Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Sverigedemokraterna 2010

Skapad av Borttagen, 2008-05-12 18:25 i Politik

13 715
489 inlägg
-2 poäng
SnelHest
Visningsbild
P 32 Täby Hjälte 2 200 inlägg
0

Svar till Casbolt [Gå till post]:

Vad är det för fel med SD? Jag vill höra din åsikt.

Lyd

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Vimsig
Visningsbild
P 33 Hjälte 118 inlägg
0
Sverigedemokrat, vad anser du vara en invandrare? är det alla som kommer från andra länder?
RobbyMeister
Visningsbild
P Gråbo Hjälte 2 043 inlägg
0

Svar till SnelHest [Gå till post]:

Såg inte att det stod just muslimer, om du nu inte har ändrat i efterhand.

Men iallafall, vad fan spelar det för roll vilket folkslag man tar in? Ingen är intresserad ifall om Södertälje släpper in just mer muslimer än USA, det är väl invandrare i allmänhet som är problemet för SD? Om bara muslimer är problemet, så ser man ju bara ännu mer att dom är rasister.

Och dessutom, källa på att en liten skithåla nånstans i Sverige släpper in mer muslimer (:S) än USA och Kanada tillsammans?

wannabeernst
Visningsbild
P 31 Västra Frölunda Hjälte 112 inlägg
0
SD kommer få min röst. Det är som han säger, de vill inte slänga ut dem, de vill ta in mycket färre. Sverige tar in mest invandrare i hela världen efter USA, Danmark t.ex tar inte in några o jag ser inte att dom lider av några speciela problem för att de inte har invandrare.
Casbolt
Visningsbild
P 33 Örebro Hjälte 70 inlägg
0

Svar till SnelHest [Gå till post]:

Att tro på SD är att gå tillbaka till de ideal som nazister hade under början och mitten av 1900-talet, om du känner att det är något att sträva efter så får du gärna göra det även om jag tycker det känns lite 1939...

Flux
Visningsbild
P 34 Hjälte 83 inlägg
0

Svar till Vimsig [Gå till post]:

Alla Sverigedemokrater har inte samma syn på vad en invandrare är... Min personliga definition av en Invandrare är en person som. Bla..

1. Inte har samma etniska ursprung.
2. Inte delar samma historia.
3. Inte tala samma moderspråk.

Bara för att nämna några...

Alltså, jag är lika mycket invandrare i Turkiet som en Turk är i Sverige.

SnelHest
Visningsbild
P 32 Täby Hjälte 2 200 inlägg
0

Svar till Casbolt [Gå till post]:

Vart i deras partiprogram står det?



Lyd

Nallen
Visningsbild
Hjälte 2 513 inlägg
0

Svar till Flux [Gå till post]:
Självfallet står det inte på det sättet.

Dem är smartare än så.
"Ett befolkningsmässigt homogent samhälle har bättre förutsättningar att nå en fredlig och demokratisk utveckling, än en heterogen statsbildning."
Taget direkt från deras hemsida.
Dem tycker helt enkelt att ett homogent svenskt folk kommer kunna bygga upp ett bättre samhälle än om vi blandade in tex Kurder i det.

Självfallet vet jag att rasism är att underställa andra raser sin egen. Och det är bla det SD gör när dem påstår att ett homogent samhälle fungerar bättre än ett heterogent samhälle.

Ingen status

stereohype
Visningsbild
P Hjälte 253 inlägg
0


Danmark har visst invandrare. Vad grundar du det på?


Svar till SnelHest [Gå till post]:



Att man skyller samhällsproblem på minoritetsgrupper. Då var det judar, nu är det invandrare. Det är inte invandrarnas fel att de inte blir integrerade i samhället, det är inte deras fel att många av dem inte får en ärlig chans och det är inte deras fel att de bemöts av rasism och misstro.

Jag kan dock förstå att folk röstar på SD, för den nuvarande regeringen gör ju uppenbarligen inte ett skit för att lösa problemen.
Sverigedemokrat
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 91 inlägg
0

Svar till BorgarN [Gå till post]:

30% av alla irakier som kommer till Sverige är analfabeter.

Casbolt
Visningsbild
P 33 Örebro Hjälte 70 inlägg
0

Svar till SnelHest [Gå till post]:

har du inte fått lära dig att läsa mellan raderna eller? svensk skolpolitik...

Sverigedemokrat
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 91 inlägg
0

Svar till Vimsig [Gå till post]:

Det finns ju olika definitioner på order invandrare. Jag skulle nog helst sätta ordet "kultur" framför invandrare, det vill säga: Kulturinvandrare. För mig är alltså invandrare någon som kommer hit från en kultur som skiljer sig mycket från den svenska.

SnelHest
Visningsbild
P 32 Täby Hjälte 2 200 inlägg
0

Svar till stereohype [Gå till post]:

Ja exakt. De är de enda partiet som för en vettig integrationspolitik. Den förra regeringen gjorde inget heller.

Lyd

Rheo
Visningsbild
P 37 Göteborg Hjälte 78 inlägg
0
Sverigedemokraterna är ett farligt försök att dölja omänsklig politik som förbjuder abort och diskriminerar homosexuella under en invandringspolitik som lockar många väljare. Oacceptabelt.

Svar till qwerty32256 [Gå till post]:
"Sd skulle få min röst om jag var 18"

För en gångs skull tackar jag för att vi har åldersgräns.
simon
Visningsbild
P 35 Sälen Hjälte 629 inlägg
0

Svar till Sverigedemokrat [Gå till post]:

"Vad meningsmotståndare till Sverigedemokraterna ofta brukar göra är något som kallas 'guilt by association', det vill säga: Meningsmotståndare till Sverigedemokraterna drar gärna band mellan SD och andra rörelser, band som egentligen inte finns, enbart för att skrämma bort väljare."

Men det är ju just så att dom banden finns då flertalet SD-medlemmar har haft kontakt & varit medlem i främlingsfientliga, nazistiska och rasistiska rörelser.

BorgarN
Visningsbild
P 36 Göteborg Hjälte 126 inlägg
0

Svar till Sverigedemokrat [Gå till post]:

Några av de Iranska läkare som ansågs vara bland de bästa i världen flydde landet under Irak-krisen på 90-talet. 50% Jobbar nu i norden på existensminimum....

Låt mig gissa, enligt SD's källor är dessa Irakier är även statistiskt sett högerextremistiska våldtäcktsmän?


FUBAR fo sho.

Sverigedemokrat
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 91 inlägg
0

Svar till simmme [Gå till post]:

Nämn en nuvarande medlem som varit med i ett nazistparti.

Sverigedemokrat
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 91 inlägg
0

Svar till BorgarN [Gå till post]:

Enligt cia factbook är ungefär var fjärde Irakier analfabet i alla fall, jag har inte fått det ifrån SD. Och det är läkarbrist i Sverige, så det skulle vara kul om du kunde visa en källa.

Flux
Visningsbild
P 34 Hjälte 83 inlägg
0



Det är väll inte rasism från deras sida? Stämmer inte det de säger?
Att personer med samma kulur, historia och samma etniska bakrund lättare bygger ihop en fungerade samhälle än samhällen där det blandats?

jag tror inte det är fel att ta in invandrare, snarare rätt bra. DOCK i humana propositioner, för tillfället sker förändringarna för fort!
Tack vare den svenska invandra politiken på 50-60 talet så fick vi en toppen ekonomi och sverige var oehört välgående.
Nu har det blivit något utav en kulturkrock, till och med grekerna (som kom på 50-60 talet) tycker att det är på tok för många invandrare just nu. Är de också rasister?
Vimsig
Visningsbild
P 33 Hjälte 118 inlägg
0
Svar till Sverigedemokrat [Gå till post]:

Bra svar....
men jag undrar då vad du tycker att de som nu kommer som flyktingar till sverige skulle ta vägen istället? Och ska "folk" inte kunna flytta vart de vill i världen? eller ska de kunna flytta som de gör nu, men måste ändra sig efter var de har flyttat?

om du förstår vad jag menar? kanske formulerade det lite fel.

Sverigedemokrat
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 91 inlägg
0

Svar till Vimsig [Gå till post]:

Flyktingar är Sverigedemokraterna för, i alla fall kvotflyktingar. Det är runt 2000 om året. Och jo, folk ska kunna flytta vart dom vill, men det måste finnas krav. Enligt mig kan man släppa in 2000 kvotflyktingar samt 2-4000 arbetsinvandrare, som måste skaffa fast anställning innan dom kommer in i landet. Det ska också finnas språktest samt krav påassimilation. Det blir 4-6000 invandrare per år istället för 100 000, en lite mer överkomlig siffra.

simon
Visningsbild
P 35 Sälen Hjälte 629 inlägg
0

Svar till Sverigedemokrat [Gå till post]:

Jag har ingen specifik koll på SD:s medlemmar (av förklarlig anledning) och kan därför inte säga någon.

Men det finns som sagt flertalet källor på att SD-medlemmar på olika sätt haft kontakt med sådana rörelser.


Det pinsamma är att hela partiet är fullt av dubbelmoral, dom förespråkar ett säkrare samhälle mot våldtäkt, misshandel och annan minskad krimminalitet medans partiet har en stor mängd personer dömda & misstänkta för sådana brott.
Nallen
Visningsbild
Hjälte 2 513 inlägg
0

Svar till Flux [Gå till post]:
Du har ingen aning om vad alla Greker som bor i Sverige tycker. jag tycker inte man är rasist om man tycker att alltför stor invadring är ett problem,däremot så är SD tydliga med att människor från "avlägsna länder" skapar problem.
"""Det har handlat om tiotusentals invandrare varje år, från avlägsna delar av världen, vilket inte varit bra för Sverige. """"
Dem uttrycker tydligt att det enligt dem fungerar bäst här om vi behåller vårt land homogent. Det är rasism, om än förfinad sådan.




Ingen status

SnelHest
Visningsbild
P 32 Täby Hjälte 2 200 inlägg
0

Svar till simmme [Gå till post]:

Källor tack?

Lyd

Vimsig
Visningsbild
P 33 Hjälte 118 inlägg
0

Svar till Sverigedemokrat [Gå till post]:

kalla mig korkad, men jag vet inte vad assimilation betyder, och kan därför inte ta upp ditt svar tillfullo.

men om vi sänker invandringen med 94% som du föreslår, hur ska vi då göra med folkökningen? om jag inte minns helt fel är det så att det är just invadringen som får sveriges befolkning att öka... på något sätt ska ni då få svenskar att föda mer barn?

skane__
Visningsbild
P 34 Hjälte 3 inlägg
0
Om 10 år kommer Sverige vara ett arab land om inte Sverige gör nått åt invandringen. De lever bara på bidrag. Gör som Danmark. De är stenhårda..!
apanbovet
Visningsbild
P 31 Helsingborg Hjälte 258 inlägg
0

Svar till Flux [Gå till post]:



Förresten är Jimmys mamma ifall jag inte har fel thailändare?
Sverigedemokrat
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 91 inlägg
0

Svar till simmme [Gå till post]:

Nej, det finns ingen som är medlem eller har samröre med nazistiska organisationer i SD. Hitta inte på saker.

Och nej, SDare är underrepresenterade inom brottstatistiken. Hitta inte på saker.

Vimsig
Visningsbild
P 33 Hjälte 118 inlägg
0

Svar till nalle_puh12 [Gå till post]:

å andra sidan är det ju bara att konstatera att ett sammhälle fungerar bättre om alla / de flesta har någorlunda lika tycken och värderingar.

nu menar jag inte att man inte kan ha det bara för att man kommer från länder som ligger mycket långt ifrån varrandra

Sverigedemokrat
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 91 inlägg
0
Svar till Vimsig [Gå till post]:

Assimilation beyder att man smälter in en liten grupp i en stor grupp, dvs: Man vill att invandrarna ska bli 100% svenska till sättet.

Integration, som alla politiker talar om, handlar om att kulturerna ska anpassa sig efter varandra.

Folkökningen kan tas hand om genom exempelvis strängare abortregler. Politikerna klagar över att befolkningen minskar, men sedan abort tilläts har över en miljon foster aborterats.


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Sverigedemokraterna 2010

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons