Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Blickar på er ute på stan

Skapad av hottie, 2013-03-03 14:21 i Kärlek & Relationer

8 969
104 inlägg
74 poäng
Murrig
Visningsbild
F Hjälte 1 695 inlägg
0

Svar till hottie [Gå till post]:
Du behöver inte förmoda då ditt förmodande om mig är helt irrelevant för kontexten av det jag skrev. Hänger du med eller måste jag förklara ytterligare?

What doesn't kill you fucks you up mentally.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

hottie
Visningsbild
Hjälte 84 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Murrig [Gå till post]:
Jo det förstod jag, men jag förstod inte vad din text har för relevans till min frågeställning. För nu inser du väl att du kommit bort från ämnet ganska rejält. Hänger du med?

Ingen status

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
1

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Orkar inte starta en diskussion med dig igen.

Grejen är att alla har ett så kallat "personligt utrymme", om någon främling gör ett intrång på ens personliga utrymme känner man ofta en form av oro, tillbaka ryggande och i vissa fall ångest. De flesta brukar ha ett sånt utrymme på ca 50-100 cm för främlingar, och man känner som sagt ofta ett starkt obehag om någon kommer närmre än så.

Jag vet inte om du har någon form av sjukdom som dels "tar bort" ditt personliga utrymme och om du har något problem med att förstå hur andra känner sig, men något är det ju.


Att gå fram och kyssa en främling, och tycka att det är okej är bara helt fel på många olika sätt...


Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

hottie
Visningsbild
Hjälte 84 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Anonym233 [Gå till post]:
Ni får ta denna diskussion i en annan tråd. Håll er till topic annars kan ni dra.

Ingen status

Murrig
Visningsbild
F Hjälte 1 695 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Lika lätt det är som att hålla ihop benen och ta på sig kläderna inför ett samlag så klart. :) Nej men ärligt, jag försöker inte likställa det med våldtäkt, men det följer en snarlik moral...

Jag tycker helt enkelt att man hade kunnat nöja sig med att etablera kontakt istället för att försätta en individ i den situationen att göra ett avvägande mellan att låta sig kyssas eller utsätta personen mitt emot för social skam och nekande. Att säga nej är inte så lätt som det verkar.

Det är nämligen obehagligt.

What doesn't kill you fucks you up mentally.

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0
Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Det jag menar är att jag inte orkar starta en diskussion med någon som så uppenbart har något grundläggande problem, men men, nu får jag väl göra det ändå.

Jag har inte på något sätt dåligt självförtroende, det har ingenting med saken att göra..


Om främlingen inte går med på det då är det inte okej att göra det.

Fast uppenbarligen tycker du inte så, eftersom du redan då har gjort ett brott, ofredande eller sexuellt ofredande.
Du verkar bara kunna tänka på dig själv och inte se hur andra känner, vilket jag ärligt talat är ganska skrämmande.

Som sagt hade jag anmält, och jag tror att riktigt många hade gjort det.

Så hur hade du känt dig om en random 50 årig man hade gått fram och gett dig en blöt kyss?
Seriöst, tänk lite innan du skriver, och försök förstå hur andra tänker och känner, annars kommer du inte långt i det sociala livet.



Svar till hottie [Gå till post]:
Det här är faktiskt viktigt att ta upp, eftersom jag inte vill att du ska bli polisanmäld :)

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Kono
Visningsbild
F 33 Hjälte 1 353 inlägg
0

Svar till hottie [Gå till post]:
Haha tack älskling <3

Divine Moments of Truth

Hampys
Visningsbild
P 33 Helsingborg Hjälte 1 471 inlägg
1

Svar till hottie [Gå till post]:
Jamen hallå... vad tror du? Att en snygg brud ska ge dig en blick och sen bli din flickvän? Visa lite stake!
Om du ser en söt tjej som du anser spana in dig så gå fram och prata med henne, i värsta fall blir du dissad, skit i det, det finns sprit som löser dom problemen.
Våga ta för dig så löser sig allt, ditt självförtroende blir bättre och du kommer få en flickvän eller knulla rundor eller göra vad fan du vill.
Läs the game eller något ifall du känner att det kan vara till hjälp.

Mot oändligheten och vidare!

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
1

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Dina grundläggande problem är att du uppenbarligen inte förstår hur andra kan känna sig, trots att du säger att du kan det.

För det första sa du inget om att fråga i ditt ursprungliga inlägg. Frågar man (och håller en distans) kanske det bara upplevs som extremt obehagligt och så går man därifrån.

Att säga att "luften är fri" var nog ett av de mest korkade sakerna du kan säga, det visar också på att du har något problem med att sätta dig in i andras huvuden och tankar.


Så nej, du verkar inte bry dig om vad andra tycker och känner, det ser man väldigt klart och tydligt om man läser alla dina inlägg.


Om folk över 15 år blir rädda om en främling går fram och frågar om en kyss då är det ens egna problem.
Och hur blir det helt plötsligt okej när man blir 15 år?..
Och vadå "ens egna problem", skojar du eller? Det är ditt fel och problem om du gör något som så uppenbart gör folk obekväma..
Även där visar du på att du inte kan förstå andra.

Du har uppenbara problem med din psykologi, det är något som alla (förutom du själv) förstår.

Att gå runt och ge samt ta emot örfilar är inte ett bra sätt att skaffa vänner på, det är rent ut sagt grymt korkat. Hur bra är det för dig om den utsatta börjar berätta om att du går runt och kysser främlingar som så uppenbart måste känna sig sjukt obekväma?


Om du säger att det inte finns på kartan att bli polisanmäld ljuger du något enormt för TS. För övrigt är maxstraff 2 år för det du håller på med, inte "personutredning".

Plus att du faktiskt erkänner att det är ett lagbrott, visar ju på att du själv inser det, men ändå uppmuntrar du till TS att bryta mot lagen, seriöst, trollar du eller?


Jag står nog fast vid att du:
1. Antingen har någon form av sjukdom som gör det svårt för dig att sätta dig in i andras tankar.

2. Bara håller fast vid din åsikt för att försöka "vinna debatten".

3. Trollar.

Något är ju uppenbarligen fel, och det gör mig orolig. Jag känner ärligt talat ett obehag ända härifrån, trots att jag förhoppningsvis är så många mil som möjligt bort från dig samt att jag är kille (det verkar som du bara är ute för att sexuellt ofreda tjejer)


Det här blir sista inlägget för mig på ett tag till dig, du äcklar mig.


Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
1

Svar till itsanoying [Gå till post]:
Jag förstår helt och hållet hur du tänker, men det kan vara så att det finns mer naturliga förklaringar till det :)
Tänk att du av någon anledning går på stan och är arg för något som har inträffat. Plötsligt höjer du blicken och råkar möta någons ögon. Eftersom du redan ser arg ut kan det ju påverka hur personen tror att du ser på honom/henne, denne kan ju väldigt lätta tolka det som att du är arg eller har något emot den här främlingen :)

Du verkar inte på minsta sätt vara en äcklig människa, så det kanske kan hända att du över-analyserar? Självklart har jag inte sett hur folk tittar på dig och allting, så det här är bara teorier, men jag tror det kanske ligger något i det jag säger :)

Testa att le lite smått mot någon som tittar på dig, det kanske är så att du får tillbaka ett leende, och då behöver du ju inte tänka på att de har några former av fördomar mot dig :)


Återigen, jag kan inte på något sätt se hur någon kan ha massa fördomar mot dig, så det är nog inga problem egentligen :)

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Herregud, nu måste jag svara igen.
Jag blev inte uppväxt från någon kyrka, och jag tror inte på något sätt att jag är en annorlunda kille.
Du borde läsa på om detta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_space

Det är något i princip alla har, och de flesta är medvetna om detta och respekterar det, vilket du inte gör.


Jag har inga planer på att förgripna någon,
Fast det är ju exakt det du har.. Du har skrivit det flertalet gånger i den här tråden..

Jag blandar in lagar och respekt eftersom det är relevant.

Att jag ska försöka se det ur ett större perspektiv? Det är exakt det jag gör, och det är exakt det du inte gör..


Anledningen till varför jag tror att du bara försöker vinna debatten är för att det är vanligt hos vissa personer, och jag har väldigt, väldigt svårt att se hur någon på riktigt kan ha sådana åsikter som du har.
Det handlar inte om att spänna av, det handlar om att du inte vill/kan respektera människors personliga utrymme, eftersom du vill inkräkta på det..

Ännu en gång, trollar du eller vad är grejen med dig?

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Du har skrivit det här:

Men jag skulle gått fram och kysst främlingen.

Du skriver ingenting om att fråga, du skrev att du bara skulle göra det. Det är ofredande eller sexuellt ofredande, och i värsta fall fängelsestraff på det.


Jag skulle nästan se det som något positivt att jag tror att du trollar, för om du på riktigt är seriös är det grymt synd. Grymt synd att du verkar ha blivit uppfostrat på ett konstigt sätt eller att du helt enkelt har någon sjukdom eller störning. Då är väl det mildare att du är ett troll?

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Har jag förgripit mig på någon då?
Svar: Ja.

1. Hur ska jag bekräfta att historien är sann? Vad hindrar dig från att hitta på en historia bara för att du vill få fram din alldeles snedvridna teori?

2. Om det hände (vilket jag tvivlar starkt på) är detta en endaste gång, hur kan vi anta att det händer hela tiden? Har du gått i skolan? Du kan inte dra en sådan slutsats av en engångshändelse.

Jag lever mitt liv det fullaste jag kan, utan att gå och sexuellt ofreda folk eller göra andra relativt grova brott som kan ge fängelsestraff.
Patetiskt att du ska behöva hålla på med sånt för att du ska tycka att ditt liv är meningsfullt..


Brottsbalken 6 kap 10 § stadgas:
Detsamma gäller den som blottar sig för någon annan på ett sätt som är ägnat att väcka obehag eller annars genom ord eller handlande ofredar en person på ett sätt som är ägnat att kränka personens sexuella integritet.

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Har jag förgripit mig på någon om jag frågar om jag får kyssa en främling?

Nej, det har du inte, men det var inte det du sa i ditt ursprungliga inlägg heller..


Jaja jag kan googla själv, du behöver inte kopiera från Wikipedia.
Fast uppenbarligen kan du ju inte det, det visar du ju gång på gång på gång.
Anledningen till varför jag citerar ur brottsbalken är för att du inte själv kommer leta upp det. Men där fick du det svart på vitt, det är ett lagbrott.

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Så man är alltså "torr" om man inte tycker det är okej med att ofreda folk? Du har en extremt skev verklighetsbild.

Det kan inte bli mycket mer tydligare än att du har fel, du visar det gång på gång. Löjligt att jag håller på och snacka med ett troll..


Hoppa in i verkligheten någon gång i framtiden, du kommer inte klara dig annars.

Men som sagt, jag hoppas att du på riktigt inser att det du säger är sjukt, och vrickat.

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Paradox
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 3 850 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Krogen är inte samma sak som på bussen/torget/vad som. Nästan alla som drar till krogen letar efter en potentiell sexuell partner (bland andra motiv). Så hela syftet med att vara där är redan vridet. Om du sedan blandar i faktumet att alkohol är med i bilden, som både sänker folks sociala spärrar, och ofta höjer folks mottaglighet för liknande inviter, är det konstigt att en sådan grej inte anmäls? Att använda det som exempel är som att inte kunna se skillnad på att slita av sin flickväns tröja och bh i sitt egna hem vs. att göra det på Konsum.

Snutte.

nedaed
Visningsbild
Hjälte 60 inlägg
0
Varför inte fråga dina vänner ist. , de känner dig. De vet nog bättre vad dina brister är.

no status.

Jacques
Visningsbild
P 35 Hjälte 152 inlägg
0
Blickar får väl alla? Annars är jag hyfsat snyggare än vad jag tror jag är.
Retardnessftw
Visningsbild
P Hjälte 580 inlägg
2
Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Hej! Du har en sjukt snedvriden världsbild och jag står verkligen inte på din sida, du verkar varken vara kapabel till att argumentera eller spotta ut något vettigt.

För övrigt kommer du väl snart upp i tidningen, då.
http://www.sydsvenskan.se/lund/pussmannen-forsvunnen/
http://arbetarbladet.se/nyheter/gavle/1.5625355-andra-pussen-blev-for-mycket



Tillägg av Retardnessftw 2013-03-04 13:35

Det är ju sjukt att tro att man kan ta sig såna friheter och kyssa en total främling, för faaaaan, haha.
En kyss är inte mycket, men då kan jag väl stoppa in mina fingrar i din mun, olla ditt byxben och låta mina 140 bögkompisar kyss-bukkake:a dig.

Samma jävla pubistrådar på hamsterpaj...

Paradox
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 3 850 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Det är inget bevis för att "alla gör det", nej.
Du tycker inte att det skulle vara mer passande att kanske socialisera lite med personen först, för att få en bild av vad dennes syfte med att titta på dig var? Att bara gå fram och kyssa personen, som du rekommenderade TS, är att gå för långt. Att gå fram och fråga, som du börjat ändra dig till de senare inläggen, låter som något en person med ej försumbara sociala handikapp skulle göra.

Snutte.

Paradox
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 3 850 inlägg
0
Svar till Boraskillen [Gå till post]:
"Vad jag skulle göra om jag var du, och som du säger att du får många blickar, du inbillar dig antagligen inte. Men jag skulle gått fram och kysst främlingen. Altv att gå fram och säga hej, och börja småprata. Men det kan bli ganska awkward. Så det bästa är att kyssa främlingen. Det funkar 5/10 ggr. GO FOR IT BRO!"

Det är ord för ord vad du skrev. Du skrev alltså att man alternativt kan börja småprata, men att "det kan bli awkward", och hellre rekommenderar att bara ge sig på den. Så jo, det är jävligt tydligt vad du skriver. Sluta gör efterblivna bortförklaringar när dina ord står i svart på vitt.

Snutte.

hottie
Visningsbild
Hjälte 84 inlägg
Trådskapare
0
HÅLL ER TILL ÄMNET ÄR NI TRÖGA ELLER

Ingen status

Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0

Svar till Boraskillen [Gå till post]:
Så nu har du alltså 6 st personer (läs igenom hela tråden) emot dig, och du har 0 (noll) personer som är med dig.


Kan du nu inse hur fucked up dina tankegångar är?


Ska sova snart, jag svara imorgon.

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

happycrappy
Visningsbild
P 33 Hisings Kärra Hjälte 1 555 inlägg
0

Svar till hottie [Gå till post]:
Senaste förhållandena jag haft skedde inte genom att en potentiell tjej trillade ner i knät på mig. Utseendet tar dig knappt halvvägs.
Jobba för det, visa personlighet, ta första steget

Hamsterpaj, spännisbildernas hemtrakt :)

hottie
Visningsbild
Hjälte 84 inlägg
Trådskapare
0

Svar till happycrappy [Gå till post]:
Hm..vilka tjejer pratar vi om då? Ska man ha en SNYGG tjej ska man ha ett bra utseende..oftast, annars kan man ha pengar. Helst både och.

Ingen status

1338
Visningsbild
P Hjälte 796 inlägg
0
Kanske är du så desperat att du gör det till mycket mer än vad det egentligen är. Det är vanligt att man i ung ålder alltid sneglar lite mot en annan i samma ålder.

Ung och dum

happycrappy
Visningsbild
P 33 Hisings Kärra Hjälte 1 555 inlägg
0

Svar till hottie [Gå till post]:
*Sniff sniff* luktar trol... Nej vänta *sniff sniff* snedvriden ytlig syn på förhållanden luktade det ja! Tyckte jag kände igen doften!
Anser inte att mina ex/respektive gör ont att se på, och detta med mitt medelmåttiga utseende, nuvarande lagerarbetare från en arbetarklassfamilj.
Så:
Utseende: Medel
Pengar: Not so much
Flickvänner: Snygga
Faktorn: Personlighet!

Slutar du gå helt efter att ALLT beror på utseende ger du dig själv iaf en chans till ett sunt förhållande

Hamsterpaj, spännisbildernas hemtrakt :)


Forum » Livet » Kärlek & Relationer » Blickar på er ute på stan

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons