Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Datum, vilken ordning?

Skapad av Kit, 2008-08-11 19:00 i Mellan Himmel och Jord

5 407
20 inlägg
1 poäng
Kit
Visningsbild
F 32 Hjälte 2 021 inlägg
1
Är det bara jag som är dum och blir förvirad när det står t.ex 06/05/08? Är det 6:e maj eller 5:e juni?
Vilken ordning är det man ska läsa?

Månad/Dag/År eller Dag/Månad/År?

ninja osv

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Bompa
Visningsbild
F 31 Lund Hjälte 1 757 inlägg
0
Eftesom det står 08 sist, så borde det vara dag/månad/år. Men ja, jag håller mde dig, det är väldigt förvirrande.

Min internetkuk kommer alltid vara större än din

Kit
Visningsbild
F 32 Hjälte 2 021 inlägg
Trådskapare
0
Svar till guitarman [Gå till post]:

Jamen, det var ju inte årtalet jag har problem med, det är datumet.

Jag har läst olika varje gång, ibland är det dag/månad/år och ibland månad/dag/år.. Gah, jag blir galen :(

ninja osv

Kit
Visningsbild
F 32 Hjälte 2 021 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Joar [Gå till post]:

Ofta? Är årtalet först i Sverige? Åh vad jag hatar det här kan inte alla vara samma? :'(

ninja osv

Martin
Visningsbild
P 38 Göteborg Hjälte 156 inlägg
0
Om det står 06/05/08, alltså att siffrorna åtskiljs av snedstreck, så kan man förutsätta att det är ett datum enligt amerikansk standard. Då läser man det månad/dag/år, alltså är 06/05/08 den 5 juni 2008.

I Sverige använder vi bindestreck för att formatera datum, och skriver istället 2008-06-05 eller 08-06-05. Om det står 080605 så kan man nog förutsätta att det är i ordningen år, månad, dag, eftersom det är korrekt formatering. Det händer säkert att folk vänder på det så att det blir dag, månad, år, men man brukar kunna gissa sig till vad som är rätt. Om det står 080605 på ett paket mjölk i affären så kan man ju förutsätta att det går ut den 5 juni 2008, inte den 8 juni 2005.

I Sverige använder man ibland också formateringen 5/6 -08 (eller 05/06 2008), och då är det dag först, sedan månad och sist årtal.

Moodh åt upp min hatt!


Forum » Mellan Himmel och Jord » Datum, vilken ordning?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons