Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Låtar som kanske inte hade skrivits idag

Skapad av linnita, 2011-07-25 04:59 i Musik

1 636
7 inlägg
1 poäng
linnita
Visningsbild
F 33 Huddinge Hjälte 345 inlägg
1
Jag satt och lyssnade på No woman no cry i morse och insåg att det är en rätt bra låt. Frågan är bara om det hade varit lika okej att skriva den idag och om någon hade skrivit den idag, vem hade det varit i så fall? (Jag har för övrigt inte lyssnat på hela texten, utan just bara "bo woman no cry". Tror dock det hde räckt för att många skulle gått i taket).

Jag hade tyckt det var fantastiskt roligt och en aning tragiskt om Chris Medina hade gjort no Woman no cry. Det är snubben som sjunger 'What are words', en sång om att han aldrig kommer lämna sin fästmö även om hon blev hjärnskadad i en bilolycka. ( http://www.youtube.com/watch?v=MlJWsS7reIk)

Just för tillfället är det den enda låt jag kommer på, men det måste ju finnas MASSOR! Såå... Vilken låt hade INTE blivit skriven idag och vem hade INTE skrivit den?

(Och jag ber om ursäkt ifall jag uttrycker mig knasigt. Klockan är bara 5 än så länge:))

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Gargamel
Visningsbild
Hjälte 12 749 inlägg
0
No woman no cry hade skrivits idag. Bara cp sverige som är livrädda för att reta feministidioter och bara mainstreampop som inte vågar, Reggae är en subgenre som kan göra som den vill.

Låtar som däremot inte skulle skrivits idag är majoriteten av proggen.

Moderna vetenskapssamhället är lika förljuget och ruttet som medeltida Kyrkan. | "Hellre diktator än gay"

D2H
Visningsbild
P Hjälte 3 460 inlägg
0

Svar till Kulliz [Gå till post]:
Jo, med tanke på att lyricsen inte pekar alls på att det är en "kvinnohatande" låt. Snarare en positiv låt.
http://www.lyricsfreak.com/b/bob+marley/no+woman+no+cry_20021714.html

Ingen status

Wingen
Visningsbild
P 34 Uddevalla Hjälte 6 277 inlägg
0

Svar till Kulliz [Gå till post]:
Då måste han skriva "No woman, dont cry" Annars blir det helt fel. Fast det är reggae så kanske inte spelar någon roll.

Hamsterpaj is an AIDS inducing experience


Forum » Fritid » Musik » Låtar som kanske inte hade skrivits idag

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons