Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Inspelningsstudio hemma, hjälp?

Skapad av hedonette, 2011-10-27 17:59 i Elektronik & teknik

4 622
5 inlägg
0 poäng
hedonette
Visningsbild
F 29 Göteborg Hjälte 1 000 inlägg
0
Jag ska försöka fixa en liten egen inspelningsstudio här hemma (främst avsedd för akustisk sång och gitarr, möjligen piano men det spelar jag oftast in direkt i datorn), och vill veta allt jag behöver veta. Vad skulle ni rekommendera för mic och tillbehör?
Är väldigt ny på detta, och det enda jag redan har fixat är redigeringsprogram. Det vill säga om Audacity räknas som ett relativt vettigt sådant.
Så, någon som känner sig manad till att hjälpa mig?

Jag hette tidigare Estetik

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

nephilim
Visningsbild
P 33 Falun Hjälte 8 307 inlägg
0

Svar till durpface [Gå till post]:
Ett set med en väldigt populär mick.
Jag vet många som mickar upp gitarrförstärkare och liknande med den, funkar kalasbra.
Komplettera med den här så har du i princip det du behöver.
http://www.thomann.de/se/maudio_fast_track.htm

Kör du firewire kan du istället välja t.ex.
http://www.thomann.de/se/phonic_firefly_302.htm

Om du nu inte har ett par riktigt bra hörlurar eller högtalare redan så är ett par studiomonitorer att föredra.
http://www.thomann.de/se/maudio_av30_studiophile.htm

"Din mamma spelar keyboard i Hammerfall." - Sharlee D'Angelo

MTS
Visningsbild
P 33 Hjälte 2 020 inlägg
0

Svar till durpface [Gå till post]:
Skulle rekommendera ett par kondensator mickar. Adk a51e tex använder min dagligen. Samt en kompressor är ett måste för en clean inspelning. Den plockar bort allt bakgrundljud tex brus och andra störande ljud. Samt håller koll på volymerna så man slipper få kasst ljud i inspelningar sedan.
Jag rekommendera cubase eller mixcraft för inspelning samt redigering.

Gammal räv


Forum » Fritid » Elektronik & teknik » Inspelningsstudio hemma, hjälp?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons