Trots att de har mer snö, under längre tid om året. Jag skulle förr satsa mina pengar på att det är bristande organisation.
Bra och intressant observation, kan ligga något i det. Det generella mönstret som jag observerat är att den offentliga sektorns verksamheter urholkas p.g.a. minskade anslag, men du kan mycket väl ha en poäng, jag vill inte spekulera för mycket. Planekonomi är hur som helst inte berömt för att fungera effektivt.
Det beror snarare på att geografin är mycket annorlunda.
Menar du att det är lättare att dra räls i Schweiz?
Sen märker du att även länstrafiken och statstrafiken i flera olika län och städer har samma brist: Man har inga marginaler. Men om man hade slutat med att finansiera gigantiska infrastruktursatsningar som främjar en bilism som inte ökar nämnvärt som inte kan öka nämnvärt och som kommer att minska pga det stigande oljepriset(nej, det finns inga bra och billiga alternativ) så löser man det problemet.
Som jag ser det behöver det inte vara upp till staten att avgöra. Vägar kan skötas enligt marknadens spelregler, om oljepriset tar slut (vilket den inte gör, peak oil är en myt) så blir det förstås olönsamt att bygga stora bilvägar eftersom att ingen kommer att ha råd att färdas på dem ändå.
Det finns som regel alltid bara ett tågspår mellan två geografiska platser. Köper en privat aktör upp ett har denne monopol på just den tågsträckan.
Med samma resonemang kan man ju i så fall säga att grönsakshandlaren har monopol att ha sitt stånd just på hans plats, vilket i och för sig är korrekt men det urholkar begreppet monopol till någonting meningslöst.
Staten är motsatsen till frihet