Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

LSD

Skapad av MidnattMannen, 2009-06-11 17:38 i Alkohol, tobak & droger

100 190
484 inlägg
36 poäng
Sex och blandat
MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

Ta en titt på den här dokumentären som gjordes av BBC på 90-talet. Där förklaras det lite utförligare varför en psykedelisk upplevelse kan anses vara något mycket positivt. Då kanske du bättre förstår vad jag och Krillez försöker säga =)

http://www.youtube.com/watch?v=d74ZwkOzXB4&videos=8dtYFTafTm8&playnext_from=TL&playnext=1

Glöm inte att den är i 5 delar. Alla delarna syns i splaten till höger.

Forum image

Jag har sex med bacon

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0
Ellie: Nej jag menar inte att ruset är likadant, utan att LSD, likt alkohol och cannabis, används rekreationellt, för nöjes skull.
MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

Man behöver inte tillsätta dessa ämnen i hjärnan för att utvecklas. Men det är en väg som vissa väljer att gå. Alla vi är inte lika.

Sedan så visade dom i programmet en del där vanliga människor i en ritual tog ayahuasca brygden. Då kommenterade dom att det är en missuppfattning att man behöver vara sjuk för att ta dessa "mediciner".
Det är något människor tar för att bättra på sig och försöka lösa sina problem.

Man kan inte likna detta med att ta psykofarmaka utan att vara deprimerad, eller att ta cellgifter utan att vara cancersjuk.
Psykofarmaka och cellgifter skapades för att bota/lindra just dessa åkommor.
LSD, DMT, Ibogaine osv har inte uppfunnits för att bota någon sjukdom. De är droger som man sett användas rekreationellt bland t.ex stammar i Sydamerika, eller folk i Afrika.
Bwiti stammen som använder Iboga använder det i sina spirituella ritualer där dom dansar m.m. Detta har inget att göra med sjuka individer.

En spirituell upplevelse är som sagt inte något enbart sjuka kan ta nytta av, detta är väl ganska självklart.

Sedan så har LSD, psilocybin, DMT, Ibogaine och Meskalin mer eller mindre samma typ av effekter. Det som skiljer sig är hur länge dom verkar och hur starka hallucinationerna är. Vissa passar bättre för vissa saker än andra, beroende på vad man är ute efter.

Så det jag vill säga är att dessa saker från början inte är läkemedel, du bör inte tänka så. De är från början något annat, som även har nytta i form av läkemedel. På samma sätt som låtsäg honung är mat, men även har nytta som läkemedel i vissa avseenden. Inte tvärtom.

Jag har sex med bacon

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

-man mår i slutändan bäst av att kunna göra sånt naturligt och det tror jag är universellt.-

Alla människor är inte kapabla att uppnå livsförändrande spirituella upplevelser på naturlig väg, om man inte ägnar hela sitt liv åt det dvs, då kanske man får ett.
Jag håller delvis med dock, det är en slags genväg. Men fusk? På vilket sätt? Livet är inget spel med regler =) Och vem är isåfall domaren?
Jag tycker att sålänge man personligen tycker att man har lyckats med livet och är nöjd så spelar det ingen som helst roll om man tagit en genväg eller inte.
Sålänge man inte tycker att man behöver skrytfaktorn i ens liv där man kan säga till andra -jag har uppnått allt den 'naturliga' vägen-.

Jag tycker även att det är aningen vilseledande att påstå att det finns något som är ett naturligt liv och upplevelser och något som inte är det.
Jag anser t.ex inte att om jag gör läxor efter en kopp kaffe så är det något onaturligt och fusk. Inte heller om jag äter choklad innan sex och blir möjligtvis lite kåtare av det.
På samma sätt så anser jag inte att det är onaturligt eller fusk om en indian använder ayahusaca för att uppnå spirituell insikt om sigsjälv och världen.

Att dra gränsen vid kaffe och anse att allt annat är onaturligt och fusk är något som är starkt kulturellt bundet.
Min åsikt är att det inte finns någon seriös anledning att dra sådana gränser och att det egentligen handlar om vad vi är vana vid.

Och visst finns det vissa faror med att ta droger såsom LSD ensam eller i hemmet. Men det i sig betyder inte att upplevelsen saknar värde för en vanlig person.
Det finns vissa faror på exakt samma sätt som det finns faror med att dricka alkohol osv.
Det blir bara som mest effektivt och minst farligt i en helt kontrollerad miljö bland läkare. Det håller jag helt med om.

Jag har sex med bacon

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0
Svar till Ellie [Gå till post]:
alkohol och marijuana är sociala droger , så som att man inte drar upp en flaska vodka hemma om man inte är alkis och man röker inte marijuana helt ensam.

Du har rätt i alkoholen, men marijuana är det väldigt många som röker hemma, ensamma. Marijuana och hasch behöver inte vara socialt, många blir tystlåtna och inte alls särskilt sociala av sig under ett cannabisrus. Cannabis räknas som en mild psykedelisk drog om jag inte har fel, och kan vidga folks vyer likt LSD kan göra, ge perspektiv på saker och ting.


Hur är LSD en social drog? Är det ens en säkerdrog att ta fram i större sociala sammanhang?

Du missförstår mig, rekreationellt som i att man använder drogen för nöjes skull och inte av medicinsk orsak... heroinister använder heroin rekreationellt, tjackluder använder amfetamin rekreationellt, Häri ligger likheten mellan LSD, alkohol och cannabis, som exempel

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0
Ellie: fast... Alkohol och LSD har ju HELT olika effekter, spya och minnesförlust vet jag inte om det förknippas med LSD...

Sedan vet jag inte riktigt vad du menar:P Nöje kan uppnås på olika sätt, ja. Men att använda just droger för nöjes skull, kallas för "rekreationellt" bruk

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till Janet90 [Gå till post]:
Inte bara din svaraknapp som inte fungerar:P

Jag är ju ingen psykiatriker själv, men jag antar att det skulle fungera... går det med vanlig terapi så går det nog med LSD också, med rätt vägledning

Det handlar ju alltså om terapi där en utbildad hjärnskrynklare leder en genom trippen för att hitta och ta fram saker ur det undermedvetna, ungefär som man gör i vanliga fall, LSDet är bara ett hjälpmedel

Du ska alltså INTE köpa LSD och hoppas kunna sitta hemma ensam eller med en polare och tro att du ska kunna "bota" dig själv från psykiska problem, det skulle kunna göra saken ännu värre, du kan snea rejält och få problem även efter ruset.

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Janet90 [Gå till post]:

Precis som Krillez säger så kan LSD användas för att minska/bota OCD (tvångstankar). Man har experimenterat med att använda det eller psilocybin i dessa syften.
Däremot så anses just LSD och den typen av droger inte längre som den effektivaste metoden för att bota just dessa psykiska sjukdomar.

Vad jag vet så har MDMA (ecstasy) under de senaste årtionden visat lovande resultat mot just OCD och PTSD. Det är tack vare att den löser upp all rädsla man har och tillåter en att tänka på vad man är rädd för utan att få panik. Man kan bearbeta sina känslor och tänka logiskt på sin rädsla, och på så vis placera rädslan i det förflutna eller irrationella.
MDMA ger ett tillstånd där rädsla är i princip något som inte existerar, vilket öppnar en ny dörr för människor som länge levt i konstant rädsla och ångest över saker.

LSD å andra sidan kan ge både extrem lycka och rädsla under ruset, vilket kan vara negativt för just sådana fall där rädslan är knuten till ett tvångsbeteende.

Och precis som Krillez sa så är detta något som fungerar effektivt när det används i en kontrollerad omgivning med en handledare, t.ex psykiatriker osv. Att hoppas på att bli botad om man tar det på egen hand är inte alltid det bästa.

Jag har sex med bacon

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

[svar:Ellie:2637951]
Haha kan man inte bara älska HP ibland? sitter du också på IE?

Ja som du säger, ska man lösa ett psykiskt PROBLEM, eller sjukdom, så ska LSD osv användas under kontrollerade former, men det midnattmannen försökt säga är att LSD kan användas av friska människor, utan professionell vägledning för att uppleva och upptäcka nya sidor hos sig själv, kunna se världen och sitt liv annorlunda

...Bara för att kanske kunna bli lite lite lyckligare som person, men vad vet jag, alltså INTE medicinskt utan för rekreationellt bruk för att få nytt perspektiv på livet


Och då finns ju alltid risken att man upplever något som är dåligt för psyket, något i det undermedvetna som bubblar upp och blir aktuellt, något man förträngt
MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Ellie [Gå till post]:

Jag och Krillez har aldrig påstått att man ska använda dessa droger för att bota sina psykiska sjukdomar.
Det är faktist så att jag i det första inlägget skrev

"Och människor med psykiska problem bör hålla sig väldigt långt bort från droger såsom LSD eftersom det kan utlösa en massa problem och göra en mer psykiskt sjuk än man redan var."

Sjuka människor har nytta av dessa droger när en läkare är närvarande i en noga kontrollerad miljö.

Däremot så anser jag att friska människor har nytta av denna drog om de ser till att kontrollera miljön själva. För friska människor så är inte risken att råka illa ut lika stor, och chansen till en positiv förändring är större.

Dvs, det fungerar effektivt för sjuka i en kontrollerad professionell miljö då det är mer riskabelt för dom att ta det utan uppsyn. Men det fungerar bra för vanliga människor också i en kontrollerad vanlig miljö =)



Tillägg av MidnattMannen 2009-11-05 20:19

Om man mår bra och är lycklig så är det ingen som tvingar en att ta droger. Beslutet är ju alltid upp till var och en.
Däremot så tycker jag som sagt att drogen inte alls är gjord eller ämmad enbart för olyckliga. Det finns även olika nivåer och tillstånd av lycka. Bara för att man tycker att man är redan lycklig betyder inte att man ska sluta med att uppleva positiva saker i livet.

Jag har sex med bacon

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Ellie [Gå till post]:

För att ni sitter på Internet Explorer...eller en Mac ;)

Visst kan en person med undanträngda känslor ta LSD och få en snedtripp. Men det är därför jag anser att man måste ta reda på sig själv och förbereda sig i flera månader innan man tar drogen. Efter flera månader av tänkande så bör man komma till någon bra slutsats angående sin mentala stabilitet.

Ingen har heller påstått att man ska tillåta LSD öppet. Jag är av åsikten att det bör vara tillåtet att använda det i psykiatriska sammanhang. Man bör med andra ord ha full tillåtelse att få använda det lika mycket som låtsäg antidepressiva medel. Dock så ska läkare utbildas till att kunna använda det på patienter såklart.

Jag tycker att så som det är nu, dvs att LSD är olagligt är ok. Tycker inte att det bör göras lagligt. Men samtidigt så har jag inget emot människor som söker sig till det och väljer att experimentera med drogen då den faktist har väldigt positiva egenskaper.
LSD/psykedeliska svampar kan enbart legaliseras efter att allmänheten blivit utbildade i ämnet. Precis som man gör med alkohol nu för att minska risker.
Just nu så kan allmänheten mer eller mindre ingenting om psykedeliska droger, däri ligger risken.

"Sedan var finns det underlag på att om man mår dåligt är det större chans att man får en snetripp av LSD?"

För att det är känt sedan länge att LSD och andra psykedeliska droger förstärker tillståndet man befinner sig i. Det är just därför man kort efter att LSD uppfanns och började användas insåg att det var extremt viktigt med "set och setting". Om man är arg så gör LSD att man blir ännu argare, om man är glad så gör LSD att man blir ännu gladare osv.
Det finns såklart undantag, men så är det generellt sett i majoriteten av fall.

Och jag har aldrig bytt bana. Jag har alltid sagt och tyckt att folk som mår dåligt inte ska inta psykedeliska droger på egen hand =)
Som sagt, det står i det första inlägget ;)

Jag har sex med bacon

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0
ellie: tror junior tar upp det hela ganska bra, för hur en frisk person, i allmänhet lycklig(antar jag?) kan använda LSD för att uppnå förbättringar i sitt liv, som annars skulle ta längre tid, eller inte alls utan bara skjutas åt sidan.

Vi säger att LSD ska användas försiktigt eftersom det kan resultera i dåliga insikter om sig själv mm. Sådant man kanske inte vill minnas mm. Men att det kan användas av både friska och sjuka för att uppnå positiva effekter, med vägledning då, särskilt när det gäller psykiskt sjuka


Som MM säger, vi använder IE:P det fungerar när jag använder firefox, som i sin tur har nackdelen att det fryser min dator
Chess
Visningsbild
P 33 Hjälte 1 008 inlägg
0

Svar till Laserhesten [Gå till post]:

good att du länkar såna här länkar sä man vet hur man ska göra ifall nåt händer :D

Behandla andra som de behandlar dig

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:




Svar till Junior [Gå till post]:



Jag jämförde ju aldrig effekten kaffe ger med LSD. Jag undrade varför det ena ansågs vara ok att ta och inte bröt mot idén om ett naturligt liv och det andra (LSD) var onaturligt.

"Jag tycker även att det är aningen vilseledande att påstå att det finns något som är ett naturligt liv och upplevelser och något som inte är det.
Jag anser t.ex inte att om jag gör läxor efter en kopp kaffe så är det något onaturligt och fusk. Inte heller om jag äter choklad innan sex och blir möjligtvis lite kåtare av det.
På samma sätt så anser jag inte att det är onaturligt eller fusk om en indian använder ayahusaca för att uppnå spirituell insikt om sigsjälv och världen.

Att dra gränsen vid kaffe och anse att allt annat är onaturligt och fusk är något som är starkt kulturellt bundet.
Min åsikt är att det inte finns någon seriös anledning att dra sådana gränser och att det egentligen handlar om vad vi är vana vid.
"

Jag har sex med bacon

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till Ellie [Gå till post]:
Förstår inte riktigt vad du menar med: "men friska människor ska hålla sig borta även om en kompetens skulle utvecklas tror jag inte den är i närheten av den man bör ha för eget bruk." :P

De allra flesta som använder LSD gör det utan expertis, med vänner som bevakar osv... Majoriteten klarar sig utan psykiska problem och utan allvarliga snedtrippar, många kanske får en inblick och ett nytt perspektiv på livet.

LSD uppfanns väl för att användas i krig om jag inte minns fel, men det har används mest för nöjes skull och för personliga "upptäcksfärder" utan hjälp av professionella, det är ingen "ny" medicin-drog som endast bör användas av professionella för att bota psykiskt sjuka, detta är bara ett av dess användningsområden

Som många fler försöker säga, folk kan hjälpas med LSD, även om det bara är små saker så kan det bidra till ett bättre välmående


Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till Ellie [Gå till post]:
Men herregud:P Alla här som ger exempel på personer som hjälpts av LSD då? Jag slår vad om att de allra flesta upplever ett bra rus och det är långt fler som HJÄLPS av LSD än som får problem senare i livet.

Vad gör LSD till en sämre nöjesdrog än alkohol? Och när LSD samtidigt har andra fördelar, om man är psykiskt stabil

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

"Ja just därför tror jag inte den passar för friska människor eftersom många kanske tror sig ha läst på tillräckligt och så wops tänkte inte riktigt på allt."

Så är det ju i princip med vad som helst.
Tillochmed kirurger som blivit utbildade råkar ut för situationer som dom inte förväntat sig.
Även om det kan bli något fel är i sig inte anledning nog att aldrig göra något.
Det viktiga är att som vi tidigare skrivit överväga det positiva med det nagativa. Däri ligger nyckeln så att säga.
Om LSD gav folk mer negativa upplevelser än positiva så skulle folk inte ta det helt enkelt.

Som jag skrev innan, vanliga människor har använt hallucinogena droger i tusentals år. Det allmänheten gör nu skiljer sig inte så mycket från det man gjorde då. Visst finns det risker, och jag nämnde dessa i mitt första inlägg.
Precis som när man lär sig köra bil och riskerna som är inblandade så kan man lära sig att använda hallucinogena droger. Och precis som bilen plötsligt förvandlas till något av ett verktyg så förvandlas t.ex LSD till ett verktyg när man lärt sig använda det.

Jag har sex med bacon

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

Som sagt, det finns enkla regler för LSD användning. De som tar dessa regler seriöst har sällan problem. Iaf inte oftare än vad folk har med alkohol.

Såklart medicinsk utbildning är ett plus om man intar LSD, men helt ärligt så förstår jag inte hur du tänker att en medicinsk utbildning skulle hjälpa en person som trippar på LSD.
En medicinsk utbildning är något bra när man ska ta hand om en person som är påverkad av LSD.
Men när man är påverkad själv så är det viktigaste att man vet saker om sigsjälv och vet de grundläggande reglerna. Inget seriösare än så behövs för att styra sigsjälv.
T.ex så är inte kunskapen om vilka receptorer LSD binder sig till något som är speciellt användbart om man trippar själv ;P

Jag har sex med bacon

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

Grundreglerna är:
- Man ska inte ta det om man är psykiskt sjuk eller instabil
- man ska ha en nykter nära vän (ett plus om han/hon är erfarna) som kan sitta och hålla ett öga på en.
- man inte ska ta det om man befinner sig i ett negativt sinnestillstånd
- att man inte ska ta det bland mycket folk
- att man inte ska ta det i en miljö med okänt folk
- att man inte ska ta det spontant utan att ha förberett sig mentalt
- och att man ska ta en liten dos första gången för att få en uppfattning om hur ens kropp reagerar till LSD.

Om man följer dessa enkla regler så är risken för en dålig upplevelse liten.

Men om man trots det råkar ut för en dålig upplevelse så finns det olika knep och tekniker som kan hjälpa en att brotta ned det jobbiga. Ett av de mest kända är att försöka ignorera det skrämmande, andas djupt, släppa taget och låta upplevelsen kasta en in i det negativa. För om man slutar oroa sig över att man mår dåligt så brukar det jobbiga lösas upp och försvinna.

De som kan hjälpa en under ett dåligt rus är psykologer/psykiatriker då det är det psykiska som kan göra upplevelsen dålig, inte det fysiska. En sjuksköterska skulle t.ex inte kunna göra så mycket förutom att lugna personen.
Och vad är psykologen bra på att göra? Förstå folks psyken. Så om man är bra på att förstå sitt eget psyke så kan man ta hand om sig själv.

Psykologer och psykiatriker behövs när det är en instabil person som tar drogen. En person som har svårt att styra sigsjälv, en som är väldigt svår att beräkna.
Vanliga friska behöver inte samma uppsyn.

Jag har sex med bacon

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0
Ellie: Du har verkligen bestämt dig för denna inställningen, eller hur? Känns som så... Vad vi än säger så drar du upp att friska inte ska använda det, eftersom det KAN gå fel, osv.

Visst, det kan gå fel, följer man inte de enkla "set and settings"-reglerna så kan det gå snett(man kan såklart snea ändå, men risken minskar)... men likt alkohol lyckas de flesta njuta av ruset utan problem, och när LSD då tycks ha fördelar som alkoholen saknar, samt att LSD är mindre farligt enligt den där listan(hur säker den nu var...), Varför är det så hemskt om privatpersoner använder drogen? Jag säger inte att det ska legaliseras så alla kan använda den, men rent moraliskt, om vi låtsas att man fick använda det, vad är fel?(och som sagt, endast ett fåtal ådrar sig allvarliga psykiska problem, att snea innebär inte psykos...)


Steampirate
Visningsbild
P 37 Bromma Kapten 1 046 inlägg
0

Svar till Borttagen [Gå till post]:

Det är ju det folket har sagt hela tiden. Skillnaden är att Du vill ha någon där som är medicinskt utbildad som kan ta hand om den som trippar om denne skulle må fysiskt dåligt (vilket jag förstår man inte gör då LSD är i princip harmlöst rent fysiskt right?), medan MidnattMannen med flera påpekar att man istället har en sittare som kan hjälpa tripparen att komma ur en snedtripp lättare.

Dock behöver inte den här sittaren ha någon medicinsk utbildning, utan det räcker om den personen är nykter och att den som trippar litar på sittaren och att sittaren kan grunderna vad gäller att hantera någon som är påverkad av LSD.

Sen är det ju självklart ett plus och säkert ännu skönare för tripparen om sittaren även har medicinsk utbildning.



Eller har jag missförstått något?

http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,

Steampirate
Visningsbild
P 37 Bromma Kapten 1 046 inlägg
0

Svar till ellie [Gå till post]:

Jepp, vi verkar alla vara helt med om att det bör användas i vården som hjälpmedel vad gäller psykiatrin och terapi när en läkare och psykolog anser att det är bästa behandlingsmetoden.

Well, vad jag förstått enligt de källorna jag postat lite längre ner så är de fysiska bi-effekterna av LSD asevärt mindre farliga än andra droger, både lagliga och olagliga, som vi låter folk bruka helt utan övervakning. Och större delen av folket som brukar de lagliga alternativen får ju inte några fysiska skador av det.
Utom då de som kommer från överdrivet och långvarigt missbrukande.
(Missbrukande är förövrigt enligt mig när man brukar en drog, laglig eller ej, på ett sätt som skadar en själv eller andra)

Så varför skulle vanliga människor inte kunna klara av att hantera LSD trippar med ordentlig förberedelse?

(Sen sa jag förövrigt "i princip harmlös, inte "helt harmlös")


Vad gäller anledningar känner jag inte att jag behöver upprepa allt som andra användare har skrivit i tidigare inlägg, men jag kan väl sträcka mig och säga att folk gör det för att:
1. Det är kul.
2. Man kan få en personlig insikt som annars är svår att uppnå.


Källor:
http://www.msnbc.msn.com/id/17760130/

http://www.thegooddrugsguide.com/lsd/faq.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysergic_acid_diethylamide




Bara som fotnot vill jag påpeka att vad gäller legalisering har jag inte bestämt mig mer än att det bör vara tillgängligt i vården. Dock för privat bruk är jag osäker.
Antar att om det kan finnas lättillgängligt inom vården med en psykiater som vägleder en så kanske det inte behöver vara legaliserat.

http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,

SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0

Svar till Churchill [Gå till post]:
Det får du själv svara på :) Jag delar inte din domedagsuppfattning iaf. Jag ser de positiva aspekterna. Ifall man verkligen vill använda sig av droger i dagens samhälle gör man förmodligen redan det trots att det är olagligt. Vi skjuter bara problemet under ytan och låtsas att det inte finns.
T.ex. i Holland, där cannabis är lagligt, är det mindre människor som brukar cannabis än i USA, där det är olagligt.

Du måste konstruera ytterligare pyloner

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till Churchill [Gå till post]:
Portugal har avkriminaliserat allt drogbruk, innebär inte att det är legaliserat utan att det helt enkelt inte är kriminellt att bruka drogen... Rapporter visar att såväl bruk som missbruk har sjunkit ganska mycket sedan lagen ändrades. Portugal hade innan lagändringen bland europas högsta antal missbrukare

Döm själv...


SkalmanOnDrugs
Visningsbild
P 35 Göteborg Hjälte 2 758 inlägg
0

Svar till Churchill [Gå till post]:
Det är inte en fråga om huruvida det är bra eller inte. För mig handlar det om rätten över att få bestämma över sin kropp. Dessutom handlar det om att bekämpa ett problem på en större skala, den kriminella svarta marknaden som förser folk med behovet. Ifall det fanns lagligt alternativ så skulle man i stort sett eliminera den svarta marknaden och polisen skulle kunna lägga ner sina resurser på att hitta och ta fast riktiga brottslingar.

Du måste konstruera ytterligare pyloner

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till Churchill [Gå till post]:
Va?

Det är ju så det är nu, föräldrar och skolan säger att det är jättefarligt, du får psykos efter en joint och ditt liv kommer gå åt helvete.. Men så finns dethär lilla internet som lär ungarna att detta inte stämmer eller är överdrivet nåt jävulskt, och då tror ungarna att det är helt ofarligt, och pundar runt i tron om att "det finns inget dåligt med detta! det är guds gåva till människan, RASTA!" osv osv.

Fail


Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till mavilhelmson [Gå till post]:
Olika sätt att hantera det på antar jag, fast jag har inte testat så jag vet inte vad det smakar... det är ingen skillnad i rus iallafall



Svar till hej2 [Gå till post]:
CSI är ett tv-program ;)


MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till puppa [Gå till post]:

En vanlig dos LSD brukar vara 100μg. Detta är även vad som brukar vara på ett "frimärke".
Skillnaden på de olika lapparna förtutom bilden är dosen. Vissa har 50μg, en del riktigt ovanliga har 300μg.

Och jo, om man blir inställd på att se något från barndomen så kanske man gör det. Men inga garantier.
Det är lite svårt att beskriva vad exakt folk ser då alla ser olika saker. Men det vanliga är mönster och färger som täcker allt och alla.



Svar till hej2 [Gå till post]:

Antar att du menar CIA ;)
CSI är något helt annat.

Och CIA avslutade experimenten med LSD eftersom det var så extremt ineffektivt. Det människor sa medan de var påverkade var väldigt svårt att tyda och gav ingen klar bild av informationen man ville ha.
Sedan så gav LSD en väldigt för militären negativ effekt på människan. Efter LSD upplevelsen så ville nämligen majoriteten av folket inte längre vara med i militären, kriga och döda människor. Dom fick en ny syn på livet och ansåg det vara fel =)



Svar till mavilhelmson [Gå till post]:

Ingen större skillnad. Det enda är väl att det är mycket enklare att överdosera om man droppar det på en sockerbit. Flytande LSD är svårt att dosera till skillnad från LSD ark.
Annars så smakar LSD inget då det är i så extreeeemt små mängder att tungan inte känner av något.

Jag har sex med bacon

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till mavilhelmson [Gå till post]:
Jo, så kan det vara, vet faktiskt inte :)

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
Trådskapare
0

Svar till mavilhelmson [Gå till post]:

I princip ja.
Man droppade det på sockerbitar förut eftersom man kunde köpa det i små flaskor när det var lagligt. Inte för att det skulle ge någon annorlunda effekt, eller för att att det skulle tas upp snabbare.

Jag har sex med bacon


Forum » Samhälle & vetenskap » Alkohol, tobak & droger » LSD

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons