Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Storleksskillnad - fighting

Skapad av Oliveran, 2010-09-18 15:24 i Sport

2 709
30 inlägg
0 poäng
Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
0
Hej, hej.
Nu vet jag inte om den här skall hamna i sport, men whatevöR.
Nu är det så att jag gått på karate länge. Jag väger 45-46kg och är ~1:65m lång. Jag har gått på karate i ungefär tio år. Och nu på senare tid (senaste tre åren) har jag börjat träna med de vuxna. Och hälften av våra träningar är fighting-baserade träningar. Och, de jag tränar med är allihopa 1:85+ och väger 80kg+ (riktigt vältränade).
Problemet är då, att...även om jag är väldigt teknisk, kan jag inte "vinna", så att säga. De har gått minst lika länge, är minst lika tekniska och kroppsdifferensen gör det i princip omöjligt för mig.
Då undrar jag, finns det något sätt att jämna ut den här skillnaden på storlek och vikt? Jag kan inte gå nära, spjärnar de emot är det kört. Dubbla vikten av muskler? Ja, försök på bara. Är jag för långt bort blir jag bara trött av att dratta runt och då kommer dessa slag och sparkar.
Så, någon som haft det liknande som har något tips? :( Eller är det bara fortsätta tränatränaträna och bli bättre på fighting för att ha en hyfsad chans?

You're my boo! ~

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Korvsson
Visningsbild
P 31 Uddevalla Hjälte 1 373 inlägg
0
Lägg på dig lite muskler så är det kirrat!

Ingen status

Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
0
Svar till Oliveran [Gå till post]:
Jag tränade judo mot en som vägde 45kg mer än mig. :P
Det gick helt fantastiskt bra faktiskt. Då jag är sjukt mycket bättre på markbrottning än stående så fick jag alltid ut honom på lås av alla de slag. Så jag var nog svagast i klubben, men mest teknisk. Använde deras misstag mot dom och lurade dom osv.

Men fortsätt bara att träna tekniker. Använd deras misstag mot dom, sparkar dom för långt, sparkar du mot deras lår (Om man nu gör sånt i karate. En spark på insidan låret är jätte jobbigt att bli träffad av. :( ).



Tillägg av Jollen 2010-09-18 15:38

Något du kan göra för att få in fina träffar och kontringar är att låtsas sänka garden. Så när dom ska slå eller sparka dig så är du redo med en benhård kontring.

Sodium Hypobromite

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Jollen [Gå till post]:

Grejen är att vi inte har så mycket på marken. Givetvis om det blir så att någon hamnar där, så fortsätter man, men tja.
Som sagt, träning är inte att sparka så snubben kommer halta!

You're my boo! ~

Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
0

Svar till Oliveran [Gå till post]:
Nej, man jag antog att du faktiskt tävlat också. :)
Fast när ni sparrar så du ju inte sparka så hårt. Men du kan ju fortfarande använda samma teknik för att få in träffar.

1. Lära sig tekniker.
2. Få sin egna stil.
3. ???
4. Profit.

Sodium Hypobromite

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Jollen [Gå till post]:

Egen stil har man redan. Anpassad så gott man kan efter de man möter.
Tävlar gör vi inte, dock så...ja, läger i England...jag lovar dig, Bulgarer är inte alltid så trevliga bara för folket är mindre :(


Svar till Zaiver [Gå till post]:
Hårdmjuk lär vara svaret för dig. Goyu Ryu.

You're my boo! ~

Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
0

Svar till Oliveran [Gå till post]:
Men om du är mer teknisk så borde du väl få mer träffar och poäng, eller?

Sodium Hypobromite

Thai_Thai
Visningsbild
P 34 Lindome Hjälte 1 160 inlägg
0
Svar till Oliveran [Gå till post]:
Är själv normallång men väger bara ca 60kg.
Men det jag gör då jag möter längre människor är att man håller distans och sparkar sedan snabbt arbetar sig in, matar tekniker och sedan hoppar ut igen.

Man måste även jaga mycket och ligga på, så att den långa fightern aldrig hinner samla sig.

A burn for a burn!

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till fillq [Gå till post]:
Bortsett då från att vi har de antagligen bästa både tränarna och utövarna av Goyo Ruy i världen i vår klubb så lär det ju inte vara några problem.....
Har aldrig haft problem när man kört mot folk från andra klubbar, eller andra länder.

You're my boo! ~

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Jollen [Gå till post]:
Btw, vi kör inte poäng... Tävlar faktiskt inte heller. Man tränar bara på att fightas, helt enkelt. Mycket mer realistisk träning än något poäng-daddlande. Fullkontakt (undvika hårda träffar mot huvudet, man kan dock lägga in en bitch-slap om motståndaren inte skyddar huvudet alls), så...

You're my boo! ~

Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
0

Svar till Oliveran [Gå till post]:
Jo.. Nu har jag också börjat märka av hur det är att vara minst i en klubb. Jag har börjar med thai boxning nu istället (Han som jag tränade judo med flyttade upp till Kiruna...), och jag väger ~62kg, dom ligger på 85kg+. Det är rätt jobbigt, speciellt när vi sparrar eller klinchar, men hålla mits är rena fysen för mig. Men det som är bra när vi sparrar är att jag är snabb nog för att träffa på mer ömma ställen, så som insidan låren ovanför knät. Eller att jag kan smyga in ett extra slag eller knä när vi klinchar.

Så använd din, eventuella, snabbhet mot dom. :3

Sodium Hypobromite

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till fillq [Gå till post]:
Jag sade aldrig att jag sprang runt med största talangen i världen heller, eller hur? Mina sensei (för att uttrycka det fint) är uppe i femte dan om han klarar nästa gradering, och han är trettiotre...
Jag har inte tävlat med poäng och annat (IMO, alla kanske inte tycker såhär) fjantigt. Men jag har kört med andra personer som kommer från massvis med olika länder, som exempelvis Belgien, Portugal, England osv.


Svar till Jollen [Gå till post]:
Jag, liksom de jag tränar med, är inte ute efter att sparka sönder insidan av någons lår. Jag kan givetvis få in ett antal tekniker under en normal sparring (~en minut, eller ~två minuter), men det är i princip omöjligt pga. den dubbla vikten av muskler, den explosivitet som de (fokuserande specifikt på två senpais och två senseis) även har. It's like, overwhelming.

You're my boo! ~

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till fillq [Gå till post]:
Tävla är i form av poäng, och karatens typ av tävling är inte som det du tänker dig... Det är att peta på, sedan gå tillbaks, börja om osvosvosv.

Det är som att säga att, om du hade fått en av världens bästa fotbollstränare, hade du spelat i Barcelona nu.-. För att du hade en sjukt bra tränare. Löjlig kommentar, faktiskt. Man blir inte superidrottare av att ha en bra tränare, hårt arbete hjälper inte på den punkten. Det blir man av mycket talang PLUS en bra tränare.

You're my boo! ~

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till fillq [Gå till post]:
Ah, jag tror verkligen du skulle hamna i Barcelonas ungdomslag då... Fast nä. Det händer inte, helt enkelt.
Det var inte en jämförelse av sporterna, utan ett exempel. Man blir inte världsbäst av att ha en riktigt, riktigt bra tränare. Det är bara ett faktum.
Jag tror inte heller att varken du eller jag skulle vara i toppen av UFC, även om vi hade superbra tränare.

You're my boo! ~

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till fillq [Gå till post]:
Jag säger bara:
Jag känner dig så pass att jag vet att du inte skulle kunna ha potensialen att hamna i Barcelonas ungdomslag. Inte jag heller, för den delen.
Tränaren kan göra the big difference i fotboll också, dessutom. Hamna i ego-laget där tränaren bryr sig bara om att sin son gör mål (där jag hamnade...) gav mig ingen nytta mer än om jag var ute och spelade på kvällarna med random folk.

You're my boo! ~

Oliveran
Visningsbild
P 30 Åkersberga Hjälte 5 719 inlägg
Trådskapare
0
Svar till fillq [Gå till post]:
Tränaren är essentiellt för alla personer, även i ett lag. Och ja, för Messi tränades inte upp av Guardiola, för Guardiola var inte där och tränade upp Messi. Dock så skulle inte Messi ha en lika bra funktion i Barcelona som han har nu utan Guardiola, så jag säger "NO" till ditt konstaterande.

Givetvis är tränaren dock viktigare i kampsporter, skulle jag nog säga. Det påverkas lika mycket av individen; Jag tror även att Anderson Silva skulle vara lika bra även om han inte hade en så pass bra tränare som han hade nu, av den enkla anledningen att viljestyrkan och talangen som personen i fråga har är överväldigande.

You're my boo! ~

Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
0

Svar till Oliveran [Gå till post]:
Det var inte det jag menade heller, det var mer ett exemplen ur min synvinkel. :)

Men är du snabb nog så borde du ju få in dom bra träffarna på dom. Och om ni inte är ute efter att tillge den andra lite smärta, så kan väl inte alla muskler vara till någon fördel?

Sodium Hypobromite


Forum » Fritid » Sport » Storleksskillnad - fighting

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons