Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Ska vi avskaffa monarkin?

Skapad av Cartman, 2010-08-18 16:56 i Listor & omröstningar

8 120
115 inlägg
0 poäng
SnelHest
Visningsbild
P 32 Täby Hjälte 2 200 inlägg
0

Svar till Deacon [Gå till post]:

Vilken framgång blir det då?


Svar till the_apollo [Gå till post]:

Det är visst tradition. Jag är mycket mån om kungahuset och hoppas innerligt inte att vår monarki försvinner.

Lyd

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0
Svar till Betterthanu [Gå till post]:
Vi behöver inte monarki över huvud taget och behöver inget alternativ till det. Vi är en demokrati. Våran statschef, Kung Cal (som han själv stavar det), är endast en ceremoniell statschef. Han har ingen makt och han behövs inte heller.

Du måste konstruera ytterligare pyloner

SnelHest
Visningsbild
P 32 Täby Hjälte 2 200 inlägg
0

Svar till the_apollo [Gå till post]:

Varför måste man gå tillbaks som förr? Påsk är tradition i Sverige med. Det firas inte lika nu som då.

Militär kommer alltid att behövas vare sig du vill eller inte.

Lyd

SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0

Svar till Betterthanu [Gå till post]:
Haha innan du utnämner dig själv som allvetande och intellektuellt överlägsen kanske du ska tänka efter lite själv.
Konstitutionell monarki i Sveriges fall är i princip bara parlamentarisk demokrati med kombinerad monarki, och det jag hävdar är att den senare nämnda biten är totalt onödig. Stryk monarkin och låt Sverige vara en parlamentarisk demokrati istället, vilket det egentligen redan är då kungahuset inte har någon egentlig makt, deras enda roll är att agera parasiter för det svenska samhället. Men visst fortsätt lek smart du.

Du måste konstruera ytterligare pyloner

SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0

Svar till Betterthanu [Gå till post]:
Nej jag vill ha parlamentarisk demokrati utan monarki-delen :P Och vad menar du med självsnickrat? Alla statsskick som finns är uppfunna av människor. Det är inte som att det finns en manual som mänskligheten fick av Gud som täcker de enda alternativen som finns.

Och ja, jag kallar kungafamiljen parasiter för att de lever ett jävla lyxliv på skattebetalarnas bekostnad. Det är så befängt och omodernt att man blir illamående. Det är inte som att jämföra med de som lever på bidrag då dessa inte lever ett lyxliv utan snarare väldigt fattigt. Btw tror jag nog Sverige klarar sig bra utan att ha en kung som åker runt på "uppdrag" :)

Du måste konstruera ytterligare pyloner

SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0
Svar till Betterthanu [Gå till post]:
Okej så när du inser att du var helt ute med din första anklagelse om att jag inte förstod mig på begreppet statsskick så går du över till nya förutfattade meningar om att jag är tråkig och avundsjuk eftersom jag inte tycker som du ^^ Är helt överväldigad av din argumentationsbegåvning.

Eh nej, jag är inte avundsjuk på kungen.. skulle faktiskt helst inte vilja ha hans jobb. Jag tycker bara att han har en oförtjänt position i samhället och att det kostar onödiga pengar som kunde läggas ner på vettigare saker än att finansiera ett lyxliv för en familj.

Du måste konstruera ytterligare pyloner

Gawain
Visningsbild
P 33 Hjälte 272 inlägg
0
Ha kvar monarkin och införskaffa president så blir alla glada. Men seriöst... vem bryr sig om polititk? Dom skiter i dig så varför ska du bry dig om dom?

Ingen status

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
0
Ok, jag är lite trött på den här frågan om jag ska vara ärlig, men ska förklara lite snabbt vad jag har för ställning och varför många av er har dåliga argument.

För det första så är det tröttsamt att många verkar anta att eftersom monarkin i andra länder har motstånd så gör det den svenska monarkin per automatik till något dåligt som man bör avskaffa.
Monarkin i Sverige bestämmer nästan inget alls till skillnad från hur det är i andra länder, stor skillnad.

Sedan så representerar inte monarkin Sverige som land så mycket som ni tror.
Kungen representerar Sverige mest när han möter andra kungariken t.ex.
Han representerar knappast Sverige när det gäller ekonomiska ärenden företag och regeringar emellan.

Företag som investerar i Sverige tittar knappast på den svenska monarkin innan de investerar, de tittar på andra faktorer som har med den svenska marknaden, lagar och dess företag att göra.

Jag förstår även inte när folk säger att monarkin är inkompatibel med demokratin. Vem säger att varenda liten sak ska bygga på demokrati från första start för att inkluderas i ett lands samhälle och kultur? Hur är det med saker som har rötter längre tillbaks än så?
Det skulle varit en sak ifall kungen faktiskt styrde landet, då skulle det vara inkompatibelt med demokratin.
Men just nu så är han som person den största attraktionen på utställningen vid namn kungahuset, inget mer.

Den svenska monarkin är helt enkelt som ett levande museum, och museum kostar pengar och behöver underhållas.
Sålänge ni inte vill skrota alla andra museum som bevarar viktiga delar av kulturer hur föråldrade den än inte är jämfört med dagens samhälle så skall inte monarkin skrotas bara för att.

Forum image

Jag har sex med bacon

SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0

Svar till Betterthanu [Gå till post]:
"Vadå inser att jag var fel ute? Icke, du gick ju såklart och läste på (vilket är bra!) och återkom med svar. Svårare än så är det inte."

Ja, du VAR ju fel ute :P Du verkade ju inte fatta att demokrati är möjligt utan monarki-biten.

"Men om vi ska diskutera sakfrågan så tycker jag inte det är en oförtjänt position han har. Han har ju fostrats in i rollen. Han passar perfekt. Men som sagt kungen är rätt harmlös nu hade vi levt förr i tiden och du agiterat mot kungen hade de varit giljotinen som gällt för dig, nu kan ist sitta här och gnälla på nätet istället helt fritt och öppet, du ska väl vara fan så nöjd hehe."

Tala om bristande logik och argument (?) för monarki. Så eftersom jag inte blir giljotinerad av någon monarkjävel så ska jag tycka att själva idén med att ha ett kungahus i ett annat demokratiskt land är en bra idé? Jag tycker INTE att det är en bra idé och jag har redan förklarat varför.

Du måste konstruera ytterligare pyloner

dmZ
Visningsbild
P Hjälte 773 inlägg
0
Ja.
Varför? Vi har en maktlös Kung, som "representerar" oss, och kungahuset/hovet tar av skattebetalarnas pengar för sitt eget kul. Sedan så förstår jag varför vi ska ha en maktlös Kung/Drottning för att det är helt värdelöst + att det är statsministern som ska representera oss imo. :D

Vänsterhänt


Forum » Mellan Himmel och Jord » Listor & omröstningar » Ska vi avskaffa monarkin?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons