Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Datorproblem behöver kunnig hjälp!!!!

Skapad av Borttagen, 2011-12-04 20:16 i Datorer & IT

3 142
14 inlägg
-2 poäng
Jens08
Visningsbild
P 31 Hjälte 239 inlägg
0
Hejsan!

När jag sitter och spelar så dör min dator, händer 1 - 2 gånger / dag.
Datorskärmen blinkar "energisparläge" och när jag ska starta datorn så blir skärmen svart, måste starta om, skärmen blir svart, starta om igen, skärmen blir svart, starta om , skärmen blir svart och sen starta om så funkar det.

Jag kollade nyss i Loggboken jag har 1.587 varningar/fel/kritiskt. Jag fattar mig ingenting på sånt här, någon som vet vad problem möjligtvis kan vara?

Från ett kritiskt information står de såhär:
Windows har startat:
Startens varaktighet : 135604ms
IsDegradation : false
Tidpunkt för incidenten (UTC) : ‎2011‎-‎12‎-‎04T19:05:15.640400200Z
----------------------------------------------------------------
Loggnamn: Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance/Operational
Källa: Diagnostics-Performance
Händelse ID: 100
Nivå: Kritisk
Användare: Lokal tjänst
Opkod: Startinformation
Loggad: 2011-12-04 20:07:39
Aktivitetskategori: Övervakning av startaprestanda
Nyckelord: Loggboken

Taylor Gang

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Rejdarn
Visningsbild
P 32 Hjälte 681 inlägg
-2

Svar till Jens08 [Gå till post]:
Om det är fel vid starten så kan det bero på ram-minnet. Mer kan jag inte :/

dayum Dayum DAYUM!!!

zalaa
Visningsbild
P Hjälte 630 inlägg
0

Svar till Jens08 [Gå till post]:
funderat på ifall ditt grafikkort inte klarar av spelet?

canyourunit googla det så kan du testa innan du startar spelet.

mmja

Jens08
Visningsbild
P 31 Hjälte 239 inlägg
Trådskapare
0

Svar till zalaa [Gå till post]:
Klart det klarar, Jag har ATI RADEON HD5770, visserligen inte ett klockrent graffekort men de duger gott och väl åt hyffsat krävande spel. Dock så har jag två skärmar inkopplade i datorn, kan de ha något med det att göra?

Taylor Gang

Mynameistaken
Visningsbild
P 33 Kalmar Hjälte 5 427 inlägg
0
Kör memtest.

Det var bättre förr.

Jens08
Visningsbild
P 31 Hjälte 239 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Mynameistaken [Gå till post]:
Hur gör jag det? Är sjukt jävla dålig på sånt här..

Taylor Gang

m0j
Visningsbild
P 35 Edsbyn Hjälte 193 inlägg
0

Svar till Jens08 [Gå till post]:
hm, det enda jag känner igen här är när spelet stängs av, och för mig så berodde det på att jag hade för dåligt nätagg, sen köpte ja ett bättre å då funka de perfekt :)

Ingen status

Mynameistaken
Visningsbild
P 33 Kalmar Hjälte 5 427 inlägg
0


Det var bättre förr.

Klas-Kenny
Visningsbild
P 31 Växjö Hjälte 12 128 inlägg
0
Kolla temperaturer på CPU och GPU.

Görs enkelt med tex. Speedfan.

Rätt verktyg till rätt arbete - Makaroner äts med sked.

pumbakid
Visningsbild
F 32 Tystberga Hjälte 26 inlägg
0

Svar till Jens08 [Gå till post]:
Är det faktiskt datorn som stänger av sig eller är det bara skärmen som blir svart? För jag hade för ett tag sen problem med min skärm på det viset att den blev svart men om man tittade riktigt, riktigt noga kunde man se konturerna av ikoner osv på skrivbordet. Datorn gick att använda som vanligt bara det att det var så gott som omöjligt att se vad man gjorde. Det blev också bara värre ju längre jag försökte strunta i det och tillslut krävdes det ca 20-30 omstarter innan skärmen fungerade "ordentligt". Jag googlade lite och fann att problemet troligtvis var att backlighten i skärmen slutat fungera och behövde bytas ut. Jag vet i och för sig inte hur man byter det, jag köpte bara en ny skärm. :P

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0

Svar till Jens08 [Gå till post]:
Har du försökt att överklocka?

Jens08
Visningsbild
P 31 Hjälte 239 inlägg
Trådskapare
0

Svar till pumbakid [Gå till post]:
aha okej =) nej så är inte problemet, datorn dör och skärmen blinkar åh då står de "energisparläge" ;o så de e inge fel på skärmarna :p

Taylor Gang

Jens08
Visningsbild
P 31 Hjälte 239 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Snopp [Gå till post]:
Neeej, sånt där förstår jag mig ikke på haha

Taylor Gang

zalaa
Visningsbild
P Hjälte 630 inlägg
0

Svar till Jens08 [Gå till post]:
ifall datorn krashar till reboot, då är det memory-dump, då ska datorn krasha, då är antingen ramet trasigt på något sätt eller drivproblem med nätagg(dock osannorlikt)

kan tillochmed vara hårddisken som inte pallar med då ramet läggs på tur i disken för att hinna mer läsandet.

men.. Ok, radeon sånt där skitgrafikkort gav jag bort till en yngre kille för nån vecka sedan, vad spelar du på den..?

Ifall spelet krashar, då är det grafikkortet som inte pallar med, slut på tråden i guess.

höll på glömma, dubbla skärmar ska inte spela roll

mmja


Forum » Datorer & IT » Datorproblem behöver kunnig hjälp!!!!

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons