Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Hur kunde hitler ta makten?

Skapad av scaze, 2008-12-09 18:35 i Samhälle & vetenskap

15 455
83 inlägg
-10 poäng
scaze
Visningsbild
P Hjälte 245 inlägg
-10
Vad var det som gjorde att nazisterna kunde ta makten i Tyskland, utan att någon gjorde någonting? Hur lyckas en ensam man övertala så många att begå något så fruktansvärt som att döda miljontals oskyldiga människor?

Jag skulle gärna vilja ha ganska långa och detaljerade svar, och se om ni har samma tankar som jag.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Candy-Man
Visningsbild
P 30 Hjälte 351 inlägg
0
kolla på discovery "dead men talking" och hitler avsnitted så förklarar det de mästa
Nobodywashere
Visningsbild
P 34 Lilla Edet Hjälte 12 872 inlägg
0

Svar till dreammaster [Gå till post]:

Han vann inte genom statskup han åkte i fängelse när han försökte sig på en stadskup

Roses are red and violets are blue, one day we'll cruise down Blood Gulch avenue, it's red versus red and blue versus blue.

Kattjaevel
Visningsbild
P 34 Hjälte 1 090 inlägg
0

Svar till scaze [Gå till post]:

Ja du, han lovade folk som hade det svårt att få jobb, pengar och massor med andra privilegier. Masslakten av judarna var ju något som alla förnekade och många inte kände till. Alla "arier" hade det ju väldigt bra när Hitler satt vid styret tills det spårade ur.

HemligJaevel
Visningsbild
P 32 Hjälte 3 056 inlägg
0
Han gav löften, allt skulle bli bra.

Med tanke på WW1 och hur dåligt allt var, så var det ju en självklarhet att rösta på Hitler.

Sen fick han väl någon sorts storhetsvansinne och blev maktgalen.

Legal gravskändare.

Rickykling
Visningsbild
P 33 Linköping Hjälte 2 373 inlägg
0
han va en jäkla bra politiker som kunde få folk på sin sida. pallar inte säga allt, men så va de:P

What do you do for cardio? - I lift weights faster!

hef
Visningsbild
P 36 Haninge Hjälte 149 inlägg
0

Svar till scaze [Gå till post]:
Alltså Hitler började juh inte med att säga "nu ska vi döda judar handikappade bögar för dem är sämre och luktar äckligt"

Utan Hitler gick till val på så som många tidigare sagt innan mig att det tyska riket och den tyska staten hade förrått tyskland genom att skriva på (glömer bort namn) blabla-freden. Något som tyskarna höll med om då tyskland blev tvugna att böta ofantliga summor till vinnarna av ww1. Detta ledde i sin tur till inflation,det var alltså nu Hitler slog till, han hade, som "krigsveteran" då han sjl deltog i ww1 en hel del att förmedla till folket.

Varför denna systematiska övertagning av världen inte stoppades i ett tidigare skede var för att tyskland tog över österrike det flrsta man gjorde, något som i de flesta länderes ögon sågs som helt logiskt och som enbart Polen visade en viss misstro till. Därav ledde detta till att Tyskland attackerade, ockuperade och till slut bröt ner polen, resten av världen, återigen, såg detta fullt logiskt då även tyskarna lovade dyrt och heligt att man ebart gjorde detta för att polackerna och tyskarna var av samma folk och funkar bättre tillsammans som en enad nation.

Det resten av världen då inte visste var att tyskarna började inrätta så kallade "arbetsläger" som gick ut på att skicka krigsfångar och terroristmisstänkta människor till en "arbetsby" där man jobbade med att skapa välfärd för tyskland, här var det inte tal om gasugnar etc. det var ingenting man fick reda på förrens efter WW2, visste, det gick rykten, men det var så att säga enbart rykten.

Hoppas detta var utförligt och ordentligt och är det någon fråga så är det bara att hojta till!


Tillbaks i vackra Svedala

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till scaze [Gå till post]:

Du är dum i huvudet.

Motivation: Först, kanske 2promille av Tysklands befolkning visste att judarna gasades ihjäl osv, (framtill slutet av 44 iaf) vidare så hade Hitler en stark karisma och 'blev av' med samhällets outcast.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

scaze
Visningsbild
P Hjälte 245 inlägg
Trådskapare
0
Behövs inga fler svar nu hehe. Allt var för att träna inför ett prov eftersom det blir lättare att förstå här än från t.ex. wikipedia eller en historiebok, och de flesta svar hjälpte mig en hel del.

Mvg fick jag föressten.
zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till scaze [Gå till post]:

Hitler var inte ensam, det var endast tack vare göring han kunde göra det, annars hade han knäckts. Källa: En dokumentär i tre delar, Göring.


Annars var det så att han hade taletsgåva och fick folket att inse att dom kunde vara stora och mäktiga, och detta gjorde han.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

scaze
Visningsbild
P Hjälte 245 inlägg
Trådskapare
0
Svar till hmjk [Gå till post]:
Varför svarar du ens? Tråden är gammal, jag har skrivit att jag inte behöver fler svar, och ditt svar gav ingenting.



Svar till Berglin [Gå till post]:
Det finns det många som inte riktigt håller med om.




Forum » Samhälle & vetenskap » Hur kunde hitler ta makten?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons