla över vad som orsakade just din selektivitet."


Precis, och här kommer en ny dimension in, nämligen just tron. De flesta skulle säga att jag inte är Bibeltrogen, eller åtminstone lägger på tok för liten vikt vid denna skrift. Jag menar såklart att min tolkning av Bibeln är trogen dess syfte och att det är människor som tolkar in massa extra som tolkar fel.

Bibeln är en bok skriven av människor, för människor. Redan där tycker jag idén att man ska lägga hela sin tro på den försvinner. Tron ligger utanför Bibeln, det är trots allt inte Bibeln vi tror på, utan det den handlar om. Bibeln är ett redskap i tron, ett ruskigt bra redskap och jag vet inget redskap som är ens i närheten lika bra. Men det är inte det enda redskapet. Bibeln är kort och gott inte nödvändig för en kristen tro.

Så på precis samma sätt som när jag kollar på nyheterna och tänker "den där händelsen överdriver nog media" kan jag resonera med Bibeln. Det väsentliga är inte budbäraren - nyhetersprogrammet eller Bibeln - utan det bakomliggande budskapet - nyheten.

Allt i Bibeln är inte sant, för människor kan inte skriva flera tusen sidor om händelser utan att det smyger sig med några felaktigheter (det ska dock tilläggas att Bibeln är märkvärdigt genomarbetad och innehåller förhållandevis få fel, med tanke på tiden, innehållet och skribenterna). Vad som är fel är upp till oss att avgöra, troligtvis tar vi också en hel del fel, men det kanske inte spelar jättestor roll huruvida vi tror på att Jona blev svald av en fisk, såvida vi förstår budskapet och helheten.

Är du med mig? :)

"Vad gör vissa övernaturliga händelser mer troliga än andra?
Vad gör vissa moraliska riktlinjer överlägsna andra i dina ögon?"


Helt enkelt min tro. Läser jag en nyhetstidning så tror jag på en del, annat tror jag inte riktigt på, men oftast spelar det inte så stor roll huruvida jag tror på det eller inte.

"Indikerar inte din selektivitet att dina anledningar vilar på en grund som inte har med kristendomen eller någon annan religion att göra?"

Den indikerar att jag inte vilar på Bibelns grund och det tror jag är viktigt. Oavsett vad folk säger (och det här kan jag möta en hel del motstånd för) så är det Bibeln som ska formas efter tron, inte tron efter Bibeln.

"Striderna.
Du behöver verkligen inte fortsätta svara om Iliaden, jag måste själv erkänna att det inte är så intressant."


Hehe okej^^
Då hoppar jag det, så slipper jag tänka mig in i alla de berättelserna...

Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
"Men det har ju ingenting med saken att göra? Vad är det du inte förstår? Om Apostlarnas budskap bara sträckte sig till deras närmaste omgivning,"

Vänta lite nu! Det där har jag aldrig sagt! Jag har tvärt emot sagt att deras budskap lever vidare än idag!

"vad är det som säger att Kristi budsksap inte gjorde det? Varför är det universiellt att älska sin nästa, men inte att förbjuda kvinnor från att tala i församlingen?"

Budskapen lever kvar, det har jag sagt hela tiden. Däremot lever inte människorna kvar, vilket Jesus dock gör.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Det är knappast att förneka att deras ord finns kvar idag. Kom inte och ändra dina påståenden nu! Jag har sagt att de själva inte påverkar världen längre eftersom de är döda, men däremot finns de ju kvar som historiska personer såklart.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Du har förnekat Kristi auktoritet genom att jämställa Jesus med en människa i alla avseenden, ja.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Nallen [Gå till post]:
"Så du tror alltså att Isis är dotter till Geb och Nut samt syster och maka till Osiris?"

Frågan har jag redan svarat på och senare även identifierat och bekräftat din tolkning. Svaret är nej, den definitionen har jag inte.

"Det säger emot vetenskapen av två anledningar. Det är icke bevisat, och det motsäger biologiska och fysiologiska principer."

Att det inte är bevisat gör inte att det säger emot vetenskap, det är en helt annan sak. Sedan motsätter just det du nämnde varken biologiska eller fysiologiska principer.

"Att utgå från guds existens i bedömandet av bibelns berättelser är inte godtagbart rent vetenskapligt, eftersom man utgår från ännu ett ogrundat påstående."

Självklart, det skulle jag aldrig göra. :)

"Har du inte då tänkt tanken att kristendomen är onödig och blott en falsk manifestation av något som är mycket djupare och mer komplext?"

Självklart, det närmast utgår jag ifrån att den är. Det är dock det tankesystem jag själv upplever närmast sanningen. Sedan lär varken kristendomen eller jag vara ens nära sanningen, men kanske närmare än andra. :)

"Om vi pratar om moralsystem, så verkar det ju ganska tydligt att du personligen, utan bibliskt stöd, var kapabel att skilja på postiva och negativa regler och predikanden i bibeln. Din moral är helt oberoende av den."

Min moral är inte helt oberoende av Bibeln, men till stor del ja. Däremot är min moral väldigt beroende av min tro.

"Jag vill faktiskt mena att bibeln inte alls är ett bra redskap för vägledning, just med hänvsining till all hänsynslöshet, allt hat, all diskriminering och alla totalt ovidkommande berättelser med övernaturliga element."

Och jag vill hävda det motsatta och sedan bekräfta det genom en historisk återblick. Ser du till människors livsverk som de motiverat med tron och Bibeln talar det också till min fördel. Visst har hemskheter som korståg och häxbränningar sagts motiveras genom Bibeln, men ingen har haft stöd i Bibeln eller ens någon närmare koppling. Däremot är citat tagna rakt ur Bibeln för all möjlig hjälp världen över.

"Vad som å andra sidan är ett bra redskap, är det som du visat upp i ditt tolkande av bibeln, ( undantaget de övernaturliga delarna ) nämligen ditt eget förnuft.
Vi måste lämna bibeln och tron på det obevisade bakom oss, och istället ägna oss åt att förstå människan och universum på ett så objektivt sätt som möjligt."


Då menar jag att vi begränsar både sinne och intellekt. Jag delar helt din syn på det nödvändiga i vetenskapen och att ha fötterna kvar på jorden. Att leva detta liv handlar till väldigt stor del om att hålla sig öppen för perspektiv. Dessa är förenklingar av vår tillvaro och den som håller sig till enstaka modeller kommer också missa stora bitar av verkligheten.

Låt mig citera Albert Einstein: Vetenskapen är förlamad utan religion. Religionen är blind utan vetenskapen.

"Alla hålla kvar vid kristendomen, Islam och Judendomen är oklokt, det är att begränsa och fördumma oss själva genom att priviligera mänskliga försök till visdom gjorda under en period i vilken vi hade undermålig kunskap om så oerhört mycket."

Kanske är det inte så att vi vet allting bättre nu än förr, blir du slagen av den tanken? Det är lätt att tänka att vi utvecklat allting nu, jag gör det ofta själv, men att vi på vissa områden gått framåt med gigantiska kliv betyder inte att vi gjort det i alla områden.

"Ponera att DN skriver att en man i Mongoliet påstår sig ha flugit till månen och tillbaka, utan tekniska hjälpmedel. Tror du det? Om inte, varför?"

Kanske ska det snarare säga något om mitt perspektiv och förhållningssätt till Mongoliet (och kanske DN) än huruvida de gjort det.

"Det stora problemet är på vilka grunder människor formar sin tro. Om vi accepterar att man "bara tror" något, utan att bevisa eller underbygga det, så kommer vi få stora problem med att bryta ned skadliga religiösa doktriner."

Eller så får vi ett större perspektiv på verkligheten, som inte bygger på en enstaka modell som vi redan vet inte är heltäckande.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Nallen [Gå till post]:
"Så det är fysiskt och biologiskt möjligt att gå på vatten, förvandla vatten till vin, födas av en hona som inte blivit befruktad och återuppstå från de döda? Menar du att de skeendena omfattas av biologiska och fysiologiska principer?
Att hävda det, utan bevis, är ytterst ovetenskapligt."


Att gå på vatten är fullt möjligt och inte så märkvärdigt ens. Förvandla vatten till vin hänger på definitionen, men rakt upp-och-ner skulle jag inte säga det, nej. Födas av en jungfru (som du uttrycker lite småkul^^) beror också på vad man lägger i det, men generellt nej. Så är ju inte Gud vem som helst heller. :)

"Vad jag inte förstår är din hängivenhet till kristendomen, trots att du så pass negativ till vitala delar av doktrinen."

Namnet kristendomen är ingenting, jag kan precis lika gärna kalla mig hindu om det är så. Men det vore nog mer av en lögn, eftersom jag faktiskt tror på och aktivt bekänner mig till kristendomens grundpelare, vilket jag däremot inte gör med hinduismens. Jag tror på Jesu Kristi död och uppståndelse, lite sammanfattat kan man säga att det är anledningen till att jag är hängiven kristendomen.

De delar inom kristendomen jag inte känner igen mig i är främst de delar kristendomen delar med judendomen, trots det kan jag känna en stark dragning till delar av judendomen.

"Vad menar du med sanning?"

Det är en helt underbart bra fråga. Vad är egentligen >sanningen< i livet? Vem säger att en gravitationsformel är sann? Vad säger att den är mer sann än beskrivningen "vi faller nedåt". Det är den inte, den är bara uttryckt på ett annat sätt, kanske ett sätt som håller i fler lägen, kanske ett sätt som är formellare och tydligare, men det gör det inte mer sant.

Jag tror att Jesus är sanningen och vägen. Därför vill jag lita på Jesus även om jag själv inte ser hur allt hänger samman. Våra förklaringar av världen håller inte alltid, än mindre förklarar de perfekt.

"Som sagt, bibeln är icke ett bra redskap för moral och vägledning, om man tror att allt är guds ord. Dock så är många människor utomordentligt bra på att välja ut resonabla delar ur biblen, på helt okristna grunder, och sedan nyttja dem på ett vackert sätt."

Tja, det är väl en fråga om perspektiv, men jag antar att du och jag har samma syn där.

"Personligen har jag mycket svårt att förstå vad som är kunskapsmässigt hjälpsamt i att fortsätta tro på en gammal icke vidimerad källa. På vilket sätt vidgar det vårat intellekt att tro på sådant, och varför hänger vi oss inte på samma sätt i tron på asagudarna, om nu sådan tro har en positiv effekt på det mänskliga intellektet?"

Det är snarare dimensionen än uttrycksformen jag åsyftar. Väljer du att låta dimensionen se ut som en asagud och kalla den Tor så är du fri till det. Av andra anledningar ser jag det som mindre uppbyggligt, men principen är densamma. Det farliga är inte att kalla Gud för Tor, utan att vägra se åt det hållet. På precis samma sätt är det farligt att vägra se åt andra hållet - som Einstein sa är en religion utan vetenskap blind.

"Vi har gått framåt i varenda vetenskapliga diciplin som existerar, och vi kan oerhört mycket mer om människans psykologiska och biologiska incitament och beskaffenhet än någonsin."

Precis så skrev jag också. Och ibland känner jag det. Wow, nu kan vi mer än någonsin förut och utvecklingen går bara framåt och framåt - snabbare och snabbare. Det du gör är att begränsa dig till vetenskap. Jag skulle nog inte ens våga uttala mig så, jag är inte säker på att alla dicipliner inom vetenskapen bara gått framåt, även om jag utan vidare kan hålla med dig om att det generellt är så. Men allt blir inte bättre; till exempel har vår miljövänlighet gått bakåt.

"Du skulle alltså inte tro på det?"

Det jag säger är att det kanske inte spelar så stor roll om jag tror på det eller ej. I nuläget skulle jag med största sannolikhet inte tro på det, i den bemärkelsen, nej. Men huvudpoängen är kanske inte att avgöra hur sant eller falskt påståendet är.

"Skulle ökad tro och hängivenhet till Koranen, Sagan om Ringen, scientologi, hinduism och Bröderna Lejonhjärta också bedra till vidgade vyer?"

Åh ja! Sedan beror det förstås på vad man lägger i "tro" och "hängivenhet". I många fundementalistiska sammanhang skulle nog snarare större hängivenhet till Scientific America bidra (jag hoppas du skrev "bedra" fel :P) till vidgade vyer. Det handlar om att inte låsa sig.

"Den vetenskapliga modellens lämplighet inom besvarandet av de stora livsfrågorna vet vi inget om. Som jag nämnt tidigare, så studeras redan nu tro och medvetande på biologisk nivå, två områden som av många betraktades som omöjliga att komma åt på biologisk nivå."

Visst kan man studera dem, men man kan knappast göra anspråk på att förstå dem, täcka dem eller förklara dem. :)

Svar till Gotterdammerung [Gå till post]:
Det är ett tungt argument du har där...
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till ungpappa2 [Gå till post]:
Så? Gör om, gör rätt!
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till Nallen [Gå till post]:
"Som sagt, att stödja händelserna med hänvisning till guds storhet är inte giltigt som argument."

Nej, och det skulle som sagt aldrig falla mig in att göra heller. :)

"Ingen av av de övernaturliga berättelserna har något som helst stöd."

Stöd har de helt klart, i alla möjliga olika perspektiv, hållningar och källor.

"Tror du att en person som tror att allt i bibeln är guds ord, och därmed måste följas till punkt och pricka, klarar av sina sociala åtaganden bra?"

Inte en chans. Det finns många som påstår sig ta hela Bibeln som Guds ord till punkt och pricka, och klarar det enastående bra, men om man verkligen följer det hamnar man i självemotsägelse och någon ondsint psykisk sjukdom^^

"Jag har fortfarande inte förstått det viktiga i att hävda kunskap inom områden man inte har någon, samt att syssla med hypoteser i vilka Nalle Puh är likställd alla religiösa väsen. Det är helt enkelt ett väldigt enfaldigt och inexakt sätt att föra samtal.
Om jag i detta nu väljer att bli en fullfjädrad polyteist, med dragning åt asatro, vad för viktig och tillämpbar kunskap har jag tillskansat mig?"


Kanske är det just exaktheten som begränsar oss?

Kanske.. Kanske inte.. Det finns en stor möjlighet att du öppnat dig mer och ser mer komplexa system i världen, absolut! Sedan finns det också en risk att du gått och blivit en verklighetsblind fundamentalist utan verklighetsanknytning över huvud taget.

"Vi har gått framåt i alla vetenskapliga dicipliner. Kan du nämna något område i vilket vi inte gjort några framsteg sedan bibeln skrevs?
Miljövänlighet kan vi extremt mycket mer om idag än för 2000 år sedan, dock så har vi prioriterat ekonomiska intressen före naturens välmående."


Jag pratar inte om "kunskap om", som om statistik skulle rädda världen. Uppenbarligen klarade man miljöläget bättre förr än idag, sen har du fullständigt rätt i att det beror på ekonomisk prioritering, men faktumet kvarstår och är i sig ett bevis på att allt inte går framåt. Av naturliga skäl kan jag inte tala om förlorad kunskap, eftersom den är just förlorad.

"Varför tror du på vissa utvalda delar i bibeln men inte denna nutida mans historia? På vilka grunder avfärdar du hans historia?"

Som sagt har jag alls inte avfärdat den. Du avtvingar mig ett svar jag inte vill ge på en fråga som inte är definierad och kanske inte ens väsentlig.

"Detta är problemet.
Å ena sidan har vi ett synsätt, en modell, i vilken vi kan mäta exakt, generalisera och förutsäga skeenden och processer. Den vetenskapliga modellen erbjuder oss oerhört mycket kunskap inom oräkneliga omården, kunskap som vi kan ompröva och överbevisa."


Och varför skulle det ge svar på allt i livet? Kan man lösa allting med ett så exakt närmevärde till pi som möjligt? Det handlar inte om sanning och osanning. Vill man mäta en möbel för att se om den får plats någonstans kan det vara jättebra att använda sig av en vetenskaplig mätning. Men allt i livet handlar inte om det. Har du tänkt på hur enormt fattiga våra liv hade varit då?

Beskrivningen "en tjock, men ganska snygg garderob" kan vara precis lika sann, men användbart i ett helt annat läge.

"Å andra sidan, har vi ett synsätt, i vilket alla hävdanden är likställda varandra. Man kan, utan att vara mindre trovärdig, hävda att Gandalf eller Elvis är världens skapare, lika gärna som att inta en kristen, hinduistisk eller antik grekisk ståndpunkt i frågan.
Universums skapare kan vara vem eller vad som helst, och deras eventuella regler kan se ut hur som helst."


Så varför försöka begränsa sig på något vis som i Gandalf eller Elvis? Är det vad som är väsentligt?

"Vad du förespråkar, är att vi ska fortsätta att använda en metod, som ej går att ompröva eller bevisa. Tänk om vi tillämpade en sådan metod på mer konkreta frågeställningar, som tex, vilken medicin måste Anna få för att överleva?
Man märker, efter att ha ställt upp ett antal exempel, hur ohållbart detta synsätt är, när vi använder det i aktuella och avgörande frågor."


Självklart, jag är knappast en kritiker av vetenskap. Tvärt om, jag älskar vetenskap och använder mig av vetenskap dagligen och stundligen. Vetenskap är nödvändigt i våra liv och hjälper oss att båda formulera frågor och svar. Men vetenskapen är inte allt, vi måste bygga vår verklighet på olika perspektiv. Att vara en vän av vetenskap innebär inte att man alltid håller sig till vetenskap, utan att man håller sig till vetenskap i de lägen där vetenskapen passar in. Ska jag säga hur mycket jag tycker om en människa är vetenskap ett ytterst dåligt instrument att använda, t ex.

"I fantasins värld är den utmärkt, men i frågor om konkret livssyn är den undermålig."

Vad är då en korrekt konkret livssyn?
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till ungpappa2 [Gå till post]:
Kan man uttrycka det annorlunda än att du ger upp? Du kommer med påståenden och när jag ber dig motivera dem lämnar du diskussionen...
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till ungpappa2 [Gå till post]:
Nej en tävling är det verkligen inte, jag åsyftar snarare dina argument. Om du ger upp om dina argument erkänner du också att de inte håller och att mina stämmer.

Att mina argument skulle vara värdelösa tar jag för motsatsen eftersom du inte kan visa något av det. Du har all rätt att ge upp, men har du heder så erkänner du det.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till ungpappa2 [Gå till post]:
Du ska erkänna att dina argument inte håller, för om de hade hållit hade du framlagt argument för dem.

Jag undviker helst Coca Cola Company, men om vi bortser från det i mitt val och jag bara ska ta en av dem skulle jag satsa på colan^^
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till ungpappa2 [Gå till post]:
Backa upp alla argument du kommit med som du fortfarande anser dig ha rätt i, tack. :)

Nu var väl valet mellan cola och pepis, alltså är cola = coca cola, men jag tror jag förstår vad du menar iaf^^

Javisst, i varje val jag gör kan du hävda att det redan är förbestämt och jag kan inte bevisa motsatsen för dig. Ingen av oss kan bevisa något, eftersom exakt samma situation aldrig kommer uppkomma igen.

Då får vi istället se till hur vi reagerar på det, för jag tror faktiskt inte att du uppfattar det som förutbestämt även om du tänker så och kanske tror att du uppfattar det så. När du står där framför kylen och ska välja en av drickorna, har du då upplevt ibland att du tvekar? Jag tror vi alla gjort det, vi funderar lite efter vilken vi ska välja, om än bara för någon sekund.

Vad är den tiden om vi inte fattar beslutet? Om det redan är förbestämt spelar det ju ingen roll att vi funderar över det, eller hur? Leder man sedan vidare det... Låt oss säga att jag går ut med en AK47 och skjuter varenda människa jag ser - då var också det förutbestämt, eller hur? Jag hade inget val, jag var dömd att göra så, visst?

Svar till Iglo_Glass [Gå till post]:
Du är medveten om att du själv är troende va? :)
Du kanske inte är troende på samma sak som jag, men du tror på saker och ting. Jag delar inte alls tro med påven, men jag misstänker att påven bad för att han bryr sig om andra människor och vill det bästa för mänskligheten.

Jag förstår inte varför Gud (eller påven för den delen, men de båda är viktiga att särskilja) skulle ha något emot att man flyger till månen.

Svar till Nallen [Gå till post]:
Ja må han leva, ja må han leva, ja må han leva uti hundrade år... Grattis!

"Där håller jag naturligtvis med dig, men problemet kvarstår;skall vi inte respektera att det är hans eller hennes \"väg till gud\"?
Om vi bortser från avsaknaden av bevisunderlag, vad i religiös tro, när det kommer till konkret utövning, skall vi tolerera?"


Tja, i tro ska man tillåta allting eftersom vi har religionsfrihet. Sedan är det, som du säger, utövandet... Vi ska tillåta utövande av religion i så stor grad som möjligt, men aldrig då det direkt skadar en själv eller andra eller bryter mot lagarna. Jag kan själv erkänna att jag sätter min tro och egenmoral högre än juridiska lagar, vilket kan förmå mig att begå civil olydnad. Men principen är ju att vi alla ska hålla oss inom lagarna för allas bästa.

Definitionsfrågor, som kläder, mat, genusblandade grupper, undervisning, osv kommer det alltid råda diskussion kring och det är svårt att uttala sig så allmänt. Jag är själv osäker i vissa frågor gällande t ex niqab, halal, kastsystemet (som faktiskt är ett regelrätt förtryck som lever kvar in i vår tid), bland annat.

Det jag tror är viktigt är att alla verkar för förståelse. Jag har exempelvis väldigt låg förståelse för de konstnärer som ständigt ska provocera islam genom sina utställningar i "yttrandefrihet". Vissa saker bör man inte göra, även om man får och kan. Och jag kan nog tycka att konstnärerna ska ha rätt att måla Muhammedkarikatyrer eller avbilda honom som en rondellhund, men hade de haft respekt nog att låta bli hade vi inte haft problem med det.

"Som sagt, när man låter religiös övertygelse inkräkta på allt annat än hypotetiska resonemang om metafysik, så kan mycket svårhanterliga problem uppstå, ty mycket hemskt rättfärdigas både i Bibeln och Koranen."

Mja, jag vill påstå att mycket hemskt påstås rättfärdigas i både Bibeln och Koranen. Och det är självklart helt oacceptabelt, liksom ifall det skett utan påstådd koppling till religion. Lagarna gäller.

"Om man däremot kräver bevis för det religiösa omotiverade hatet, så förlorar det sin grund direkt; det finns inget som rättfärdigar Judehat eller kvinnoförtryck."

Helt sant.

"Vad som begränsar oss är endast de verktyg med vilka vi utvinner vetenskapliga bevis."

Men nu framställer du vetenskap som allting! Låt mig dra en parallell till avbildning. Vetenskapen motsvaras av ett fotografi - det är en "korrekt" avbild av världen. Den visar precis hur det ser ut - som man sa innan photoshop kom: Bilder ljuger inte!

Jag kan då förespråka att man tar en titt på en målning också. Jag förespråkar en viss typ av målning som jag gillar, kanske akvarell. Sedan finns det massor av alternativ, olika sätt att måla världen på och därigenom fånga olika perspektiv och stämningar.

Visst, jag håller med dig om att fotografiet ger en "korrekt" bild av verkligheten; allting stämmer perfekt skalenligt och visar exakt vad man ser i färg och form. Men verkligheten kan vi aldrig sammanfatta med en bild över huvud taget, målad eller fotograferad. Vi kan bara visa upp bilder av verkligheten, tvådimensionella avbilder i detta fall. Och då kan jag mena att även en målad bild där färgerna inte stämmer och proportionerna är fel kan säga något om verkligheten. Kanske fångar min akvarell en sinnesstämning som ditt fotografi inte tar med. Kanske finns det någon målarkonst varken du eller jag har upptäckt som visar ännu mer, men jag menar att det bästa vi kan göra är att kolla på så många olika bilder som möjligt för att få ett så stort perspektiv på verkligheten vi kan.

Vad säger du om det?

"Ogrundad tro på religioner och sagor är inte något som öppnar upp nya och okända komplexa system, annat än på fiktiv nivå."

Tänk in det i liknelsen ovan, kanske är religionen inte en lika skalenlig och exakt avbild av världen som vetenskap, men kanske förmedlar den något man inte kan få in i ett vetenskapligt perspektiv.

"Subjektivt tycke och tro utan bevis är helt olika saker. I ditt bedömande av en möbels estetiska och funktionella beskaffenhet, så har du mycket fria tyglar. Du gör otaliga bedömningar av subjektiv natur, dock endast sådana som har någon typ av verklighetsförankring. När du däremot hävdar dig känna till universums skapare och hans intentioner, så har man förlorat grund för länge sedan."

Jag har teorier som jag baserar på min tro, jag säger alls inte att jag kan bevisa det för dig och det är heller inte meningen.

"Problemet är att man som religiös måste vara selektiv utan stödjande argument.
Vad i tron på gandalf är mer begränsande än tron på Jesus?"


Det jag snarare undrar är, vad är skillnaden? I vilken mån är du så specifik att du måste välja mellan Jesus och Gandalf? Jag tror på Jesus av en hel del anledningar, men säger du att det var Gandalf som dog på ett kors för våra synder så kan jag lika gärna ställa mig bakom Gandalf. Det väsentliga ligger inte däri.

"Jag håller mer om att vetenskaplig testning inte är adekvat när man personligen kontemplerar över en medmänniska. När man däremot väljer att tro uråldriga religiösa myter, i vilka vetenskapliga principer upphävs otaliga gånger, så tycker jag man behöver granska sina premisser."

Men då är vi iaf framme i att vetenskap inte alltid är det bästa perspektivet på livet, även om det i vissa lägen givetvis är det, eller? :)

"Personligen tycker jag det är livssyn i vilken man är öppen för bevis och konsekvent i sitt bedömande av förslag och teorier."

Måste det vara bevisbart sant för att säga oss något då? Kan inte något som rent av är bevisligen falskt föra oss i rätt riktning ändå, lära oss något om livet?
Anonymare
Visningsbild
94 Hjälte 372 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Phrosen [Gå till post]:



Joo.... Dom har hållt tråden igång ett bra tag..

Jag gör saker.

MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till LOLJORDAN [Gå till post]:
Så ifall man bestämmer sig kvickt har inte rätt kemikalier och impulser nått fram? Då erkänner du i alla fall att resultatet kunde bli annorlunda, vilket gör att vi fattar ett val trots allt.

Att förklara vad ett val är blir lite som att förklara vad intelligens är. Med andra ord mycket svårt. Men val skulle jag säga är en förgrening i processerna med flera möjliga utvägar. Pratar man i kodspråk så talar man ofta ganska grundläggande om if-satser, helt enkelt beprövningar av ett påstående.

I traditionell ordningskodning sker alla moment efter varandra, i en naturlig följd, men lägger man in en if-sats skapar man alternativa vägar, plötsligt delar sig vägen och det kan komma att bli minst två olika händelseförlopp, beroende på vilken väg som väljs.

Svar till ungpappa2 [Gå till post]:
Du ställer upp på allt? Nu håller du med mig i min kritik?

Och sen, de där motiveringarna du skulle komma med, tar du avstånd ifrån dem nu också eller varför gör du det inte?
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till ungpappa2 [Gå till post]:
Om du fortfarande står bakom det, gå bak några inlägg och se exakt vad du ska motivera! =)
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till LOLJORDAN [Gå till post]:
"If-satser handlar inte om val. Det är en deterministisk logisk process som helt och hållet bror på redan fastställda variabler."

Ja självklart, jag har inte sagt att if-satser är synonymt med val. Då missförstår du mig. Du frågade hur jag ser val och då förklarade jag att det är en vägsplittring med olika kommande händelseförlopp, som en if-sats.

"Innan en rada med if-satser inleds kan man ALLTID med 100 % säkerhet säga att "såhär kommer resultatet att bli"."

Faktiskt inte. Ibland är det så, men oftast bygger det på användaren som ska göra något och det avgör vilken väg som skall tas.

"Det är mycket simpelt: Tankar består av helt vanliga partiklar som lyder under samma lagar som allt annat här i universum. Det finns ingenting, absolut INGENTING som visar på att något kan få dessa partiklar att bryta fysikens lagar. Vatten börjar koka vid en viss temperatur, så är det bara. Detsamma gäller när du "tänker" även om processen är något mer komplicerad."

Och då är jag kvar vid att du aldrig behöver se dig omkring när du går över en väg, för om du skulle bli påkörd är det redan förutbestämt. Du behöver aldrig tänka över något, för om du väljer att säga upp dig och söka jobb som sophämtare så var det redan förutbestämt. Visst är det så då, eftersom saker och ting bara kan utfalla på ett sätt spelar det ingen roll hur vi försöker påverka det?

"Och som en logisk följd av det tror jag självklart inte heller på skrattretande begrepp som "rätt" och "fel". Som en sann determinist vet jag att det enda som kan hända är det som händer. Således är begreppen helt tomma."

Och som en sann humanist menar jag att handlingar, våra liv och hela världen skulle förlora all sin mening om vi inte hade chans att påverka; fri vilja.

Då skulle allt vara ett dockspel i Guds händer, vilket också skulle göra ondskan helt ohållbar. Nej, den fria viljan är allt i denna värld och utan den försvinner också allt.
MER
Visningsbild
P 33 Mölndal Hjälte 3 305 inlägg
0
Svar till LOLJORDAN [Gå till post]:
"Tja ... Om jag har rätt så är användarens input redan determinerat ..."

Ja precis, du säger ju att allting är förutbestämt, som en film som spelas upp...

"Behöver och behöver ... Att "behöva" något är ett begrepp som också förlorar all mening ur ett deterministiskt perspektiv. Speciellt för mig då jag faktiskt inte är helt övertygad om att något som skulle kunna kallas "liv" existerar. Jag har liksom aldrig sett något som tyder på det."

Exakt min poäng också. Eftersom allting är förutbestämt behöver vi inte göra något och kan heller inte stå till svars för något vi gör, eftersom det är förutbestämt. Vi behöver inte spärra in fångar, för begår de fler brott var det ändå förutbestämt och det fanns inget alternativ. Man kan aldrig klandra någon och heller aldrig berömma någon, eftersom den inte valt det själv.

"Och således kan du inte "försöka" påverka något. Det finns ingen "människa" med något "sinne" som ens kan få idén, det är bara en jävligt avancerad kastrull med vatten som börjar koka. Man kan säga att jag anser att allt som är över elementarpartikelnivå helt enkelt är flummiga abstrakta namn man satt på saker utan att det har något egentligt värde. Det finns inget som heter "sophämtare". Det som du kallar sophämtare ser jag som en stor hög elementarpartiklar som reagerar precis så som alla elementarpartiklar gör."

Självklart, men även om det inte skulle finnas i någon annan bemärkelse så är sophämtare det namn vi satt på yrket, fenomenet så att säga.

"Som sagt, "handlingar" är missvisande då det insinuerar att någon faktiskt skulle ha valt att sätta igång ett händelseförlopp. Nu skulle jag kunna fråga dig vad som pekar på att det skulle finnas någon "mening" med något men ..."

Meningen finns enligt mig helt enkelt bara för att vi finns, därför måste den finnas. Om vi inte hade en fri vilja skulle vi heller inte uppkomma, oavsett om man tror att vi är skapad av någon eller uppkommit på något slumpmässigt sätt, på grund av naturens tillgång och efterfrågan - formande efter behov.

"... som jag redan vet så är du kristen och har således en helt annan uppfattning där vilket leder mig till slutsatsen att denna diskussion är något dödfödd ..."

Det handlar egentligen inte om min Gudstro, snarare skulle nog många säga tvärt om. Som teist tror jag att Gud vet allt, alltså även det som ska komma. Då tycker vissa att jag sagt att allt är förutbestämt eftersom Gud redan vet det, men jag är av en annan åsikt. Nej, det är helt enkelt på grund av min tro på människan som jag är humanist.

"Ty hela (nå, nästan i alla fall) mitt resonemang bygger på att det inte finns något som skulle kunna trolla så pass galet så att vissa partiklar skulle få för sig att ge blanka djävulen i vad Newtons tredje rörelselag säger men det fungerar ju rätt fint med en Gud i bilden ..."

Newton tyckte Gud passade helt utmärkt in i sin tredje rörelselag och jag ser heller inga motsättningar, så förklara gärna vad du menar i det. Detta får väl agera sidospår, för som sagt tror jag inte att det är en religiös fråga, snarare en mänsklig och filosofisk.
Titowam
Visningsbild
P 28 Karlskrona Hjälte 660 inlägg
0
Jag tror att det fanns en gud som var en schyst kille, men jag tror vi är gud över oss själva.

Discord: Titowam


Forum » Samhälle & vetenskap » Livsåskådningar » Religionskritik :)

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons