Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Renault Twingo 2008

Skapad av m_ajax, 2008-06-11 20:58 i Motor

549
11 inlägg
0 poäng
m_ajax
Visningsbild
P 37 Skövde Hjälte 226 inlägg
0
Då har jag äntligen kommit till den fasen i livet då jag ska köpa min första bil!

Har kikat omkring inne på diverse bilaffärer och kommit fram till att en Renault Twingo, årsmodell 2008, skulle vara en trevlig bil.
Inte allt för stor och sportig, så jag hoppas att försäkringen inte är så farligt dyr.

99,900:- för denna trevliga bil, 77 hästar och drar ca 5,7. ( http://www.renault.se/sv/Personbilar/Twingo.aspx)

Finns det nu någon bilkunnig medlem här eller är jag på helt fel forum?
Är detta ett vettigt köp?

Detta ska då inte vara en så kallad "penisförlängare", så "köp en porsche istället" -kommentarer undanbedes.

Tack på förhand!

/Martin

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

m_ajax
Visningsbild
P 37 Skövde Hjälte 226 inlägg
Trådskapare
0
Jag väntade mig inte kommentarer på priset, utan mest, är det en "stadig" bil.

Och varför hatar man nya bilar?... Låter ganska korkat i mina öron.

Pengar är absolut inget problem i mitt fall, jag antar att jag vände mig till fel forum.

Ingen status

m_ajax
Visningsbild
P 37 Skövde Hjälte 226 inlägg
Trådskapare
0

Svar till wallen [Gå till post]:

Har inte sett några recensioner på denna bil, har du någon länk eftersom du säger att jag inte borde satsa på denna? Men jag tackar för responsen, antagligen den första som inte sagt något om priset.
Men som sagt, skulle vilja ha någon källa där du får dina uttalanden ifrån, eller är det bara erfarenhet från äldre renault modeller?


Ingen status


Forum » Fritid » Motor » Renault Twingo 2008

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons