Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Jobba på lidl

Skapad av Teenboyz, 2014-05-30 00:45 i Skola & Jobb

3 373
9 inlägg
-1 poäng
Teenboyz
Visningsbild
Hjälte 7 inlägg
0
Äre någon som har jobbat på Lidl förut skulle behöva tips från dig
Jag ska söka jobb där och vill veta lite kort om vad man gör och hur personliga brevet kan se ut! har ett gammalt personligt brev men det är inte samma sak.
tack på förhand!
En storstadkille! :D

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

myh
Visningsbild
F 31 Superdupersnygg sexpert 3 304 inlägg
0
Svar till Teenboyz [Gå till post]:
Har själv inte jobbat på Lidl, men har praktiserat på ICA och kan tänka mig att arbetsuppgifterna inte skiljer sig alltför mycket. De är ju matvarubutiker båda två. Så varuplock, kassatjänst, städning osv.

I det personliga brevet presenterar du dig själv lite närmre och skriver lite utförligare om varför du anser dig passa för tjänsten du söker.

Jag älskar doften av makt på morgonen.

keinanen
Visningsbild
P 34 Borås Brieost <3 937 inlägg
0

Svar till Teenboyz [Gå till post]:
Säg att du gillar Tyskland.

/dance

olloboy
Visningsbild
P 32 Kristianstad Hjälte 1 819 inlägg
0
Svar till Teenboyz [Gå till post]:
Från någon som jobbat i affär. Att du alltid kommer till jobbet, aldrig tar några lediga dagar och att du kan fylla upp för de som är sjuka på kort varsel är bra förmågor. Att sitta och pilla med telefonen är en dålig förmåga. Resten kan typ kvitta.

Du får inte sitta i kassan innan du är 18 så det behöver du inte oroa dig över. Ditt jobb kommer ganska säkert vara att se till att saker finns i butiken så att folk kan köpa det.

Kort och gott letar de efter folk som gillar tidiga mornar, kan hoppa in med kort varsel för andra och gillar att hjälpa människor (kunder), utöver att de kan plocka upp skit på hyllor.

Det spelar ingen roll om din mustasch är fejk, det är mustaschen på insidan som räknas.


Forum » Livet » Skola & Jobb » Jobba på lidl

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons