Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Perfekta spelet?

Skapad av Itsjustthistime, 2015-05-25 18:06 i Dator- & TVspel

3 076
23 inlägg
-2 poäng
Itsjustthistime
Visningsbild
Hjälte 5 inlägg
0
Hej, jag är väldigt trött nu efter mycket plugg etc. Jag känner att ett spel skulle vara askul just nu. Jag vill ha ett spel där man lever sig in helt och sitter helt klistrad. Jag har tidigare spelat far cry, AC, cod, gta, FIFA, tha last of us, diablo, destiny watch dogs och ibland kör jag lite cs:go.
Problemet är att jag sällan får det starka bandet till ett spel, AC unity drog jag inom en vecka dock tyckte det var mycket kul.
Har kollat lite på bllodborne och the Witcher 3: the Will Hunt.
Dessa spel tänker jag kanske är sådana spel man kan fastna för? Eller?
Har ett ps4 så det är där jag tänker köra. Har även pc men får ej samma inlevelse där.
Tack!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Pitiful_Mortal
Visningsbild
Hjälte 6 114 inlägg
0
Om du inte testat The Last of Us tycker jag du ska göra det. Väldigt vackert spel, och en story man fastnar i.
Final Fantasy-spelen är grymma om man vill ha en grym story och karaktärer att följa i deras utveckling.
Kan även rekommendera Telltale Games-spel som brukar ha tagit det extra steget när det gäller känsla i spel. Man kan ändra spelets gång genom att göra olika val, vilket jag älskar. Walking Dead är fantastiskt, och har även testat Wolf Among Us. Life is Strange är jättehypat och jag har bara hört gott om det.

.. and that's the way the cookie crumbles.

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0
Svar till Itsjustthistime [Gå till post]:
Dragon Age: Origins eller swkotor är vad som spontant kommer fram. Half-Life 2 och Dark Messiah får nog också nämnas.

TLTGja
Visningsbild
P 28 Hjälte 4 092 inlägg
-4

Svar till TakeoutGuhui [Gå till post]:
Kör witcher 2 först FFS!!! NOOB


(1an är bra men suger när man spelat 2an. 2an är skitbra men antar att den blir sämmre i jämförelse mä 3an)

The leetest herperderper

TLTGja
Visningsbild
P 28 Hjälte 4 092 inlägg
0

Svar till Itsjustthistime [Gå till post]:
Ladda ner witcher 2 å sedan 3an

The leetest herperderper

godis-apa
Visningsbild
P Hjälte 3 982 inlägg
0

Svar till TLTGja [Gå till post]:
Man behöver inte köra Witcher 2 för att njuta av Witcher 3, det är separata spel och rätt lätt att komma in i utan att ha spelat spelet innan ;)

Jag rekomenderar dock också witcher 2, mest för att det också är ett bra spel :)



Svar till Itsjustthistime [Gå till post]:
Jag rekommenderar Witcher 3 starkt. Det är ett sånt där spel som kräver att man sätter sig ned med det, lyssnar på vad karaktärerna säger och spelar lite långsammare för att man faktiskt skall njuta av det. Dra iväg på side quests, utforska och lek runt lite och låt dig fastna i det. Väldigt mörkt och moget spel, med mycket lore och där dina beslut kan påverka saker i större utsträckning än man först anat. Folk ljuger för en, döljer sina egentliga avsikter och saker kan ofta ta oväntade vändningar, vilket gör att man försöker plocka upp massa små hintar i samtalen och längs questlinesen för att se vad det faktiskt handlar om.

Om du känner att du vill har mer lore, eller helt enkelt mer witcher rekommenderas även tvåan varmt, även det ett väldigt bra spel.

Even boys have something to say if you listen long enough

TLTGja
Visningsbild
P 28 Hjälte 4 092 inlägg
0

Svar till godis-apa [Gå till post]:
Jag rekomenderar 2an för att man inte lär spela 2an efter 3an på samma sätt jag har svårt att gå tillbacks rill ettan efter 2an.

The leetest herperderper

godis-apa
Visningsbild
P Hjälte 3 982 inlägg
1

Svar till TLTGja [Gå till post]:
Fast det kan också vara för att ettan var ett relativt dåligt spel, tyckte det var onödigt krångligt, inte så användarvänligt. Storyn var väldigt bra, men gameplayen i första witcher var rakt av dålig :P

Even boys have something to say if you listen long enough


Forum » Fritid » Dator- & TVspel » Perfekta spelet?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons