Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Detta är bevis på guds existens

Skapad av ciko, 2010-08-30 13:55 i Livsåskådningar

569 617
4 185 inlägg
-123 poäng
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till ChoppyEye [Gå till post]:
Angående maria så e de ju både ja och ney, han avlade ju inte henne, men han skapade ju människan, så på sätt och vis så skapade han henne med om man ser det som att han är världsskaparen.


vad är det du säger


GUd skapade maria för att Hon ska föda honom och han komer bli en bebis, hahahahhahah

alltså, djävulen leker med er med sådana tankar, han stoppar i er sådana tankar och vilseleder er rakt till helvetet, så att ni hamnar där efter döden.

Svar till ChoppyEye [Gå till post]:
Måste även påpeka att det är fint sätt att resonera genom att säga att du har vetenskapligt bevis, och sedan när vi uppenbarligen motbevisar


ni motbevisar ingeting, ni använder ologik mot logiken, detta är vad ni gör.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till west_west [Gå till post]:
Du är uppenbart för ointelligent för att förstå att man kan tänka på olika sätt och att den kristna föreställningen skiljer sig från din


du ska hålla dig till sudoku och korsord, religion är inte din starka sida ser jag ;)

du skadar dig mer jo mer du håller på med relgion utan att veta det ;)
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till ciko [Gå till post]:
Johannes 20:17. Jesus sade till henne: »Rör icke vid mig; jag har ju ännu icke farit upp till Fadern. Men gå till mina bröder, och säg till dem
att jag far upp till min Fader och eder Fader, till min Gud och
eder Gud


om jesus var en aspekt bland tre aspekter av en och samma Gud

då skulle han säga,

jag har ju ännu icke farit upp till mig själv.

och inte till min fadern Gud som han säger i versen ovan.
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till ChoppyEye [Gå till post]:
Ciko:I Koranen står det att gud skapade människan, PANG! Koranen kommer direkt från gud och är ofelbar. Uppbackat av koranen.


jämför innehållet i människa och innehållet i jorden, samma grejer

i människan finns grundämnen som järn, kalcium, zink och många andra liksom i jorden.


Svar till ChoppyEye [Gå till post]:
ChoppyEye:Dagens vetenskapliga studier tyder i princip enhälligt att evolution äger rum. Uppbackat av vetenskapliga studier.


nej inte exakta mätningar,bara teorier



Svar till ChoppyEye [Gå till post]:
Där har du det, Vetenskapligt sett så går det då inte att bevisa guds existens då vi motbevisat en del i koranen, som skulle egentligen vara felfri :)


för det första vetenskapen bevisar inte hur människan kom till, evolution är bara teori, men att du ser den som den ultimata saningen, detta är ditt val.

men för mig är det ologiskt att någon ger mig något som han själv inte har

hur kan naturen/evolutionen ge mig hjärna och förstånd när den själv inte har den ? bara Gud som har förstånd kan ge mig det ingen annan.
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Albert einstein trodde på Gud Allah, liksom muslimer gör

en man läser hans brev, spola till 3:20 min


allah did not create the evil the child say to Professor " Albert Einstein "


ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till west_west [Gå till post]:
Att Einstein skulle bekänna sig till Islam är inget annat än nonsens.


alltså du kan helt enkelt inte mycket om religion, kan du inte förstå det, du vet inte ens att kristna araber och aramaisk talande kristna kallar Gud Allah, så står det i deras bibeln, och de har ingenting med islam att gör liksom einstein när han säger Allah ist Gross, Allah är stor. det bara bevisar att han tror på Gud inte att han är muslim.

ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
även judar kallar Gud Allah




även jesus kallade Gud Allah, vilket kristna lärda erkänner också, eftersom på aramaisk talande kristna kallas Gud Allah

ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till west_west [Gå till post]:
Därmed anser jag att den här tråden har uppfyllt sitt syfte, vi har konstaterat att man omöjligen kan bevisa Gud och då följer att trådskaparen faktiskt omöjligen kan ha ett bevis. Alltså finns ingen mening med att diskutera bevis vidare



att du inte kan hitta till Gud innebär inte att alla inte gör det, och jag speciellt säger til ldig, du kommer aldrig hitta till Gud, så du behöver inte lägga fram dina matriser och satser som förvirrar inte bara dig utan själva djävulen också.
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till west_west [Gå till post]:
Det är förvisso sant att Gud kan finnas trots att han inte är bevisad, men den här tråden handlar inte om Guds existens utan om bevisande av Guds existens


tänk lite, men om han finns och du kämpar emot hans bevis som läggs fram, vad tror du kommer hända med dig när du står framför GUd, tänk bara på den här frågan som han kan ställa till dig

"Jag skickade koranen tll männskligheten, du kämpade mot min bevis trots att en kille försökte bevisa att man kan tro på GUds existens, och du sade att du aldrig har läst den, och du tänkte inte göra det"

här är svaret från GUd vad som kommer hända med dig då i den situationen.

GUd svarar i koranen:

34:5. Vad gäller de som konstant utmanar våra uppenbarelser, har de ådragit sig ett straff av plågsam förödmjukelse.

38. Vad gäller de som konstant utmanar våra uppenbarelser, kommer de att vistas i straff.

6. För de som inte trodde på sin Herre, Gehennas straff. Vilket miserabelt öde.

7. När de kastas ner däri, höra de dess ursinne när det väser och ryker.

8. Det nästan exploderar av raseri. Varje gång en grupp kastas ner däri, kommer dess vakter att fråga dem, "Fick ni inte en varnare?"

67:9] ”Jo, det kom en varnare till oss, men vi beskyllde honom för lögn och sade: 'Gud har aldrig uppenbarat något [budskap]. Ni tar miste, [du och de som följer dig].'"

[67:10] Och de skall tillägga: "Om vi bara hade lyssnat [till honom] eller använt vårt förstånd skulle vi inte höra till dem vars mål är den högt flammande Elden!"

[67:11] De kommer alltså [till sist] att erkänna sin synd, men de vars mål är den högt flammande Elden är då långt bortom all nåd och förlåtelse.
Genesis
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 359 inlägg
0

Svar till west_west [Gå till post]:
Snyggt, kunde inte skrivit det bättre själv. Kul att se någon som står ut att fortsätta diskutera med ciko och hans otaliga verser ur koranen.

ciko:3555781:
U just got pwned!
Helt ärligt, lägg ner. west_west har krossat din "bevisföring" helt. Om du inte kan se den logiska sanningen i hans resonemang är du verkligen en ignorant theist.



Ingen status

ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Genesis [Gå till post]:
U just got pwned!
Helt ärligt, lägg ner. west_west har krossat din "bevisföring" helt. Om du inte kan se den logiska sanningen i hans resonemang är du verkligen en ignorant theist.


skämtar du med mig, den där människan har aldrig rört koranen och så komenterar han den , och så säger du att han har krossat mig.
han har inte ens kommit nära att krossa mig och det kommer han aldrig göra med hans satser och matriser, så oroa dig inte ;)

en fråga till dig, har du någon gång sett en analytiker aftonbladet eller expressen där han kommenterar en bok som han aldrig har läst eller rört ?????????????????????????

Jag har läggt fram en rikigt stark bevis att koranen kommer från GUd , men han undvek att läsa den eller förstå den , då undrar jag vad är det för en människan jag pratar med ???????
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till west_west [Gå till post]:
Saken är den att det är rätt enkelt att fortsätta, då han inte kommer med något nytt att slå ner.



så klart att det är enkelt att fortsätta när du blundar och hoppar över mina bevis ;)

dhimdi
Visningsbild
P Hjälte 359 inlägg
0
Hejsan!
Bevis tolkas utifrån den teori man har i åtanke, det gäller även vetenskapen... Bevis säger olika för olika människor, t.ex. fossiler, vilket är bevis för egna unika varelser eller som bevis för biologisk utveckling - you choose :)

Det största beviset för Koranens sanning är just världen o himlarna i universum, liksom hur texten i boken likt ingen annan bok så harmoniskt beskriver livet o dess existens (i bl.a. avsikt o funktion).

För mig är t.ex. död o födelse, tiden, motsatser (början o slut) osv. som mycket bra o starka bevis för Gud som är den yttersta o innersta orsaken till allt. Dock funkar detta bara om vi väljer o tro att allt har en mening... Dvs. vetenskapen kan omöjligt ge oss svar på "varför" men bara "hur", o det är där människan försöker bära med sig religionen som förklaring på meningen med livet :)

Jag har inget emot att tro hur Gud skänkt mänskligheten tusentals profeter genom tiderna, ett argument för hur mer än bara Muhammad kunde återberätta Guds visdom o förutsägelser i olika kulturer :)

Hur som helst, har inte ens orkat hänga med egentligen på hela denna debatt, från början till slut men ni får gärna kolla in ett av mina logiska bevis för Guds existens på facebook (engelska):

http://www.facebook.com/topic.php?uid=197457766286&topic=19875&post=128451#post128451
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till west_west [Gå till post]:
För att hålla mig on topic så länge som möjligt så börjar jag med att fråga: Vilket starka bevis? Hittills har jag sågat alla dina så kallade "bevis" jag sett på tråden och visat att de är ogiltiga.


den där med att koranen är programerad att texten, matematiken och geometrin hänger ihop.

GUd säger att det är omöjligt för människorna att skapa en liknande koran.

du har inte ens försökt att analysera noggrant den där beviset som jag postat här, därför vet inte jag inte varför jag ska fortsätta diskutera med dig några bevis överhuvudtaget. om du hade analyserat då skulle du sagt något om inehållet i den där beviset. men jag tror att du är rädd att jag talar saning, och att du kommer ändra din inställning. därför ville du inte ens försöka att förstå innehållet.

men att du ska se några bevis där man kan bevisa med mätningar eller telskop, eller datorer Guds existens, där han befinner sig fysisk, detta kan du glömma direkt, ingen kommer göra det.

Matlef
Visningsbild
P 30 Solna Hjälte 698 inlägg
0

Svar till ciko [Gå till post]:
Hej igen ciko! :D

nu var det ju ett tag sedan jag skrev i denna tråd senast men en sak måste jag bara svara på

"GUd säger att det är omöjligt för människorna att skapa en liknande koran."

okej så ditt resonemang är alltså som följer:

koranen är sann för att gud sa så (antar att detta påstående finns i koranen?) , gud finns och islam är den sanna religionen för det står så i koranen, som är sann för att gud har sagt så.

ser du vari problemet ligger?
det här är bara ett cirkelargument, detta är oanvändbart som bevis överhuvudtaget.


Ingen status

dhimdi
Visningsbild
P Hjälte 359 inlägg
0

Svar till west_west [Gå till post]:
du hängde inte alls med min länk i facebook, du ställde samma fråga som snubben där. vilket jag tydligt svarade tebax honom utan att han sedan kunde gå vidare i samma fråga... jag förklarade tydligt hur jag inte jämför Gud med hur människan tänker på "nummer".

mitt bevis handlar om hur så som saker o ting är beroende o upprätthålls av andra orsaker, så är även allt av allting upprätthållet av Gud; den innersta o yttersta orsaken till allt :)

läs om rätt den här ggn ;)

ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Matlef [Gå till post]:
koranen är sann för att gud sa så (antar att detta påstående finns i koranen?) , gud finns och islam är den sanna religionen för det står så i koranen, som är sann för att gud har sagt så.

ser du vari problemet ligger?
det här är bara ett cirkelargument, detta är oanvändbart som bevis överhuvudtaget


feltänkt matlef, det räcker inte för mig att det bara står koranen säger så, men måste ha bevis för det.

och koranen ger bevis överallt, det enda som behövs är att vara öppensinnad

kolla du också några sidor tillbaka , det bevis som jag postade, med bilder där det står klart och tydligt som ett stämpel från Gud hans namn i koranen , kopplat i texten och nummer och geomtri. kolla bara och analysera det , och avgör sedan om någon människa kunde göra något sådant.
dhimdi
Visningsbild
P Hjälte 359 inlägg
0
Svar till west_west [Gå till post]:
du kör nästan lite straw man argument där, du utgår ifrån att din ifrågasättning stämmer o sedan drar en slutsats...

"Problemet är att man inte kan bevisa att universum kräver upprätthållande. Man kan visserligen spekulera i att så är fallet, men det är obevisbart."

Bevisen är tydliga, det är nämligen att allt är temporärt och i behov hela tiden... ett utdrag ur en fin text:

Visa spoiler
When we look around at everything we can sense, these things share one factor, and that is that they are all limited. By limited we mean that they have restrictions, a starting point and an ending point, and they all have definable attributes, i.e. they are finite. Man is born and he dies. There is no one alive who will not die. During his life span, he will grow to a certain shape, height and volume. The universe is defined as all the celestial bodies and plants. All these objects have a certain mass, shape, volume and so on. The life span of a star may be very long, but a point in time will come when it will cease to exist. The universe is large, but is still a ‘finite’ space. No scientist could ever prove using hard facts that the universe has no bounds. In fact when they say the universe arose from a Big Bang and is expanding they inherently admit it is finite in size, otherwise it could not expand! There is nothing in reality that is unlimited. No matter how hard we try, man is unable to find anything unlimited around him. All he can perceive is the finite and limited.

A further attribute of everything around us is that they are all needy and dependent in order to continue existing. They are not self-sustaining or independent. Man has needs. He has to satisfy in order to survive. He has organic needs. Man must eat and drink if he is to survive. If he does not he will die. We see need and dependency in plants and animals. They depend on other parts of the food chain for existence. The water cycle is dependent on the sun, which is dependent on the laws of the galaxies and burning mass, and so on... Nothing man can perceive is self-subsistent. So things exist, but do not have the power of existence. They cannot control when they die or when other bodies die.

There is one fact that emerges from all this. If something is limited and finite, and does not have the power to be self-subsistent then it must have been created. Applying this to everything we see will bring us to a conclusion. If everything in the universe is created because it has not the power of being in existence on its own, and is finite and limited, then there must be a creator. This creator by contrast has to be unlimited and not needy and dependent on anything to bring it into, or sustain its existence. The universe; the sum of all finite and dependent objects is finite and dependent - but dependent on what? Dependent on something to start and sustain life, and something to plan and develop life. The only rational and intellectual solution to the question of creation is that there is a creator who has accounted for all that we see and perceive. Ration tells us that nothing can be created without a creator. Ultimately there must be a creator who is unlimited in every aspect.

Källa: http://www.caliphate.co.uk/files/proofofGod.pdf


ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till west_west [Gå till post]:
Matematiskt, geometriskt sammanhängande => sann?

eller hur du nu vill formulera det.

Det återstår i så fall att bevisa


kortfattad

Guds namn var nämnt i vissa verser som det står ovan i bilderna, när man lägger de i en kvadrat , kolla man olika varianter, jämna , ojämna, lika långa diagonaler, olika geomtriska och symmetriska finneser för att se om det finns något koppling till numer 931 , vilket är numrerisk värde för ordet Allah. eftersom i arabiska har man värde för varje bokstav.

verkligen när jag kollar noggrant på den kvadraten inser jag vilken mäktig bok koranen är. otrolig bok verkligen.


jag ger dig exempel, försök själv skapa en sådan kvadrat med olika nummer så får du ser hur komplex det är. plus att det ska vara sammankopplat med en text.

och med hjälp av allt detta ser man hur diagonale
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till west_west [Gå till post]:
Suck och åter suck. Det spelar ingen roll om det så är matematiskt omöjligt. Det bevisar ändå inte att koranen är sann, då geometriska, matematiska egenskaper i sakfrågan inte har ett dugg att göra med om tesen är sann. Det är och kommer alltid förbli en irrelevant slutsats. Premisserna har ingenting att göra med slutsatsen



med detta inser jag hur dåligt du tänker, verkligen

När du inser hur komplext programerat den där kapitlet i koranen är , att det är nästan omöjligt att göra så att allt hänger i hp, du skriver en text, sedan utifrån verserna numrera de och få ut rätta nummer, så att varje vers hänger ihop, ifall man ändrar en vers så ändras hela konceptet.

när man lärt sig den här matematiska mirakelt, och sedan tänker , detta kommer från 600 talet från öken, folk kunde nästan ingenting om matematik, ingenting om vetenskap osv

dhimdi
Visningsbild
P Hjälte 359 inlägg
0
Svar till west_west [Gå till post]:
grattis min vän, nu näru äntligen börjat värma upp din intelligens föreslår jag att du läser om min facebook länk plus den nyligen inlagda källan för den spoiler text jag lade in senast :)

den intressanta biten är att du flyttas så långt Gud tillåter "kedjan" finnas, men allt går att flyttas så länge det är av början o slut, vilket allt inom tid o rum är :)

att finna Gud kmr du dock aldrig kunna göra... Han existerar inte som vi gör o där med finns inte. det är Gud som liksom håller vid början o slut, den yttersta samt innersta orsaken till allt :)

Den Verkliga Absoluta Evigheten, utan ram, utan form, utan definition o utan början & slut...



Tillägg av driss_himdi 2011-01-31 01:20

Yttersta orsaken = Början o Slutet på "kedjan".
Innersta orsaken = Lite mer åt kvantum fysiken om du fattar... detta är vad folk så fult o arrogant nog kallar för "slump elr plötslighet" inom "kedjan".

ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0

Svar till west_west [Gå till post]:
Du kan faktiskt inte anföra att en boks geometriska och matematiska komposition implicerar att den är sann. Det är ett logikfel. Det är en felaktig slutsats utifrån premisserna. Det bevis du försöker med nu är "men om det inte var gud vad var det då?" Detta är ingenting annat än "Argumentum ad ignorantiam". Bara för att jag inte motbevisar att man kan konstruera någonting sådant själv betyder inte det att det var Gud som konstruerade det från början.


vi föräenkalr det så gått det går nu, för mig räcker det som bevis att sådant är bevis för att Gud har skickat denna bok , om du inte gör det, bra, gör det inte, tro på vad du vill, att själva bamse eller kalle anka har skrivit koranen, bryr mig inte längre , eftersom jag det går inte att diskutera med en människa om en bok när han inte läst den, och du kan sucka hur mycket du vill, bryr mig inte.

dhimdi
Visningsbild
P Hjälte 359 inlägg
0

Svar till west_west [Gå till post]:
jag håller delvist med, det enda som bevisar o definierar "existens" är själva sanningen oberoende av vår egen syn samt tolkning på den (empirism)... och sanningen är vad jag kallar Gud :)

koranen är bara en påminnelse för dem som väntat o leds av Gud, de som medvetet tar avstånd kan varken jag, ciko elr ens muhammad "banka" vett i :P



Tillägg av driss_himdi 2011-01-31 01:56

utifrån detta bevisar jag att tror man nu på ett svar till en fråga, så är det slutligt nådda svaret på frågan; Gud själv.

mycket mer än bara koranen är tom. faktiskt påminnelser om Gud som skapare, kolla bara alla känslor vi har i samband med event i livet. alla motsatser omkring oss o hur vi själva består av symmetri, o inte nog med fraktaler.

älskar du ditt nyfödda barn? vad tror du känslor vill säga oss, elr sörjer du när någon dött? vad tror du egentligen känslor vill säga oss?

de som minns Gud väl, vet väl... eftersom vetenskapen ger oss "hur" men vi vet "varför" för alla känslor o allt som sker. vi finns o är temporära, därmed att allt är i motsats, så är Gud vår motsats den evigt närvarande utan o finns samt själva Evigheten. Således Gud är vårt "bränsle" för oss; det existentiella potentialet :)



Tillägg av driss_himdi 2011-01-31 02:05

haha låt mig omformulera lite:

de som minns Gud väl, vet väl... eftersom vetenskapen ger oss "hur" men vi vet "varför" för alla känslor o allt som sker. vi finns o är temporära, därmed att allt är i motsats, så är Gud vår motsats; den evigt "närvarande" utan att finnas, liksom själva Evigheten. Således är Guds vilja "bränslet" för oss som existerar här :)

dhimdi
Visningsbild
P Hjälte 359 inlägg
0
Svar till west_west:

mitt senaste inlägg (för tillfället) på facebook länken:

"But I have already proven that all of everything is moving towards God, whom is outside our comprehension... now why do you think life is dying to survive? That even though life has its end by death and then again being reborn, it's still not giving up?

I'm not trying to describe God or anything outside the time and space, so that it can be "unfalsifiable". I'm simply proving the effects of God's will upon everything.

Many philosophers have wondered, what motivates life to live on further even though death is approaching each time? The ever so stubborn will to survive that is deeply fixed within our instincts, how did it start?

I'm of course talking about the first "push" on the "move", both the inner and the outer most cause of all things. Remember though, it is the most unscientific and unintelligent way of describing an event by calling it "haphazardly/randomness " and being serious about it.

Then It's better to just say "I don't know", otherwise it's like foul and ugly nick-names for God when these people try to ignore Him!"
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till west_west [Gå till post]:
Därmed har du också erkänt att du i själva verket inte har något hållbart bevis. "Det räcker för mig..." köper jag. Du får använda vilka godtyckliga påståenden som helst för att bygga din tro.


åtminstone jjag bygger min tro på bevis som bevisar att jag har skäl att tro att det finns Gud.

vi tar exempel, om man går i öken och ser i marken kamelfotsteg och lite längre bort kamel avföring. om någon skulle säga till dig "jag tror att fotstegen och bajset kom av sig själva" det finns ingen kamel , vi ser ingen , vi har aldrig sett en därför finns den inte.

Hur kan man då säga att den här fina universum och perfekta universum kunde komma av sig själv, där man ser klart och tydligt Guds skapelse och med rätta mått.

Gud säger detta i koranen:

[2:23] Om ni har något tvivel beträffande det vi uppenbarat för vår tjänare(muhammed), producera då en (kapitel)sura som dessa, och kalla på era egna vittnen mot GUD, om ni talar sanning.

[2:24] Om ni inte kan det - och det kan ni aldrig - frukta då Helveteselden, vars bränsle består av människor och stenar; den inväntar de som inte tror.



varför det inte går att skriva en liknande Koran?

1. arabiska i koranen är så perfekt att poeterna som hörde under muhammeds tid kunde fastna direkt vid koran verserna, och vissa kunde gråta pga dess innehåll för att de komm till hjärtat, sade att sådant kan inte skriva en människa.

2. koranen talar om historia, om nu tid och framtiden, säger om saker som ska hända, vissa hände direkt efter några år vissa hände efter 1400 år att koranen förutspådde kloning av boskap genom att skära i öron och på så sätt få framöronceller för att lättare klona djur och ändra Guds skapelse och andra saker också.
Kan du skriva något i en bok där det ska hända om 1400 år framåt i tiden eller åtminstone något som ska hända om 5 eller 6 år framåt , något speciellt händelse. det är det koranen gjorde, Gud informerade när Romare/europier kommer besegra Persiksa arme om några år ungefär och detta hände, vilket var ännu ett bevis för folk då som levde i arabien att koranen måste omma från Gud.

3. Vetenskap i kroanen som man omöjligt kan upptäcka utan modern redskap, som teleskop, mikroskop, datorer och förstärkare.
kan du skriva en bok om vetenskap som kommer upptäckas med modern teknik om 500 år , t.ex 2511
du kan aldrig skriva en sådan bok

4. kan du skriva en bok där texten är kopplad till matematik och geomtri samtigt, om du skulle bara byta en siffra då skulle konceptet rubbas totalt.

5. kan du fixa mig en bok där man kan orsaka halvmirakel med den, alltså med hjälp av koranen kan man bevisa Djinn/andliga väsen/demoner existens, genom att recitera orginal koran, eftersom detta bränner djinnerna som befinner sig i kroppen vilket kan resultera , att vissa delar av kroppen darrar och skakar, att ögonlocken darrar, att armar svävar i luften utan att man anstränger sig ett dugg, att man börjar må illa , och kanske kräka (på detta sätt går djinner ur ut kroppen) att något drar dig tillbaka eller framåt att du faller trots att ingen rör dig, alltså allt detta bara med recitation av orginal koran.


kan du fixa mig en bok, där texten är överlägesen andra böcker texter, att boken talar om framtiden, att du talar om vetenskap som man omöjligt kan upptäcka nu med dessa redskap, att du kopplar metametik och geomtri i texterna, att det inte får inne hålla några fel i boken, inga kontradiktioner mellan texter eller logiska fel, att du skriver en bok som kan påverka dig fysisk utan att någon rör dig, alltså att boken påverkar dig fysiskt utan något beröring.
det kommer du aldrig att klara av och ingen kommer klara av det.
dhimdi
Visningsbild
P Hjälte 359 inlägg
0
Svar till west_west [Gå till post]:
lol! dina ekvationer är mer av förvirring än lösning, för att man ska fatta krävs utomordentligt bra grammatik o stavning...

nöjet bland ateister är när de försöker jämföra sig med Gud för att motbevisa Han. asså att försöka göra om Gud till ett "ting" elr ännu en del av en ekvation att "definiera" på något sätt... som om Gud vore en del av kedjan då folk frågar: om Gud skapa allt, vem skapa då Gud?

när ska vi förstå att Gud är den absoluta kontrasten/motsatsen till "existens" what so ever! :O
när Gud än så "vill", sker orsak o verkan efter Hans beslut utan behov av fysiska händer elr vävnader med över-intelligenta nerver för att lyckas "påverka" skapelsen av universum...

med andra ord så existerar Gud inte i samma veva som oss, Han existerar inte som oss per definition. Guds vilja når överallt, när Han så vill en sak säger Gud endast: Koun! (faya koun!)

time is movement and we're all drawn closer to the truth where it once began. och mer än bara vårt intellekt vittnar om detta...



Tillägg av driss_himdi 2011-01-31 12:53

så nu återstår bara en sak, den stora frågan är inte huruvida Gud existerar elr inte eftersom, livet, universum... ja, ALLT vittnar egentligen om Guds vilja. men det som återstår är ifall heliga Koranen verkligen är Guds bevarade vägledning till människan?

oavsett vad jag berättar är det endast Gud själv som kan få dig att förstå när du väljer att begrunda dig på Hans budskap med ödmjukhet.

därför är det ytterst viktigt för mig som muslim att respektera allt liv som Gud förklarat heligt o att jihad inte innebär krig/död men faktisk innebär att sträva - vad "strävar" du efter under den tid du fått i livet? :)

time is movement and we're all drawn closer to the truth where it once began. och mer än bara vårt intellekt vittnar om detta...

ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till west_west [Gå till post]:
Den poetiska perfektionen har flera andra begåvade personer uppnått. Shakespeare skrev exempelvis många enormt poetiska och uppskattade verk


shakespear can absolut inte jämföras med koranen, int ens komma i närheten

pga av koranens innehåll och struktur

Svar till west_west [Gå till post]:
De geometriska egenskaperna är enligt mig inget annat än efterkonstruktioner av folk som haft för mycket tid att räkna och för lite vettigt att göra. Det är alltid lättare att hitta en geometri i ett godtyckligt verk än att skapa den. Människans fullkomligt irrationella mekanism att se mönster i allting är fruktansvärt stark. Ibland är det positivt och ibland missvisande. I det här fallet tror jag på det senare. Det finns ingenting som säger att geometrin var avsiktlig, bara att någon har räknat fram att den existerar med hjälp av ganska obskyra räknemetoder ingen matematiker värd namnet skulle köpa


med detta har du bevisat mig vilket trams du pratar här på forumet, tack för det ;)

du har inte ens försökt att analysera de där bilderna med kvadraten och så filosoferar du. jag anser att du är oseriös debattör, så ser jag dig i mina ögon.

du vågar helt enkelt inte möta mina bevis ansikte mot ansikte för det jag säger, så är det bara.



Svar till west_west [Gå till post]:
De vetenskapliga anmärkningarna är fruktansvärt övertolkade. Så som jag har förstått det tar Koranen exempelvis upp vad var det? Relativitetsteori genom att påstå tidsdilation och big bang genom att påstå att universum en gång var enat i en massa? Jag tycker inte det räcker. Einstein visade inte bara tidsdilation. Han räknade fram en formel för att beräkna den, samt bevisade dess existens. Vidare så fann han att massa och energi är två sidor av samma mynt. Han räknade också fram längdkontraktion. Han gjorde alltså lite mer än att påstå att det existerade. Påstå kan vem som helst göra. Einstein bevisade och gav oss möjlighet att använda det. Samma sak med big bang. Koranen kanske antyder att världen en gång var enad i en massa, men big bang teorin säger exakt när och exakt hur allting gick till och stöds av mätningar och andra bevis. Två generella påståenden att... "Jorden och stjärnorna härrör från samma materia" och "en dag kan vara olika lång på olika platser" är ganska långt ifrån big bang teorin och relativitetsteorin


västerländska vetenskapsmän som studerat koranen säger att sådan info kan komma från Gud, medan du som aldrig rört koranen har mod att diskutera koranens innehåll , alltså skäms du verkligen inte, har du inget skam i kroppen ??

vem ska vi tro folk som studerat koranen eller du som aldrig har rört koranen att inte snacka om att du läs tden.

FOlK vad säger ni, vem ska vi lita på, west_west eller folk som studerat koranen ?


Svar till west_west [Gå till post]:
Halvmirakel förklaras enkelt genom att människor via psykologisk övertygelse kan inducera diverse skumma tillstånd i sin kropp. Det finns exempelvis medicinska piller som inte har några verksamma ämnen att köpa. Detta för att utnyttja hjärnans kraft, övertygelsens kraft. Det förekommer inom de flesta religioner att mänskor som tror upplever övernaturliga saker för att hjärnan inducerar den upplevelsen. Detta är vetenskapligt bevisat. Det står om det på:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Religionskritik#cite_note-24


trams, bara trams , du vet absolut ingeting. med andra ord du vet inte ens vad jag pratar om.

jag har själv kunnat orsaka emd koran recitation det jag säger, jag har sett med mina egna ögon när folk reagerar på koran recitation och hur de faller till golvet utan att någon rör de, eller ger dig några piller eller andra preparat. och det är helt vanliga människor, jag vet de eftersom jag känner de väl, helt normala människor som man kan se på stan.

du försöker allt med bortförklaringar som ser ut som skämt i mina ögon.

Kan du hitta mig en bok i världen, där du kan recitera den, och få saker att sväva , i detta fall människoarmar vid koran recitation när djinn berfinner sig i kroppen, att man inte använder 1% av sin kraft att lyfta de eftersom de lyfter sig själva. aldrig kommer du hitta det.


från och med nu tänker jag inte mer diskutera med dig om mina bevis eller något annat, eftersom jag ser dig inte som en seriös debbatör, du undviker att analysera mina bevis och kör med bortförklaringar.
tänker inte slösa min tid på dig. så håll dig till dina förvirrade satser och materiser som får djävulen att spy av förvirring och springa ifrån dig , eftersom du förvirrar alla omkring dig och dig själv.
alkahl
Visningsbild
P 32 Nacka Hjälte 3 872 inlägg
0

Svar till ciko [Gå till post]:
Så vem/vad är Gud i så fall? Vad fanns innan honom? Och innan det? Vad består han av?

När fan blev jag hjälte?

Leviatan
Visningsbild
Hjälte 49 inlägg
0
Svar till west_west [Gå till post]:
West_west säger: Denna källa verkar uppge att läran om bibelförvanskning inte härrör från Mohammed eller Koranen, utan tillkom senare. Så frågan är varför Ciko pratar så enormt mycket om den.


Är Gud treenig enligt Bibeln?

Under 300-talet smälte kejsaren Konstantin ihop hedniska läror med kristendomen för att försöka ena sitt rike. Det var troligtvis i Nicaea år 325 som man förklarade att Jesus var av samma väsen som Gud, det var dessutom kejsaren själv som låg bakom beslutet. Men än var det inte prat om nån treenighet.

År 381 fixade kejsar Theodosius kyrkomöte i Konstantinopel. Där kom man överens om att den heliga anden var jämlik Jesus och Gud. De som debatterade emot treenighetsläran blev förföljda. Treenighetsläran blev allmänt accepterad flera hundra år efteråt.

När Jesus var på jorden påstod han aldrig att han var Gud. Han sa att han var underordnad Gud. (Johannes 14:28)

I Paulus brev skiljs det på Gud och Jesus när det gäller rang. (1 Korintierna 3:23 och 11:3)

Jesus är den förstfödde av all skapelse. (Kolosserna 1:15)

När Jesus var på jorden sa han att det var Gud som sänt honom. Han skulle göra Guds vilja, inte sin egen. (Johannes 5:19-24, 5:30, 8:28-29, 8:42, 12:44-50)

Den heliga anden är kraft från Gud. (Apostlagärningarna 2:17)

Svar till west_west [Gå till post]:
"I begynnelsen fanns Ordet, och Ordet fanns hos Gud, och Ordet var Gud." Joh 1:1


Detta säger King James Version, men inte den grekiska grundtexten. I versen står det "Ordet fanns hos Gud", Gud med bestämd artikel. Sen står det "Ordet var Gud", Gud utan bestämd artikel. Alltså har orden inte samma innebörd.


Svar till driss_himdi [Gå till post]:
Driss_himdi säger: det som återstår är ifall heliga Koranen verkligen är Guds bevarade vägledning till människan?


Kanske Driss_himdi svarar på mitt tidigare inlägg om Koranen:

Tora och Injïl, inspirerad skrift enligt Koranen

I tråden har det talats en hel del om att Bibeln är förvanskad. Detta är intressant med tanke på vad Koranen säger om Tora, alltså de fem Moseböckerna och Injïl, Evangeliet. Koranen talar om Tora och Injïl som "den upplysande skriften" (Sura 3:181-184 och 35:23-25) och att Tora är "Skriften där allt framstår klart och tydligt". (Sura 37:114-122)

När skulle denna förvanskning ha skett? Inte innan Koranen skrevs, med tanke på att Koranen uppmanar en att tro på Tora och Injïl. (T.ex Sura 2:136, 3:84 och 4:136). Koranen uppmanade dessutom att man skulle söka upp och fråga de människor som visste om Moseböckerna och Evangeliet. (Sura 16:43 och 21:7).

Förvanskningen kan heller inte ha skett efter det att Koranen skrevs eftersom man kan jämföra Bibeln med de handskrifter som innehåller Moseböckerna och Evangeliet som skrevs mellan 400-500 år innan det att Koranen skrevs. Skrifterna finns på bibliotek och museer.
Koranen säger också att "ingen kan ändra Guds ord" (Sura 6:34) och att Tora och Injïl är Guds ord. (T.ex Sura 2:87 och 6:91)
ciko
Visningsbild
Hjälte 2 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till fouronevthree [Gå till post]:
Så vem/vad är Gud i så fall? Vad fanns innan honom? Och innan det? Vad består han av?


bra frågor

För att få rätt svar på frågorna kan man inte svara hur man vill och hitta på svar, jag tror så eller kanske är det så eller så där. så funkar det inte, sådana frågor kan bara besvaras av själva Gud i koranen, GUd har i koranen beskrivit sig själv och det är där man kan hitta svar på dina frågor


Svar till fouronevthree [Gå till post]:
Så vem/vad är Gud i så fall?


vi låter GUd svara direkt från koranen

Gud säger om sig själv:

255. GUD; det finns ingen annan gud än Honom, den Levande, den Evige. Inte ett ögonblick av omedvetenhet eller slummer berör någonsin Honom. Allting i himmlarna och allting på jorden tillhör Honom. Vem skulle kunna medla med Honom, förutom enligt Hans vilja? Han känner till deras förflutna och deras framtid. Ingen uppnår någon kunskap, förutom enligt Hans vilja. Hans herravälde omfattar himmlarna och jorden, och att styra dem tynger Honom aldrig. Han är den Högste, den Störste.

59. Hos Honom finns nycklarna till alla hemligheter; ingen känner till dem förutom Han. Han känner till allting på land och i havet. Inte ett löv faller utan Hans vetskap. Ej heller finns det ett korn i jordens djup. Ej heller finns det någonting vått eller torrt, som inte är nedskrivet i ett fulländat dokument. koranen



Gud är bortom tid och rum, vi kan inte se honom men han kan se oss.
Han vet allt, även vad vi alla tänker och drömmer om på natten.
Ingeting liknar Gud , om du tänker GUd är en gammal skäggig gubbe i himmlen då har du gått vilse rejält. Gud ger liv och död.
Han är barmhärtig och förlåter synder de se ber honom om förlåtelse, men han straffar människor smärtsamt om de förtjänar det.
Gud tycker om när man gör goda gärningar och undviker onda gärningar. Gud har ansikte som är så vackert att när människorna ser honom första gången i paradiset kommer de glömma alla andra njutningar som de fått i paradiset. GUd är varken man eller kvinna.
Han är blyg i vissa situationer, och skrattar i vissa situationer.


Svar till fouronevthree [Gå till post]:
Vad fanns innan honom?


GUd har ingen början, och föddes aldrig, och kommer aldrig dö.

Gud svarar:

[112:1] SÄG: "Han är Gud - En,
2. "Den fullständige GUDen.
112:3] Han har inte avlat och inte blivit avlad,
[112:4] och ingen finns som kan liknas vid Honom."



Svar till fouronevthree [Gå till post]:
Vad består han av?


detta får vi se på domdagen efter när vi reser oss från gravar för att stå framför honom för att dömmas för våra gärningar här på jorden.

Forum » Samhälle & vetenskap » Livsåskådningar » Detta är bevis på guds existens

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons