Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Varför får man inte uttrycka vilka åsikter man vil

Skapad av Lolicon, 2014-04-04 15:54 i Mellan Himmel och Jord

10 523
21 inlägg
-12 poäng
Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
-13
Om jag säger att jag tycker hbtq-personer är äckliga så kan jag bli anmäld för hets mot folkgrupp. Man hör ofta att man ska respektera andra människor, men gäller det bara enkelriktat? Varför ska inte jag få uttrycka min avsky för något utan att få mina åsikter förtryckta? Varför är det bara en typ av åsikter som är lagliga? Hur mycket yttrandefrihet är det?

Svenskar klagar ofta på Ryssland och deras lagar mot hbtq-propaganda, samtidigt som vi själva inte tillåts uttrycka vissa åsikter utan att få böter eller fängelse.

Varför får man inte säga som man tycker? Varför måste man hålla god min och le samtidigt som man tänker något helt annat?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Spice_e_nice
Visningsbild
Hjälte 1 inlägg
0

Svar till Lolicon [Gå till post]:
Yttrandefrihetsgrundlagen

Man får säga vad man vill så länge man inte kränker något, tror jag att det är..
Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
Trådskapare
-8

Svar till Spice_e_nice [Gå till post]:
Och vem avgör vad som kränker någon? Får jag kalla dig för ett CP eller att du är dum i huvudet? Ja, det går jag enligt lagen. Men jag får inte säga att hbtq-personer är äckliga.

Vem som helst kan ju bli kränkt av vad som helst.

Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
Trådskapare
-8

Svar till envelope91 [Gå till post]:
Varför är det så uppenbart? Är det inte bättre att folk säger som de tycker? Eller ska man bara få prata när sanningen är inlindad i bomull?

Man får som sagt förolämpa människor i allmänhet, men förolämpar du hbtq-personer begår du ett brott. Logiskt...

Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
Trådskapare
-3

Svar till envelope91 [Gå till post]:
Du kan försöka snacka runt det hur mycket du vill, i praktiken är det så att det är olagligt att förolämpa hbtq-personer, men det är lagligt att förolämpa folk med exempelvis särintressen, eller speciella utseenden. Så det är väldigt mycket hyckleri och hbtq-propaganda.

Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
Trådskapare
-2

Svar till envelope91 [Gå till post]:
Jämför om du kallar personer som bär glasögon för glåpord, och att de ser patetiska ut med sina fula brillor. Helt lagligt.

Men såra de stackars hjältebögarna det minsta så begår du omedelbart brott.

Sedan krävs det ganska god vilja för att definiera bögar som "folkgrupp" vid sidan om olika människoraser. Men det är precis det lagen gör.

TheZone_
Visningsbild
P 31 Hjälte 69 inlägg
0
Killen har en poäng. Folk är kränkta och hetsade hit och dit, från när sin egen mamma vill ha koll på en till när man säger "negerboll", men gränsen är hårfin.

Man kan hetsa rullstolsburna och bli anmäld, men inte glasögonbärare även om båda har ett handikapp. Samma sak med att man kan hetsa utlänningar men inte svenskar.

Jävla Charlie asså!

ErikAnkan
Visningsbild
P 28 Hjälte 1 368 inlägg
-1

Svar till Lolicon [Gå till post]:

Tycker det är respektlöst och omoget att lägga sig i vad andra människor gör privat. Vill människor böga så får det väl göra det? Du behöver väl inte delta, eller?

Fuck yolo! Hakuna matata is the words, bitches┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

Steampirate
Visningsbild
P 37 Bromma Kapten 1 046 inlägg
11

Svar till Lolicon [Gå till post]:
Ur brottsbalken, kap. 5
"3 § Den som smädar annan genom kränkande tillmäle eller beskyllning eller genom annat skymfligt beteende mot honom, dömes, om gärningen ej är belagd med straff enligt 1 eller 2 §, för förolämpning till böter.
Är brottet grovt, dömes till böter eller fängelse i högst sex månader."

Kort och gott, det ÄR olagligt att förolämpa någon. Det är bara snäppet värre att göra det mot redan utsatta grupper av människor. Vilket är ganska logiskt, eftersom de som redan är utsatta behöver extra skydd.

Så självklart får du ha din åsikt om att du tycker bögar är äckliga. Däremot får du inte kalla dem äckliga, eftersom HBQT-människor redan är väldigt utsatta för hat från CIS-människor och det är jävligt förnedrande att bli kallad äcklig, oavsett vilka grunder man blir det på. Sen får du ju säga att du "inte gillar bögar" och att det är din åsikt, men du får helt enkelt inte förolämpa andra människor. Punkt.

http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,

Jokk
Visningsbild
32 Hjälte 9 867 inlägg
0

Svar till Lolicon [Gå till post]:
Jag vet inte riktigt hur du har fått för dig att det är okej att förolämpa folk, men Steampirates inlägg förklarar att du har fel.. :)

flizan

MrTorture
Visningsbild
P Kode Hjälte 1 106 inlägg
0
Kära TS (och alla andra) om ni inte såg Magnus Betner Direkt så finns de på youtube, där pratar de om just yttrandefrihet och vart den gäller och när

här e en länk:
https://www.youtube.com/watch?v=G6jRs5nA0hY

Racing <3

Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
Trådskapare
-1

Svar till ErikAnkan [Gå till post]:
De får göra vad de vill privat, men jag tycker fortfarande som jag gör om dem - dessutom vill jag inte se två bogar hångla på pendeltåget, för då mår jag illa.



Svar till Steampirate [Gå till post]:
Har du någonsin sett den lagen tillämpas? Visa gärna exempel i så fall.



Svar till imnotree [Gå till post]:
Haha, därför att jag inte låter mig förtryckas av PK-maffian som har bestämt vad som anses vara accepterat att tycka. Alla som inte tycker likadant är as alltså?

Steampirate
Visningsbild
P 37 Bromma Kapten 1 046 inlägg
2

Svar till Lolicon [Gå till post]:
"Har du någonsin sett den lagen tillämpas? Visa gärna exempel i så fall.

Nope, men det ändrar inte det faktum att det är olagligt och att det går att åtala någon för det. Det finns till och med fängelsestraff med på straffskalan, vilket visar att det ändå är något som man tar väldigt seriöst.


"De får göra vad de vill privat, men jag tycker fortfarande som jag gör om dem - dessutom vill jag inte se två bogar hångla på pendeltåget, för då mår jag illa."

Well, tråkigt för dig då. Stör du dig så mycket på att andra utövar sin rätt till att älska någon annan så får du antingen sluta kolla eller flytta på dig.

http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,

Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
Trådskapare
-2

Svar till Borttagen [Gå till post]:


Så du tror på fullt allvar att det bara är en tillfällighet att det inte finns en enda journalist som uttrycker sig gott om SD, trots att ungefär var tione svensk röstar på dem?

Det är tyvärr så att du inte FÅR uttrycka sympati för "fel" parti om du är journalist idag, för då får du kicken direkt. Dagens journalister är inavlade vänstermänniskor som skolas i "rätt" ideologier och "rätt" tänk. Oliktänkande är inte välkomna.
Lolicon
Visningsbild
P 40 Hjälte 211 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Kleff [Gå till post]:


Sant.

Forum » Mellan Himmel och Jord » Varför får man inte uttrycka vilka åsikter man vil

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons