Jag formaterade hårddiskarna, installerade Win XP SP2 Eng på en hårddisk och installerade alla nödvändiga program; t.ex. Firefox, spybot search & destroy, antivir, VLC, utorrent osv.
Men det har hänt något underligt nu som är väldigt irriterande.
Jag kan inte längre söka på google, komma åt thepiratebay osv osv. Hamsterpaj.net går bra att komma åt, dn.se är inte problem.
Jag kommer in på google.se förstasidan men när jag söker på något så står det bara stilla och tuggar.
Varför i all värlen vill min webbläsare inte göra som den ska?
Datorn är ju trots allt ominstallerad sen bara 2 veckor tillbaka och jag har alla lämpliga skydd samt en hyftsat säker webbläsare.
Och innan någon frågar, jag testade med en annan dator på nätverket att söka på google.se och komma åt alla sidor som inte fungerar på denna datorn och det gick alldeles utmärkt.
Slutsatsen, denna datorn har något underligt för sig.
Inget gör mig så smickrad som att bli kallad för syndare.