Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Växthuseffekten i två olika historiesyn?

Skapad av DavidParker, 2011-01-05 17:18 i Naturvetenskap

6 411
45 inlägg
0 poäng
zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till kajan [Gå till post]:
Problemet med USA är att deras bensindrivna fordon är för orena för att ens få säljas i Kina, och Kina är inte högt upp på standarden just nu, dock kommer dem att bli det.

Jag glömde nämna global fördunkling.

Det handlar om att det finns så mycket sot, aska och annan skit i atmosfären som reflekterar bort solljus ifrån jorden, så att de aldrig kommer in i atmosfären så att säga. Så samtidigt som det håller värme inne, så tillåter det mindre värme att komma in.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

kajan
Visningsbild
P 31 Lit Hjälte 1 678 inlägg
0

Svar till zleeep [Gå till post]:
Låter intressant! Då skulle det kunna bli globalt kallare


Opeth

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till kajan [Gå till post]:
Man hade ju hoppats på att båda hade tagit ut varandra, fast det reflekterar bort för lite.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger


Forum » Samhälle & vetenskap » Naturvetenskap » Växthuseffekten i två olika historiesyn?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons