Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Gymträning

Skapad av stajjjn, 2013-01-27 13:25 i Mat & träning

2 173
7 inlägg
-3 poäng
Sex och blandat
stajjjn
Visningsbild
Hjälte 10 inlägg
-1
Hej! Nu är det så att jag är en tjej på 18 år som har börjat gymma igen. Jag vill tona upp kroppen, konturer efter muskler etc, utan att se ut som ett muskelberg samt gå ner lite i vikt.
Hur bör jag lägga upp träningen?
Jag gymmar 6 dagar i veckan. 30-45 min crosstrainer och sedan 45 min olika sorters styrkemaskiner.
Jag har även hört att mat gör stor skillnad på hur du faktiskt ser ut. Så jag äter inga kolhydrater, godis eller chips. Dock väldigt mycket sallader, frukter och annat nyttigt.
Många kompisar har sagt till mig att om jag vill tona upp kroppen så är det endast långa powerwalks på löpbandet eller endast cross. Vilket jag kan tycka är tråkigt då jag gillar styrketräning mest.
Så, till någon som vet, hur borde jag lägga upp min träning? vore rätt roligt att vara fit inför sommaren.
Jag är 1,77 cm och väger ca 64 kg

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

no
Visningsbild
P 30 Hjälte 64 inlägg
0
Begreppet "tona" är väldigt dåligt, tycker jag. Vill du ha mer muskler, lyft tunga saker. Vill du gå ner i vikt, ät mindre. Det är inte mycket svårare än så.
Du kommer inte se ut som ett muskelberg efter ett halvår av träning. Inte ens om du tar steroider.
YoungTony
Visningsbild
P 33 Kungälv Hjälte 2 794 inlägg
0
För att bryta ner så lite muskler som möjligt medans du skall bränna fett så är powerwalk det bästa alternativet, se till att få i dig mycket protein, annars är styrketräningen helt onödig...

Ingen status

sayw00t
Visningsbild
P 32 Järfälla Hjälte 438 inlägg
1
Svar till stajjjn [Gå till post]:
Att få tonad kropp och inte se ut som ett muskelberg är något av den största broscience som finns bland tjejer. Jag vågar säga att du aldrig kommer se ut som ett muskelberg.

Du vill få en lagom atletisk kropp helt enkel där musklerna är defienierade. Då får du se till att köra någon vettig styrketräning och gå upp i muskelmassa först och sen göra dig av med underhudsfett som du lagt på dig. Att köra lite halvseriöst med crosstrainer och lalla omkring på lätta vikter på några maskiner kommer inte ta dig någonstans.

Om du äter kolhydrater eller inte spelar heller ingen roll på hur kroppen formas och ser ut. Energiunderskott och kaloriöverskott är det som formar kroppen.

CL
Visningsbild
P Hjälte 2 550 inlägg
0

Svar till stajjjn [Gå till post]:
Don't kid yourself!

Flera års hårt tränande på steroider gör dig till ett muskelberg, om du är man.

Ingen status


Forum » Fritid » Mat & träning » Gymträning

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons