Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Könsdiskrimineras män?

Skapad av Emmabra, 2010-03-27 18:28 i Politik

6 124
73 inlägg
5 poäng
RoadGunner
Visningsbild
P 39 Vattensprutande Administratör 3 203 inlägg
0

Svar till parentaladvisory [Gå till post]:

Vad gäller förskolelärare så är det förmodligen större chans att du får jobb som man eftersom vi lever i kvoteringens tidsålder.

Däremot är det inte säkert att du inte kommer att diskrimineras av kollegor, föräldrar och annat folk om du väljer ett kvinnodominerat yrke...


Hungrig

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Thai_Thai
Visningsbild
P 35 Lindome Hjälte 1 160 inlägg
0
Vi har ju alltid klädesdiskrimineringen som finns på arbetsplatser, det drabbar BARA män nuförtiden.

Kvinnor får på sommaren bära knälång kjol på kontor och många arbetsplatser.
Män får inte bära kortbyxor och definitivt inte kjol.

På en arbetsplats jag vet måste män ha skjortan instoppad i byxorna (vilket båda är fult och lite jobbigt), medans tjejer får bära skjortan inte i-stoppade.

Men den grövsta diskrimineringen sker nog i rätten där kvinnor i många fall obefogat vinner vårdnadstvister.
Finns även ett par "experter" som övertygar barnen om att pappan vart elak mot dem så att mamman ska vinna tvisterna.

Har för mig att jag för ett par år sedan läste att vår jämställdhetsminister skulle ta och kika över vad detta berodde på, men tycker inte hänt i en så viktig fråga.

Tjejer kan i många fall även få självförsvarskurser betalda av kommunen, medan killar inte får det.
Detta tycker jag är mycket underligt då tjejer har en fruktansvärt liten risk att bli överfallna.
För mig är det vanligt att tjejkompisars föräldrar vill att man ska vara med dem då det är sent ut, även ens egna föräldrar tycker det, trots att jag löper större risk än dem att råka illa ut.

Sedan så gör samhället värsta big-dealen av då en kvinna misshandlas av en man, detta är något som borde uppmuntras i jämställdhetens namn för killar misshandlar varandra ganska mycket.

Sedan det faktum att många tror att killar inte kan diskrimineras är också diskriminering.

A burn for a burn!

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till Emmabra [Gå till post]:
Well, tjejtaxi VADFAN ÄR DET? Är jag mindre värdig ett lågt taxipris bara för att jag har kuk?


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Könsdiskrimineras män?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons