Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Hål i öronen

Skapad av milo, 2014-02-28 21:41 i Kläder & utseende

2 909
5 inlägg
0 poäng
milo
Visningsbild
Hjälte 4 inlägg
0
Jag har haft hål i öronen i flera år, minst 7 år gissar jag på. Nu är det så att jag har varit utan örhängen i ca 2 år då jag på sista tiden bara inte velat ha på några.

Igår hittade jag ett par supersnygga silverörhängen, men när jag skulle ta på mig dom så hade baksidan av "hålet" i örat växt igen eller vad man ska säga, så jag var tvungen att trycka igenom dom, det är inte heller första gången det händer så jag tänkte inte mycket på det.
Jag bar dom i några timmar och tog av mig dom när jag skulle sova eftersom att jag hatar att sova med örhängen då det skaver som satan.

Idag är det som små bulor inne i öronen och när jag skulle sätta i örhängena igen så sved det lite. Jag har nu några frågor som jag behöver svar på :/
kan det vara för att jag gjorde ett litet sår inne i hålet när jag tryckte igenom dom?
kan det bli inflammerat?
hur lång tid tar det innan dom läker?
måste jag ha i örhängena nu eller växer mina hål igen nu när det är ett litet sår i dom?

Tack!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

milo
Visningsbild
Hjälte 4 inlägg
Trådskapare
0

Svar till sweet-devil [Gå till post]:
ska jag använda koksaltlösning? okej tack :)

milo
Visningsbild
Hjälte 4 inlägg
Trådskapare
0

Svar till sweet-devil [Gå till post]:
absolut :) då vet jag


Forum » Livet » Kläder & utseende » Hål i öronen

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons