KÖP BILJETT!
Det börjar nu närma sig resdag och vi fortsätter ta emot anmälningar, i butiken och på BF Hockeys match imorgon. Klicka och läs mer detaljerad info och bli peppad att haka på en annorlunda upplevelse!
Boka plats på bussarna! Bajen Fans har som vi informerat om tidigare givetvis tagit fram bussar till denna historiska resa. För 180 bagare åker du med BF för att stötta fansens förening till en ny storseger och en ny kultresa. Platserna på den första bussen börjar sina ordentligt, pallra er därför omgående till Supporterbutiken på Hornsgatan och anmäl er. Resan kan också bokas vid BF-hockeys souvenirbord på morgondagens match mot Västerhaninge, det gör ni i så fall vid BF Hockeys souvenirbord. Avgångstid från Gullmars är satt till 10.00, kom inte för sent!
Bara bajare har redan fyllt sin buss, många har bokat tåg och bilar har tankats för denna klassiska resa. Kort sagt, det kommer i sedvanlig ordning att bli ett jävla tryck.
Samlingskrog blir O´Learys som slår upp portarna klockan 11.30 för törstiga bajare. .
Skulle det vara så att folk är intresserade av att hjälpa till som publikvärdar på den här matchen eller någon annan också för den delen går det utmärkt att ringa till Robin på 0768818343.
Det här är en resa som inte på några villkor vare sig får eller vill missas av vederbörande som vill känna en stolthet aldrig tidigare upplevts i att vara bajare. Det finns få tillfällen i livet där du kan peka och säga med rakryggad rygg och upplysta ögon att, -jag var där-. Detta är en sällsynt och i supportersammanhang rent utsagt unikt tillfälle. Följ med på vad som kommer att bli en klassisk resa i alla sammanhang. Följ med för att ditt hjärta klappar grönt och vitt. Följ med för att VI aldrig slutar stötta vårt lag. Följ med för att vi inte i alla sammanhang behöver glitter och glamor. Följ med för att det kommer att bli en galen fest och följ med för att du ska kunna säga, ”jag var en av dem, jag var där - i trean och stöttade MITT Bajen Fans!”
I mångt och mycket har det gått åt helvete i år för oss Bajare, vi har degraderats i fotbollen och haft mycket interna stridigheter inom föreningen. Det är dock förbi och vi ser framåt. Bajen Fans ishockeyförening är det som är vårt ljus i höstmörkret. En förening startad av supportar, för supportar. En passion och tradition som aldrig kommer att dö ut. Förra året var väldigt upphaussat och det visade sig tidigt att BF IF skulle bli en braksuccé. Fyran promenerades igenom och det ser onekligen bra ut även i år i trean. Obesegrade efter 8 omgångar och en förkrossande målskillnad. Nog för att det är härligt att se Bajen vinna och förnedra sina motståndare men den här föreningen handlar om så mycket mer. Detta upplevs starkare och befäster vår kärlek för klubbemblemet mer än någonsin den 28/11, nu på lördag, där årets -Järna away- går av stapeln. Med andra ord är det dags för årets stora invasionsresa i hockeyn, som bär av till Eskilstuna.
Hej det är Albin, ska vi knulla?