För ett tag sen så köpte jag en Iphone 3gs av en vän i väntan på en ny tele. En kompis hjälpte mig att installera allt osv, han jailbreakade den också. Allt var som det skulle tills jag helt plötsligt glömmer min telefonkod, den bara försvann ur huvudet (haha...)
Så först fick jag vänta en minut för att skiva igen, sen fem minuter, sen en kvart, sen en timme, sen en timme till och till slut stod det "anslut till Itunes". Vilket min vän hjälpte mig med igen, han installerade om telen..
Men nu till problemet.. Telefonen verkar inte vilja installera mitt simkort, utan det står "ingen service" eller så står det "inget sim".. Jag kan fortfarande använda internet osv med Wi-fi.
Finns det något jag kan göra eller är allt hopp ute?.. Har hört att man bara kan använda det simkortet man hade från början när man köpte mobilen som ny. Och det har jag ju inte direkt.
Hjälp?
you just can't live in that negative way... make way for the positive day - bob marley