Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Färja-irl 1.0

Skapad av keinanen, 2012-09-17 10:45 i Hamsterpaj

8 101
47 inlägg
37 poäng
keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
3
Forum image

Skepp o'hoj, landkrabbor!

Hoppas sommaren varit kanon för er och ni inte har glömt bort vardagen allt för mycket!
Jag och Rojk har suttit då och då och pratat om kommande IRL-träffar som alltid är lika roligt att genomföra då vi gillar att umgås med er, hamsterpajare!

Denna gång har vi pratat om ett Färja-IRL. Att vi tar en helgkryssning med Finlandsfärjan blandat med lekar, barhäng, middag och självklart tax-free shopping.

Men vi skulle gärna göra en intressekoll och se om det verkligen är en bra idé med ett Färja-IRL. Därför skulle det vara kul och se ert intresse finns för ett sådant här IRL. Men vad vi har listat ut är det väldigt svårt att minderåringar + folk som är runt 18 – 20 år att kunna följa med på helgerna, då det är ålderårsgräns på färjorna. Så vi räknar med att man måste vara runt 21 + för att kunna följa med.

Så hojta till med ett inlägg om det verkar intressant.

Poll

74 röster - Direktlänk

Sugen på FÄRJA-IRL

Sugen på FÄRJA-IRL

/dance

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Divinity
Visningsbild
F 35 Stockholm Hjälte 1 853 inlägg
0

Svar till keinanen [Gå till post]:
Det låter nice, kryssning är ju aldrig fel, så länge det blir en helg som jag kan är jag absolut på. :D

Meep!

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
1

Svar till Divinity [Gå till post]:
Självklart kör vi en helg, antagligen fre - söndag eller hur dom nu går :)



Svar till ImNoTree [Gå till post]:
Samma här, därför kom jag på denna idé :)

/dance

Divinity
Visningsbild
F 35 Stockholm Hjälte 1 853 inlägg
1

Svar till keinanen [Gå till post]:
Annars skulle ju jullovet funka också, fast det kanske är lite väl långt dit?

Meep!

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
1
Svar till Divinity [Gå till post]:
Får se hur planeringarna blir och sådant å jullovet känns lite för tidigt ännu.. Krävs planering och sådant, kanske början av nästa år eller tidigare, vi får se :)

/dance

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
1

Svar till keinanen [Gå till post]:

Jag är på så länge det blir en bra helg och vi får veta det ett tag innan så man hinner fixa med flygbiljetter och allt sånt också då. :P
Helst i närheten av CSN också men det är väl inget måste.

Har ni kollat vad allt kostar på ett ungefär och om man kan få någon slags grupprabatt? Ni kan väl boka det som en "konferens resa"? [cute]




Svar till Divinity [Gå till post]:

Nja, tror jullovet kan bli ganska bra faktiskt. Nu bör det väl vara Halloween IRL först i oktober/november? Sen närmar sig ju julen och då vill kanske folk spara pengar till julklappar och sånt plus att många måste ju jobba extra inför julen eller har mycket med skolan och precis innan terminsslutet?
Möjligen att det kanske skulle kunna fungera runt 1 december i så fall eller så kan man ju köra Halloween IRLet på kryssningen? :P


Luzen
Visningsbild
P 35 Västerås Den busen 17 inlägg
1
Intresse existerar verkligen så länge det kommer att placeras under en helg! Klart en av de bästa IRL idéerna på ett tag :)

Ingen status

Zmeroz
Visningsbild
P 34 Smedjebacken Hjälte 4 124 inlägg
3
Kryssning och extrem fylla med HPfolk? Låter som en plan!

Akta så jag inte kör ner min protes i halsen på dig!

progg_grogg
Visningsbild
P 33 Kristianstad Hjälte 2 921 inlägg
1

Svar till keinanen [Gå till post]:
Låter intressant, sålänge det är till ett överenskomligt pris och det inträffar vid ett passande tillfälle :)

Den här muppen är för tråkig för att skriva en rolig status.

Pitiful_Mortal
Visningsbild
Hjälte 6 114 inlägg
3
Jag skulle varit på som fan, men om det är 21+ blir det lite.. fail.
Om det blir en 18+ färja så vill jag med.

.. and that's the way the cookie crumbles.

Nannonoys
Visningsbild
P 30 Hjälte 2 842 inlägg
3

Svar till keinanen [Gå till post]:
Nu blev jag väldigt ledsen :( Kunde du inte sagt det där med åldern i början av inlägget innan jag blev alldeles till mig :(

"While I thought that I was learning how to live, I have been learning how to die." -Leonardo Da Vinci

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
1

Svar till Jespuur [Gå till post]:
Vad jag har sett har dom viss ålderårsgräns på vissa turer på helgerna, vi får kolla upp lite mer om detta när vi ser att det finns ett intresse.

/dance

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
1
Tyvärr är det rätt så kört för folk under 21 år om vi ska åka på helgerna, då det är 21-årsgräns på båten.

Ett alternativ finns ju också att man åker Göteborg - Tyskland, då kanske det inte är 21-årsgräns.

http://www.tallinksilja.com/sv/mainMenu/FAQ/beforeTrip/aldersgrans/

/dance

Viina
Visningsbild
P 36 Hjälte 2 183 inlägg
2
Har suttit och kollat på åldersgränserna på birka och silja och det här är vad som står:
Från birkas "Bra att veta"

Åldersgräns för resa
23 år. Ska vid anmodan kunna styrkas med legitimation. Yngre måste ha sällskap av målsman/förälder (barn 0-17 år ska ha målsmans sällskap medans 18-22-åringar ska ha förälders sällskap).


Från Tallink och Silja:
21-årsgräns
- Riga, kryssning torsdag - lördag.
- Tallinn, kryssning torsdag - lördag.
- Helsingfors, kryssning dagligen.
- Åbo (Galaxy) kryssning alla dagar utom onsdag.
- Åbo (Europa) kryssning fredag-lördag.
- Helsingfors-Tallinn (Baltic Princess) natt ombord, dagligen.


18-årsgräns
- Riga, kryssning söndag - onsdag, samt reguljärresor.
- Tallinn, kryssning söndag - onsdag, samt reguljärresor.
- Helsingfors, reguljärresor.
- Åbo (Galaxy), kryssning onsdag, samt reguljärresa nattur och natt/natt (en dag i Åbo) kryssning dagligen.
- Åbo (Europa), kryssning söndag-torsdag, samt natt/natt (en dag i Åbo) kryssning dagligen.
- Tysklandstrafiken (Superfast), dagligen.
- Hotellresor (ej natt ombord på Baltic Princess).


Så blir det en helgkryssning (som oftast är roligast) kan inte några yngre följa med verkar det som, annars får vi offra oss på russindiscot som är under vardagarna.

Jag är för övrigt på om ni inte redan listat ut det ^^
keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
1
Stena Line
Göteborg - Kiel (kryssning),
är det 20 årsgräns.

Men det känns som det är bara lastbilschaffisar som åker den båten, rätta mig om jag har fel? Har aldrig åkt den kryssningen..

http://www.stenaline.se/farja/fragor-och-svar/vid-bokning/aldersgranser/

/dance

Divinity
Visningsbild
F 35 Stockholm Hjälte 1 853 inlägg
1
Svar till Salvator [Gå till post]:
Man kan ju ha det i mellandagarna, eller i början av januari? Då kan man även försöka pricka in en 18-årskryssning (på onsdagar brukar det vara) om vi vill ge mer folk en möjlighet att åka med.


För i övrigt vill jag också meddela att jag föredrar att åka med Viking Line framför Tallink Silja! Skulle även kunna tänka mig en sväng till typ Tallinn eller något också :>

Meep!

Grech
Visningsbild
P 34 Vallentuna Hjälte 136 inlägg
2

Svar till keinanen [Gå till post]:


låter cool ! =) så länge det inte är på färjan färjan liksom xD

städa... Skit man aldrig blir klar med

Strumpwoman
Visningsbild
F 33 Hjälte 623 inlägg
1
Detta låter ju riktigt awesome och jag blir 21 i december så borde inte vara ett större problem här heller :D Gryyymt!

I am back.

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
-2

Svar till keinanen [Gå till post]:
Alltså. Nej.
Hade säkert varit väldigt roligt men känns ju inte som ett IRL direkt, eftersom det finns en beskärd del av pajen som inte fyllt 18.
Och jo, jag är rätt säker på att man måste ha åldern inne för en helgskryssning med tanke på att man måste fyllt 18 för att åka utan målsman bara över dagen.

http://vet.hut.nu/?id=8

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
2

Svar till rawwr [Gå till post]:
Du är bara bitter, sötis!

/dance

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
-2
Svar till keinanen [Gå till post]:
Fast, jag har rätt.
Hade säkert varit helkul om alla var välkomna.



Tillägg av rawwr 2012-09-17 13:30

Känns ju mer som en fritids-grej som ett par pajare drar ihop än ett IRL.

http://vet.hut.nu/?id=8

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
1

Svar till rawwr [Gå till post]:
Tråkigt du känner så, men tyvärr kan vi inte göra något av åldersgränsen. Självklart hade vi velat att alla ska kunna åka med. Men ibland blir det så. Vi tycker detta skulle bli ett roligt IRL och som sagt, kan vi inte göra något åt åldern. Så du får gärna vara en motståndare, men tänk så många andra vi kan glädja.

/dance

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
1

Svar till keinanen [Gå till post]:
Du vet mycket väl vad jag menar hjärtat.
Det är ju ungefär som att gå på krogen, de som har åldern inne på pajen är välkomna. Men _ungdomssidan_ Hamsterpaj drar ihop en träff, då kan vi bara låta en del vara med.

Det är principen som stör mig, det blir liksom inte ett IRL, mer som en liten avskärmad träff.



Tillägg av rawwr 2012-09-17 17:59

Stödlikes i mitt hjärta.

http://vet.hut.nu/?id=8

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
0
Svar till rawwr [Gå till post]:
Ibland är livet orättvist. Det är bara så. Men som sagt, vi kan inte hjälpa att det är så här tyvärr. Vi tycker det är tråkigt själva att det är en åldersgräns på båten. Men vad vi gör är att göra en intressekoll bara för se om det finns ett intresse, i alla fall för detta. Sen får du också definiera vad ett IRL är - enligt dig. Om du tycker detta är så hemskt tråkigt får du gärna komma med förslag och genomföra ett IRL du också, bara kontakta oss i Crew. Välkommen.

/dance

Tokugawa
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 2 715 inlägg
3
Jag är fan på, hur få människor jag än känner här...

Rolig synpunkt, alla horor som gnäller är under 21!

Za rodinu, tovarishchi! ZA STALINA!

FredrikHimself
Visningsbild
34 Luleå Hjälte 3 543 inlägg
-1
Svar till keinanen [Gå till post]:
Hade varit toppenös, men var plockar färjan upp passagerare?

Misstänker att jag fortfarande bor på fel ort för sånt här. :c



Tillägg av FredrikHimself 2012-09-17 18:06

Folk som whinear på att man väljer ut en viss skara av HP kan ju ta sig nånstans.

Vuxen-IRL som nån sa!

Ingen jävla status.

Viina
Visningsbild
P 36 Hjälte 2 183 inlägg
0

Svar till FredrikHimself [Gå till post]:
Vanligast är nog vid slussen i Stockholm, men det finns ett annat ställe (också i Stockholm) där vissa båtar avgår ifrån som jag tyvärr inte minns just nu ^^.

Men som helhetssvar så: Båten avgår från någon del av Stockholm ^^

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Divinity [Gå till post]:

Det borde fungera, typ den 26 då? Julafton är ju på en måndag i år om jag minns rätt vilket innebär typ en hel extra vecka ledighet. :D

Vilken bår är det som är Viking Line?




Svar till keinanen [Gå till post]:

Jag är beredd att hålla med rawwr och Kae att det klingar illa, särskilt eftersom alla vet att färjor=mängder av alkohol, finns ju en anledning till att det är 18-23 års gräns liksom. Vet inte hur bra det egentligen ser ut att en ungdomssida stänger ute massvis med medlemmar från en aktivitet och uppmanar dom andra till supande egentligen?

Å andra sidan ger vi blanka fan i hur det ser ut tycker jag, cuz this gonna be awesome! :D

Viina
Visningsbild
P 36 Hjälte 2 183 inlägg
0

Svar till ImNoTree [Gå till post]:
Det är mycket möjligt att det är värtahamnen jag tänker på ja ^^
Divinity bör veta om inte annat haha!

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
Trådskapare
0
Då hamstern faktiskt har några år på nacken så hänger ju det en del "vuxna-ungdomar" fortfarande kvar här och jag tycker det skulle bli toppen kul att kunna umgås så här med. Jag ser mig fortfarande som ungdom, inte sant? Men visst, jag förstår att det klingar lite fel i vissa ögon, men jag ser inget fel med det. Jag förstår om folk blir sura, upprörda att det är faktiskt en åldergräns och att vi "stänger" ute folk från att träffas på ett sådant kallat IRL, det hade jag med varit. Men det är minst 2-3 st IRL/år där det inte är någon "åldersgräns".

Men om det blir en sådan reaktion som det har blivit så känns det inte så kul att anordna något sådant här alls. Då får vi väl hitta på något annat IRL. Men den bollen får väl någon annan ta i sådana fall. :) Vi får väl se hur det blir. Idén var kul iaf från min/vår sida. :)

/dance


Forum » Mellan Himmel och Jord » Hamsterpaj » Färja-irl 1.0

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons