Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Filmtips i stil med...?

Skapad av Blodapelsin, 2010-01-09 22:06 i Film & Kultur

385
15 inlägg
1 poäng
Blodapelsin
Visningsbild
P 36 Hjälte 1 838 inlägg
1
Jag har varit sjuk i snart en vecka och har inte haft så mycket annat för mig än att kolla på film, men har slut på idéer nu när det gäller film val. Så tänkte om någon kunde ge lite tips på filmer i stil med filmerna nedan. Man kan ju argumentera fram och tillbaka hur mycket de egentligen har med varandra att göra och vilken genre de tillhör... Men för att göra det lätt för mig låtsas jag att alla tillhör samma genre och är av samma stil. Så filmer i stil med:

Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Pulp Fiction
Revolver
Snatch
RocknRolla
Smokin' Aces 1&2
etc...

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Nobodywashere
Visningsbild
P 34 Lilla Edet Hjälte 12 872 inlägg
0

Svar till Blodapelsin [Gå till post]:

Reservoir Dogs kan du ju alltid se

Roses are red and violets are blue, one day we'll cruise down Blood Gulch avenue, it's red versus red and blue versus blue.

Deus
Visningsbild
P 43 Saltsjö-boo Hjälte 385 inlägg
0

Svar till Blodapelsin [Gå till post]:

The Boondock saints http://www.imdb.com/title/tt0144117/ och Layer Cake http://www.imdb.com/title/tt0375912/ är precis i den där genren.

Blodapelsin
Visningsbild
P 36 Hjälte 1 838 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Nobodywashere [Gå till post]:
Den ja, den har jag faktist inte sett, tänkt se ett bra tag dock :P



Svar till Deus [Gå till post]:
Ettan har jag sett, den är ju riktigt bra... 2an lyckas jag inte få tag i, man tycker att det borde finnas en torrent nånstans, den har ju ändå varit ute ett tag... men men



Svar till aschtam [Gå till post]:
Eurotrip är ju iofs rätt kul, men det är fortfarande ett rätt meningslöst svar. Med tanke på att det inte har något med frågan jag ställde att göra ^^



Ingen status

Deus
Visningsbild
P 43 Saltsjö-boo Hjälte 385 inlägg
0

Svar till aschtam [Gå till post]:

Fucktard.. Läs frågan innan du svarar.

Blodapelsin
Visningsbild
P 36 Hjälte 1 838 inlägg
Trådskapare
0

Svar till SuburbanMan [Gå till post]:
Sett båda, dock vldigt bra filmer båda två =)

Ingen status

Deus
Visningsbild
P 43 Saltsjö-boo Hjälte 385 inlägg
0
Oceans 11. 12 och 13 är ganska lika den där genren också.
Deus
Visningsbild
P 43 Saltsjö-boo Hjälte 385 inlägg
0
Four Brothers, knockaround guys, kiss kiss bang bang.
Blodapelsin
Visningsbild
P 36 Hjälte 1 838 inlägg
Trådskapare
0

Svar till SuburbanMan [Gå till post]:
21 har jag sett, ganska bra film, men inte nån jätte höjdare precis :P



Svar till Deus [Gå till post]:
knockaround guys är den enda jag inte sett, ska kolla den =)


Ingen status


Forum » Fritid » Film & Kultur » Filmtips i stil med...?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons