Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Spelar tiden mellan förhållanden någon roll tycker

Skapad av violeently, 2012-01-26 20:01 i Kärlek & Relationer

27 932
12 inlägg
0 poäng
violeently
Visningsbild
F 33 Boden Hjälte 69 inlägg
0
När man gjort slut med sin partner man varit tillsammans med 1,5 år och skaffa en ny 1 månad senare säger många att då är man inte ens kär i den man träffar. Jag tycker det är så fel, jag menar träffar man den rätta spelar väl ändå inte tiden mellan förhållanden roll?

Norrland

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

hutcherson
Visningsbild
F 31 Hjälte 6 138 inlägg
0
Det där med att man inte kär i den man träffat i en månad handlar väl knappast om att du nyss har haft ett förhållande. Det handlar mer om att det är fjortisfasoner att gå runt och älska någon efter en månad. Förälskelse ja, men inte kär.

I'm practically floating in English.

violeently
Visningsbild
F 33 Boden Hjälte 69 inlägg
Trådskapare
0
Svar till hutcherson [Gå till post]:
skaffa en ny 1 månad senare skrev jag däremot, om du nu läste inlägget korrekt.


Svar till TwiD [Gå till post]:
Äh är man kär så är man, många träffar ju en ny partner under tiden dem är tillsammans med sin nuvarande :)


Svar till Despicable [Gå till post]:
Korrekt svarat pajk!



Tillägg av nephilim 2012-01-26 20:51

Slängde ihop 3 inlägg till ett.
Du vet väl om att man kan svara flera personer i samma post? ;)

Norrland

Knyttet
Visningsbild
F 34 Stockholm Hjälte 199 inlägg
0
Som någon tidigare skrev är det stor skillnad hur sista tiden i det andra förhållandet såg ut, var den underbar och personen blir dumpad knall och fall för att ha en ny (nytt förhållande?) en månad senare kanske blir konstigt. Å andra sidan kan förhållandet ha varit dåligt och personen kanske redan blivit intresserad av den som är den nya en månad senare...

Jag började träffa min sambo kanske en vecka efter att mitt ex (och delvis jag) gjort slut, men vi var officiellt ihop först efter 1,5-2 månader. Så ja man kan vara kär.. ^^
violeently
Visningsbild
F 33 Boden Hjälte 69 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Knyttet [Gå till post]:


Okaj! tack för ditt svar! :')

Norrland

violeently
Visningsbild
F 33 Boden Hjälte 69 inlägg
Trådskapare
0
Så är man galet kär i en annan person ska man skita att bli tillsammans med den personen då vara för personen är kär i en? :p

Norrland

Kevin1233
Visningsbild
P Hjälte 1 037 inlägg
0

Svar till violeently [Gå till post]:
Ja

Problem som uppstår


Forum » Livet » Kärlek & Relationer » Spelar tiden mellan förhållanden någon roll tycker

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons