Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Mynt för myntsamlare

Skapad av HAL9000, 2008-09-26 19:55 i Köp & sälj

1 110
7 inlägg
1 poäng
HAL9000
Visningsbild
P 36 Orsa Hjälte 544 inlägg
1
Finns det något intresse för en ganska stor samling mynt från 1900-talets början till 2000-talets början. Finns några undantag för ett gäng mynt från 1876, 1890 samt 1896. En samling sedlar i valörerna 5 KR och 10 KR. Från 60- 70- och till mitten av 80-talet.

Några ovanligare 5-kronors mynt finns också. Se bilden nedan.
Forum image
Några 2-kronor. Den övre raden är orörda, den nedre raden är polerade.
Forum image


Intresse? :)

OV's <3

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

HAL9000
Visningsbild
P 36 Orsa Hjälte 544 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Perfekt [Gå till post]:

5:orna är sannolikt inte i cirkulation längre, eftersom de är större än dagens 5:or. Dagens diameter är 27,75 mm, de som är på bilden är 34 mm.

OV's <3


Forum » Mellan Himmel och Jord » Köp & sälj » Mynt för myntsamlare

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons