Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Windows XP & Windows 7

Skapad av Pshycoone, 2009-07-02 12:08 i Mjukvara & Operativsystem

232
2 inlägg
0 poäng
Pshycoone
Visningsbild
P 33 Kinna Hjälte 101 inlägg
0
Tjenixen alla!
Har precis installerat Windows Seven på min ena interna hårddisk. (En liten gammal IDE HDD som jag körde in för att testa på W7)
Samtidigt kör jag ju då Windows XP på min "Main HDD" eller vad man ska säga. ^-^

Jag har precis installerat färdigt allt & så, ser riktigt fint ut, varit inne och kollat och allt fungerar.

Det enda jag skulle behöva hjälp med och undrar är dock om man kan överföra program/start menyn från XP till 7?
Känns så jävla sugigt att man ska behöva sitta i timmar med att omdirigera genvägar & dylikt.
Testade att föra över mina genvägsmappar & dylikt men dom ändrade sig också på något sätt. :s

Dessutom; vart kan man köra över alla registrations + .dll filer som krävs för vissa program från XP till 7?
Den lilla hårddisken skulle inte klara alla program jag kräver. >_>
HDDs:
250 GB (Intern, där alla program ligger, samt XP på den.)
38 GB (Intern, där Windows 7 nu ligger)
460 GB (Intern, som jag håller tom för ev. framtida program samt spel då den första börjar bli full. Före detta extern hårddisk som jag satte in)
1 TB (Extern för dokument, musik osv.)

Någon som kan hjälpa mig? :/
Handlar egentligen om att bara föra över startmenyn & få alla program fungerande, eftersom dom redan ligger installerade på C:, medans 7 ligger på D:.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!


Forum » Datorer & IT » Mjukvara & Operativsystem » Windows XP & Windows 7

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons