Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Lägga ut video på blogspot fel.

Skapad av Peppar, 2008-09-04 19:37 i Datorer & IT

252
5 inlägg
3 poäng
Peppar
Visningsbild
P 32 Hjälte 7 463 inlägg Online
3
Min mor älskar att blogga och har därför skapat en blog via blogspot.
Nu ville hon ha en låt av Black Keys på sin sida och jag hjälpte då henne då hon inte är så haj på internet och sånt.
När vi väl har förstått hur man skulle göra med blogspots jävla funktion så använde jag Embeding från youtube och la in den.

<object width="425" height="344"><param name="movie" value=" http://www.youtube.com/v/uaHDCXWc-9U&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src=" http://www.youtube.com/v/uaHDCXWc-9U&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>


vad vi då får upp är det här:
Forum image


Hur ska man göra för att få bort den lilal undre rutan?
Har redan försökt med att trycka på den. Får bara upp att det är en okänd plugin som inte ens går att installera.

Ah you think Hamsterpaj is your ally? You merely adopted the Hamsterpaj. I was born in it, molded by it.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Sibbe
Visningsbild
P 36 Helsingborg Hjälte 4 435 inlägg
0

Svar till Peppar [Gå till post]:
Du kan ju testa att använda en annan webbläsare som redan har de flesta tillägg installerade.

Testa kanske Internet Explorer eller nya Google Chrome.

För övrigt är det nog flash du behöver installera/uppgradera, eller java eller något sånt vanligt.

Jag har en bild på min presentation där man ser min snopp och den har inte blivit borttagen än.

Peppar
Visningsbild
P 32 Hjälte 7 463 inlägg Online
Trådskapare
0

Svar till Sibbe [Gå till post]:

Har senaste versionerna av Flash o Shockwave.
Har försökt i både Safari och Firefox.

Men tydligen har mot fått bort de tnu

Ah you think Hamsterpaj is your ally? You merely adopted the Hamsterpaj. I was born in it, molded by it.

Sibbe
Visningsbild
P 36 Helsingborg Hjälte 4 435 inlägg
0

Svar till Peppar [Gå till post]:
Okej, vad bra ^^

Brukar få sådana fel i början när jag nyligen installerat Firefox och då brukar det lösa sig genom att installera de vanligaste plugins som inte följer med firefox.

Jaja, skitbra att det ordnade sig.
Forum image

Jag har en bild på min presentation där man ser min snopp och den har inte blivit borttagen än.


Forum » Datorer & IT » Lägga ut video på blogspot fel.

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons