Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Öka utorrent downloadcap

Skapad av KT, 2009-08-23 19:55 i Mjukvara & Operativsystem

532
4 inlägg
1 poäng
KT
Visningsbild
P 32 Linköping Hjälte 6 237 inlägg
1
Hur gör jag för att öka maxhastigheten i nedladdning genom uTorrent? Det går inte att söka i vårat forum då det finns en mängd trådar som i vilka man frågat vilken torrentläsare som är den bästa.. Och gissa vad folk svarat då?..
Har googlat en hel del efter olika guider, men dessa visar enbart hur man kan få det snabbare, men inte hur man ökar downloadcap'en.

Jag sitter på en 8mbit ner/1mbit upp lina och läste att man kan tanka lika snabbt som en tiondel av sin hastighet, för min del så 6.5mbit/10= 650kbit ungefär. Det är den maxhastigheten jag har och kommer aldrig någonsin över denna.

Så.. Går det att göra så att utorrent tar mer av min bandbredd? :)

Plötsligt hände det!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Ashandarei
Visningsbild
P 33 Stehag Hjälte 1 746 inlägg
0

Svar till Fredz [Gå till post]:

ungefär 8 gånger så stor skillnad på bits och bytes, alltså:
1 byte=8 bitar (om jag inte minns fel)

KT
Visningsbild
P 32 Linköping Hjälte 6 237 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Fredz [Gå till post]:
mbit/megabyte .. den enda skillnaden är att mbit är megabyte per sekund. Jag tankar i 650 kbit, alltså per sekund.. men detta visste du säkert redan :)

Den tar ju inte allt den kan, den tar en tiondel av vad min badbredd ligger på. Du har 24- några mbit, som det brukar vara.. delat på 10 så har du 2 mbit. Jag vill få up mina långsamma 650kbit då det tar alltför lång tid till och från , genom att ändra någon inställning eller något :)


Plötsligt hände det!


Forum » Datorer & IT » Mjukvara & Operativsystem » Öka utorrent downloadcap

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons