Jag går in på Den här datorn> Hårddisk D och försöker men det ända som kommer upp är: Du har inte rättigheter blabla.... Alla andra konton i familjen kommer jag åt som inte är lösenords skyddade. Och efter som att den är en andra hands hårddisk, och Windows startar med den så kan jag inte skriva in lösenordet, för man ser bara filerna, inga inloggnings grejor.
Men sedan försökte jag med Linux Ubunto som gör så att man kan komma in på alla lösenords skyddade mappar utan lösenord. Så jag provade att starta windows med cd:n i. Asså spamma F12 och trycka på Cd något. Men windows startas ändå normalt, utan Ubunto.
Och grejen är att man inte kan starta skivan och installera programmet när Windows är igång , för då kan hela windows och alla filer raderas.
Så nu vet jag inte riktigt hur jag ska göra. Kan väl visserligen försöka med F12 lite till, men Ni kanske vet något bättre sätt som inte jag vet om.
Btw. Hårddisken går inte att köra på Master, asså starta med Windows, för att det är en startfil som är paj.
ALLT fungerar med vilja, våld, vaselin och silvertejp!