-VARNING FÖR LÅNGT INLÄGG-
Well, min teori är att man i ungdomen (1-25) formas till den man är i stort sett och sen väldigt långsamt kan ändras som person senare under livet.
Därmed kan man också säga att det är i en persons ungdom som denne antingen blir kriminell eller inte. Eller i alla fall utvecklar en personlighet som är delvis för kriminalitet eller delvis mot det, då det antagligen bara är undantagsfall där man ser saker svart på vitt vad gäller kriminalitet.
(Det vill säga att man tycker att
allt som är mot lagen
alltid är fel, eller att
allt som står i lagboken
alltid är fel och inte bör lydas)
Oftast har man snarare en gråskala av vad man anser vara "fel" och "rätt" när man pratar om brott och kriminalitet. Och den här uppfattningen om vad man själv anser är "rätt" eller "fel" bygger man upp under sin uppväxt främst genom ens föräldrar och generella umgänge.
Därför tror jag att man bör satsa på tidiga insatser mot barn och ungdomar vad gäller uppfostran och deras fritid. Till exempel som andra har nämnt tidigare är ju att se till att det finns fritidsgårdar öppna för alla i området, att det finns något att göra om dagarna efter skoltiden och framför allt att det finns bra förebilder (till ex personalen på fritidsgårdarna).
En annan, dock lite mer radikal sak, man skulle kunna göra är att införa obligatorisk utbildning av föräldrar oavsett ålder i grunderna om barnuppfostran, moral, medmänsklighet och kanske till och med logiskt tänkande.
Det sista där är kanske inte helt nödvändigt men det kommer möjligtvis i längden leda till en större medvetandehet hos både barn och föräldrar för samhället och livet rent generellt.
Självklart sker allt detta med betygsättning och om man inte klarar kursen får man göra om den tills dess att man klarar den och helst skulle man inte få skaffa barn förrän man gjort det heller eftersom man då uppenbart inte passar som förälder.
Har man dock redan fått barn och inte klarar av utbildningen får man väl följa upp det genom att ha en pedagog eller liknande som hjälper till med uppfostran av barnet.
När allt det har skett tror jag att man har en riktigt bra grund för att undvika att ungdomar hamnar på fel bana.
Sen vad gäller att förebygga vidare brott av tidigare brottslingar är att satsa mer på rehabilitering av kriminella och aktivt försöka få in dem i samhället igen.
Till exempel genom att erbjuda jobb direkt efter avslutad fängelsetid alternativt utbildning (helst bör utbildning ske under fängelsetiden). Det kommer leda till att de får lättare för att bryta sig loss från den kriminella banan och ta sig tillbaks till samhället igen.
-ORKADE INTE LÄSA MEN VILL VETA VAD DU TYCKER ÄNDÅ-
1. Fler och bättre ungdomsgårdar med personal som kan agera förebilder.
2. Obligatorisk utbildning av föräldrar i grunderna om barnuppfostran, moral, medmänsklighet och logiskt tänkande.
3. Stora satsningar på rehabilitering av tidigare kriminella och aktivt arbeta för att få in dem i samhället igen genom utbildning under fängelsetiden och erbjuda jobb direkt efter avslutad fängelsetid.
Källa:
http://www.bra.se:80/extra/pod/?action=pod_show&id=28&module_instance=2 http://www.bra.se:80/extra/pod/?action=pod_show&id=22&module_instance=2Tillägg av
the_pirate 2010-02-05 15:20
Sen skulle man ju också kunna legalisera cannabis. Då skulle man kunna använda resurserna som läggs på det här knarkkriget på att rekrytera fler poliser och låta dem patrullera väldigt mycket mer istället.
DET tror jag skulle kunna ha stor förebyggande effekt mot kriminalitet snarare än att lägga tid och pengar på att försöka fånga vanliga, arbetande människor som vill ha ett annat mindre skadligt rus än de som finns lagligt tillgängliga.
http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,