Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Vista på server?

Skapad av DeathDevil, 2009-05-21 17:47 i Datorer & IT

295
9 inlägg
1 poäng
DeathDevil
Visningsbild
P Hjälte 1 962 inlägg
1
Kan man instalera windows vista på en server utan att den går sämre eller krachar?

Hell is waiting for you

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

DeathDevil
Visningsbild
P Hjälte 1 962 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Master_Moose [Gå till post]:

tänkte formatera den till en pc.

Hell is waiting for you

DeathDevil
Visningsbild
P Hjälte 1 962 inlägg
Trådskapare
0
det är en server 2003 i windows

Hell is waiting for you

Smacker
Visningsbild
P 34 Karlstad Hjälte 1 757 inlägg
0
Svar till kalle114 [Gå till post]:

windows server funkar såklart bättre än vista på en server. Vista är ju ren skit? drar helt orimlig prestanda för att bara hålla uppe hela jävla operativsystemet. Jag har undvikit vista helt p.g.a detta och som server vore det ju verkligen helt värdelöst. Varför ha en överdrivet avancerad och utvecklad GUI när många servrar endast körs via CLI eftersom det är det ända som behövs i många fall. Isåfall, fortsätt på windows 2003 server. Ska du rulla om den och vill testa ett nytt os rekommenderar jag valfri linux-dist med en bra pakethanterare. Debian burkar alltid funka.



om alla tolkade det jag skrev på rätt sätt skulle alla förstå mig bättre


Forum » Datorer & IT » Vista på server?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons