Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Kalle och pelle matte gåta

Skapad av Added, 2011-03-07 17:01 i Naturvetenskap

3 207
23 inlägg
0 poäng
Added
Visningsbild
P 27 Sundbyberg Hjälte 637 inlägg
0
Hejsan. Här en är gåta som jag inte har fattat ännu som gör mig arg. Kan någon hjälpa mig?

Kalle och Pelle bor tillsammans. De delar på kostnaderna. Dem tänker köpa tvättmedel. Kalle tar sina egna 25kr och Pelles 25kr. Han går till butiken och köper tvättmedel. När han kommer till kassan så köper han tvättmedel för 50 kr. Kalle ger 50kr och tar tvättmedlet. Efteråt så kommer Chefen och säger att kassörskan hade sålt tvättmedlet för mycket och att det kostade 45 kr istället. Kassörskan springer till Kalle. Innan han träffar Kalle stoppar han 2kr i fickan. Sen ger han 3kr till kalle. När Kalle kommer hem så delar han 3 kronorna med Pelle och de får varsin 1.50 kr. De har båda betalat tillsammans 47 kr. Om man adderar de 2 kr som kassörskan tog så blir det 49 kr. Vad hände med enkronan?

Hoppas någon kan svara.

Tillägg av Added 2011-03-07 17:17

De båda hade betalat 23.50 kr var. 25- 1.50= 23.50
23.50 x 2= 47 kr. 47 kr + kassörskans 2 kr lika med 49 kr. En enkrona har försvunit.

Peace through pie

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

glacier
Visningsbild
P 33 Hjälte 54 inlägg
0
Har det något med avrundning av 50-öringingen att göra kanske...
drAAnexle
Visningsbild
P Hjälte 3 739 inlägg
0

Svar till Added [Gå till post]:
" Innan han träffar Kalle stoppar han 2kr i fickan" va?
det var ju kalle som köpte tvättmedlet?

Jag är en idiot.

gaminggirl
Visningsbild
F 39 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till Added [Gå till post]:
De två kronorna ingår i de 47, de tre saknade finns i pojkarnas fickor.

Ingen status

Bobby
Visningsbild
P Karlshamn Hjälte 1 581 inlägg
0

Svar till Added [Gå till post]:
man ska inte addera två, eftersom de är en del av de 37. Därmed adderar man tre kronor som killarna har kvar till 47 och får 50 xD

big fail på ts

Redbull does not give you wings... lat pulldown does

Balker
Visningsbild
P 29 Hjälte 662 inlägg
0
45+3+2=50
vad är problemet?

Ingen status

Added
Visningsbild
P 27 Sundbyberg Hjälte 637 inlägg
Trådskapare
0

Svar till dudee [Gå till post]:
Det är 1 enkrona kvar, och vad fan har hänt med den. De har 50 kr tillsammans. De köper tvättmedel för 50 kr. Det kostade igentligen 45 kr. Kassörskan stoppar 2 kronor i fickan och ger 3 kronor till kalle. De delar 3 kronor så att båda får 1.50 kvar. Då har båda betalat 23.50. 23.50 + 23.50= 47. 47kr + kassörskans 2 kronor är 49 kronor. Det är 1 kronor borta.

Peace through pie

Foamy
Visningsbild
P 32 Bromma Hjälte 433 inlägg
0

Svar till Added [Gå till post]:
Dem betalade 47, eller hur? 45 för tvättmedlet och 2 som kassörskan snodde. Sen hade dem ju 3 spänn i fickan, och då har du dina 50 kronor där.

magin är ett faktum bara se hur jag trollar med orden

gaminggirl
Visningsbild
F 39 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till dudee [Gå till post]:
Fortfarande så ingår de 2 kassörskan snodde i de 47, de 3 de har delat på ger en totalsumma på 50.

Ingen status

Added
Visningsbild
P 27 Sundbyberg Hjälte 637 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Foamy [Gå till post]:
Ok. Men frågan var så att hur försvann kronan? Efter dem hade fått 3 kronor så delade dem pengarna så att dem fick 1.50 kr var. Då hade båda betalat 23.50 kr var. 23.50kr + 23.50 kr är 47 kr. Sen har vi kassörskans 2 kr. Då blir det 49. När dem delar så försvinner en krona.
Om man räknar 45 kr + de 3 kronor dem fick så blir det 48 kr och om man sen adderar de 2 kr från kassörskan så blir det jö 50 kr. Men det är så att frågan är varför 1 krona försvinner när dem delar på pengarna.

PS: Förlåt om jag är lite dum :( .

Peace through pie

rawwr
Visningsbild
F 29 Stockholm Hjälte 5 676 inlägg
0

Svar till Added [Gå till post]:
Dom har ju inte betalt lika mycket ens?
De ska ju dela på den sista femman, vilket gör att det ska bli 2,50 kvar.

Men eftersom den ena killen tog två spänn från början, och sen delade tre spänn med den sista killen, så blir det ju orättvist.

http://vet.hut.nu/?id=8

gaminggirl
Visningsbild
F 39 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till dudee [Gå till post]:
Förlåt, fick för mig du var TS av någon anledning...

Ingen status

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0

Svar till Added [Gå till post]:
Kalle är en neger och stal enkronan.


Forum » Samhälle & vetenskap » Naturvetenskap » Kalle och pelle matte gåta

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons