Jag har en HP Compaq nx7300(laptop) och jag känner att den börjar sega ihop lite med alla program som körs på datorn, och jag tror det är dags att uppgradera RAM minnet på datorn.
Jag har aldrig förr uppgraderat på en bärbar dator, och känner mig därför väldigt osäker. Jag har öppnat och kollat under minnesluckan, och där sitter enbart ett kort och på det kortet står det 512mb. Jag vet att datorn ska ha 1024mb ram minne. Lite frågor som dyker upp då.
1. Är det 512mb / per sida av ram minnet, eller är det bara ett kort med 512mb på?
1.1 Sitter det då ett minne till någonstans som inte jag kan komma åt?
2. Vilket typ av minne är det jag ska använda? (Lämna gärna förslag på märke och pris)
3. Rekommenderad storlek på uppgradering? (använder datorn till bild redigering och programmering, och surfning, inte så mycket spel. Har även en WAMP server igång)
4. Hur exakt går man tillväga när man byter?
Är tacksam för alla svar, men känner du att du inte riktigt har kunskapen, eller bara skriver för att din inläggsräknare ska stiga så ber jag att du undviker att svara. Mao, endast seriösa svar.
Tack på förhand!
Snart sommar igen! Längtar!!