Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Då fortsätter det ett tag till...

Skapad av Splux, 2011-09-08 19:28 i Mellan Himmel och Jord

1 555
6 inlägg
0 poäng
Splux
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 3 131 inlägg
0
... nu när HTC stämmer Apple!

http://www.xda-developers.com/android/the-tables-have-turned-htc-sues-apple/

"According to the source, the infringed patents involve:

* the ability to do wireless software upgrades;
* a way to transfer data between a microprocessor and a support chip;
* a method to store user preferences;
* a way to consistently contact between application software and a radio modem."

Alltså, tror ni detta någonsin kommer att sluta?
Vem vinner?

Själv så börjar jag tro att detta aldrig kommer att sluta, verkar som att Apple stämmer någon och sen stämmer någon Apple för att Apple sen ska stämma nån annan igen och så fortsätter det så...

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

AnonymElefant
Visningsbild
F Dansant danstant 2 544 inlägg
0

Svar till Splux [Gå till post]:
HTC stämmer i alla fall Apple för något lite viktigare än ett mönsterskydd i form av.. En rektangel med rundade hörn.

“I’m all outta my Bullshit Tolerance Juice, Uncle Fascist. So file those opinions under ‘shut the fuck up.’”

Smacker
Visningsbild
P 34 Karlstad Hjälte 1 757 inlägg
0
Det var ju trots allt Apple som började med det där kriget. Samsung är antagligen redan rätt "förbannade" på dom p.g.a det som hände deras surfplatta i Tyskland, HTC står på samma sida. Google som ägare av android står ju också på den sidan.

Även SE använder android och borde bärmed även dom stå på dessa företag, SE är dock ett företag som apple inte vågar stämma.

Men summan av kardemumman. Apple drar på sig väldigt många "fiender" av det här patentkriget känns det som. Visst är dom stora men tror knappast dom kan övervinna det hela om dom får såpass många giganter i en komplott emot dom.

HTC, Samsung, Google och Sony ericsson är trots allt tillsammans betydligt större än Apple.

om alla tolkade det jag skrev på rätt sätt skulle alla förstå mig bättre

Ultrafisk
Visningsbild
P 33 Linköping Hjälte 7 472 inlägg
0

Svar till Smacker [Gå till post]:
Du verkar ha missat detaljen att även tillverkarna av Androidtelefoner är konkurrenter, de är inte bästa vänner bara för att de jobbar med samma plattform.

Det finns inget mer älskvärt än Moldavien | http://www.youtube.com/watch?v=fgRbURC5Sr4

Smacker
Visningsbild
P 34 Karlstad Hjälte 1 757 inlägg
0
Svar till Ultrafisk [Gå till post]:
Naturligtvis är dom det, men dom håller inte på och stämmer varandra. Apple däremot stämmer i stort sett alla (Förutom SE och Nokia då inte ens Apple är dumma nog för detta).

Att åtminstone Google, HTC och Samsung har en gemensam fiende dom förmodligen hellre vill bli av med än varandra är ingen hemlighet. Att tillsammans gå in med stämningsansökningar kan slå hårt mot Apple, efter att dom sen fått Apple ur vägen tar naturligtvis konkurrensen mellan dom all fart igen. Men som sagt, att gå ihop för att försöka slå ut en gemensam fiende har vi sett förut i elektronikbranschen.

Dom är ju inte korkade, och det dom har gemensamt är en aktör som kör sitt eget race helt oberoende av dessa 3 och som dessutom har valt att ta konkurrensen till en juridisk nivå istället för att konkurrera på marknaden. Det tror jag dom börjar tröttna på nu.

om alla tolkade det jag skrev på rätt sätt skulle alla förstå mig bättre


Forum » Mellan Himmel och Jord » Då fortsätter det ett tag till...

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons