Svar till SDU [
Gå till post]:
Nej. Det kan dock bli möjligt men då ska brottet vara mycket allvarligt. Men likheten är liten att man utvisar en person som gör att en hel familj splittras.Om du vill att Sverige ska utvisa invandrare för deras brott när resten av hans/hennes familj är kvar här så splittrar man ju familjen. Lika bra att skicka denne till fängelset så kan familjen besöka denne i fängelset.
Dessutom behövs invandringen i Sverige eftersom befolkningen här blir äldre. Och då behövs fler unga i arbetskraften.
Exempel på invandrare som invaderat sedan medeltiden:
Hansatyskar under medeltiden
Finnar som bosatte sig i Mälardalen under 1500-talet
Zigenare eller romer som började komma redan på 1500-talet
Valloner (franskspråkig folkgrupp bosatt främst i södra Belgien) som lockades hit för att lära ut järnhantering i slutet av 1600-talet
Savolaxfinnar som under 1600-talet beviljades viss skattefrihet om de bosatte sig i urskogen – det som nu kallas finnmarkerna
Judar som tilläts etablera sig i fyra svenska städer under 1700-talet
Franska konstnärer, filosofer och intellektuella under 1700-talet
Italienare som kunde göra stuckatur när 1800-talets stenstäder byggdes
Skottar som bland annat startade bryggerier.
Vill du så kan du söka upp deras ättlingar som lever i Sverige idag och utvisa dem. Sverige förlorar arbetskraft men det gör nog inget. Sverige kommer att skrika efter arbetskraft och stå utan skattebetalare.
Tack vare dessa så har Sverige utvecklats till ett rikt land (i allafall inte fattigt land).
Vad hade Sverige varit idag utan vallonernas järnhantering, franskans konstnärer och filosofer, italienarnas stuckaturer och irländarnas bryggerier?
Dessa gav Sverige kunskap att utföra saker, som lät Sverige att utvecklas.
http://www.migrationsverket.se/index.jsp?swedish/migration/historik.htmlJa, Det det är sådant som inte händer ofta i Sverige. Blir man oskyldig dömd så är det vi som gjort felet och inte individen. Men vi lär ju också kolla igenom alla mål för att undvika något sådant.Enligt dig sitter fler invandrare i fängelse. Enligt Metro så finns det oskyldigt dömda i svenska fängelser, alltså kan invandrarna vara oskyldigt dömda då brotten begåtts av svenskar istället.
http://www.metro.se/se/article/2007/05/08/22/4231-45/index.xmlNej, Det har jag aldrig hävdat heller. Men genom att inte sköta sig i landet och endast stå för utkostnader(Brott som staten sedan får betala) istället för att dra in pengar till staten(jobb) så blir man en belastning för hela samhället.Det är för att svenska politiker ignorerar problemen. Om man inte gjorde det så skulle invandrare inte vara en belastning.
Du hävdade att inga fängelser skulle behövas i Sverige utan invandrare.Läste du inte när jag skrev att ingen människa är felfri? Invandrare eller inte, Sverige behöver fortfarande fängelser. Svenskar begår också brott.
Det där är år 1993. Det har ändras mycket sedan dess. Du kan väll ta och kolla på 2000-talet istället.Mycket har hänt sedan dess, ja. Vart får du faktan ifrån när du säger att invandrare begår mest brott? Hur många av dessa är från något nordiskt grannland och hur många är inte det?
Länken (den jag klistrade in tidigare) visar att invandrare från ett nordiskt land var överrepresenterade år 1993. Det kan de lika gärna vara så idag också.
Invandringen från dessa länder var störst, och därför kom det mer brott där i från. Sedan var Finland under den tiden betydligt fattigare och många beslöt sig för att skapa en ny start i Sverige.Det är samma sak för invandrare från andra länder än nordiska länder. De hit för att få en ny start, det är det jag har försökt säga. Det är bara det att invandrare från nordiska länder begår mer brott.
Och så trycker vi spara.