Salvator
Hjälte
6 051 inlägg
Trådskapare
2010-05-25 11:47
Själv tycker jag inte att det är något generellt fel med bidrag så länge som det handlar om tillfälliga bidrag, t.ex. om du jobbar som byggarbetare och bryter foten och får gå gipsad 1-2 månader så behöver du fortfarande pengar till mat och hyra.
Däremot så får inte bidragen vara för höga i förhållanden till vanliga löner, 60% som det är nu är ganska bra. Bidragen ska också självfallet vara presentations baserade, ska du ha socialbidrag så ska du söka ett visst antal jobb i veckan.
Skatten ska givetvis sänkas, det skapas mera jobb då och bidragen minskar, men man måste inte rimligtvis sänka bidragen mer för tillfället. Det finns massvis med annat att spara på eller så kan man låna till skattesänkningar.